W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewoda z wizytą w Pronarze. Inauguracja inwestycji oraz wręczenie odznaczeń państwowych

25.10.2024

Uroczystość inaugurująca budowę nowej hali Pronaru, jednego z największych na świecie producentów maszyn rolniczych, była okazją do wręczenia przez wojewodę odznaczeń państwowych zasłużonym pracownikom firmy

Wizyta wojewody podlaskiego w hali Pronaru w Siemiatyczach

Wydarzenie odbyło się w hali pokazowej Pronaru w Siemiatycznach, gdzie producent prezentuje szeroki wachlarz swoich wyrobów. Infrastruktura firmy w tym mieście powiększy się o kolejną halę, której budowa została właśnie rozpoczęta.

Jak mówił na spotkaniu Sergiusz Martyniuk, założyciel i prezes Pronaru, firma wysyła swoje produkty do 82 krajów na świecie, a jej rozwój jest zasługą strategicznego działania i zaangażowania zespołu doskonale wykształconych pracowników: „Mamy tu 200 inżynierów” – podkreślał.

Wizja, strategia, ludzie

Wojewoda Jacek Brzozowski wręczył wybranym pracownikom Pronaru Krzyże Zasługi, Medale za Długoletnią Służbę oraz Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”. W swoim wystąpieniu podkreślał, że sukces firmy jest zasługą całego zespołu:

„Nie udałoby się to bez wybitnych inżynierów, konstruktorów, ale także wszystkich pracowników, którzy są w stanie wizję lidera przekształcić w produkt.”

„Jestem dumny, że w województwie podlaskim mamy tak gigantyczne przedsięwzięcia i ludzi z pasją, wizjonerów, którzy udoskonalają i zmieniają rzeczywistość” – dodał Jacek Brzozowski.

Z Narwi na cały świat

Pronar powstał w Narwi w 1988 roku, początkowo jako firma eksportująca artykuły rolno-spożywcze do krajów byłego ZSRS. Z czasem rozpoczęła montaż ciągników białoruskich, by ostatecznie zająć się własną produkcją. Firma ma dziewięć zakładów produkcyjnych (trzy w Narwi, poza tym w Narewce, Strabli, Siemiatyczach, Białymstoku i Hajnówce), w których pracuje ponad 3 tysiące pracowników. W fabrykach przetwarza się miesięcznie ponad 10 tys. ton stali. Prócz fabryk, firma posiada również własną hurtownię stali.

To obecnie lider w produkcji i sprzedaży maszyn oraz urządzeń dla rolnictwa, usług komunalnych oraz branży transportowej z przeszło 32-procentowym udziałem w polskim rynku przyczep (dane za rok 2023). Firma produkuje też komponenty, z kołami tarczowymi na czele (w ich produkcji jest w czołówce światowej). Wytwarza również elementy m.in. pneumatyki i hydrauliki, tworzywa sztuczne oraz osie i układy jezdne. Pronar ma sieć dilerską we wszystkich krajach UE, ponadto współpracuje z partnerami z Azji, obu Ameryk, Afryki i Australii.

W 2015 r. Pronar otworzył Centrum Badawczo-Rozwojowe, gdzie prowadzone są prace nad nowymi konstrukcjami i prowadzi kontrolę jakości produktów. Firma jest posiadaczem kilkudziesięciu patentów i zastrzeżonych wzorów; także wiele z linii produkcyjnych firmy jest dziełem jej własnych inżynierów i konstruktorów.

Pronar prowadzi sieć 16 stacji paliw zlokalizowanych na terenie województwa podlaskiego, a także własny Ośrodek Szkolenia Lotniczego (od 2020 r.).

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}