Wojewoda wydał decyzję lokalizacyjną ws. przebudowy linii kolejowej Rail Baltica
13.02.2020
Decyzja dotyczy modernizacji 6-kilometrowego odcinka trasy kolejowej Czyżew - Białystok, który obejmuje stację Białystok. To element międzynarodowej trasy Rail Baltica i zielone światło dla inwestora – PKP PLK S.A., który może ubiegać się o pozwolenie na budowę.
Wojewoda podlaski wyjaśnił w czwartek (13.02) na konferencji prasowej, że wydana decyzja lokalizacyjna dotyczy przebudowy ok. 6 km torów od stacji Białystok Wiadukt do okolic ulicy Sitarskiej. Zakłada likwidację przystanku Białystok Wiadukt, a utworzenie nowego – Białystok Zielone Wzgórza.
Przebudowa czeka też infrastrukturę techniczną – będzie dostosowana do poruszania się pociągów z prędkością 200km/h w przypadku ruchu pasażerskiego i 120 km/h, jeśli chodzi o ruch towarowy.
Inwestor planuje także rozbiórkę istniejących i budowę nowych peronów na stacji Białystok, w tym ich zadaszenia, likwidację kładek i budowę przejścia pod torami oraz dostosowanie stacji do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi. Stylem ma nawiązywać do czasów carskich i zabytkowego dworca kolejowego w Białymstoku.
- Te rozwiązania techniczne pozwolą na to, że ruch będzie szybszy, bezpieczniejszy i dostosowany do standardów obsługi pasażerów na poziomie XXI wieku - zaznaczył wojewoda podlaski.
W projekcie jest także rozbiórka istniejącego i budowa nowego przejścia podziemnego pomiędzy ulicami: Zielonogórską i Starosielce. Polskie Linie Kolejowe są na etapie wyłaniania wykonawcy – wstępnie umowa może zostać podpisana pod koniec tego kwartału, prace miałaby potrwać 3 lata. Jak zaznaczył Andrzej Kierman, dyrektor PKP PLK S.A. w Białymstoku - nie wchodzi w grę zakmnięcie torów, ciągłość ruchu będzie zapewniona.