Wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2021/2022 w Sokołach
01.09.2021
Dzieci i młodzież po wakacjach, a wcześniej długim czasie konieczności nauki w trybie zdalnym, wracają do zajęć stacjonarnych w swoich szkołach. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz wicewojewoda Tomasz Madras uczestniczyli w środę (01.09) w wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego 2021/2022. Odbyła się ona w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Sokołach. W wydarzeniu wziął udział wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
Uczniów Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza powitał niecodzienny apel, ponieważ towarzyszyli im tego dnia przedstawiciele władz centralnych, wojewódzkich i lokalnych, czy parlamentarzyści. W uroczystości wzięli udział ponadto m.in. podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka, ks. bp. Tadeusz Bronakowski, dyrektor OKE w Łomży Barbara Muzyk, przewodnicząca NSZZ "Solidarność" Agnieszka Rzeszewska. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli dyrekcji placówki, kadry nauczycielskiej oraz rodziców.
Józef Zajkowski, wójt gminy Sokoły, nakreślił zgromadzonym dzieciom i zebranym gościom historię szkoły, zaś wiceminister Piontkowski przedłożył krótką lekcję historii.
Obchodzimy kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej, strasznego konfliktu, który w pamięci Polaków zapisał się ogromnymi stratami. To był okres, w którym nie można było przyznawać się do polskiego patriotyzmu, było bardzo mocno ograniczone szkolnictwo. Nauczyciele, którzy chcieli wychowywać dzieci w duchu polskości, narażali własne życie, prowadząc tajne nauczanie. Dziś doceńcie to, ze możecie uczyć się w normalnych warunkach w polskiej szkole
- apelował wiceminister.
Dzieci zadbały natomiast o część artystyczną, prezentując talenty wokalne. Po zakończeniu uroczystości był czas na pamiątkowe zdjęcia.
W całej Polsce rok szkolny w szkołach i placówkach rozpocznie prawie 4,6 mln uczniów. Do placówek przedszkolnych pójdzie 1,4 mln dzieci. Nauka będzie prowadzona na zasadach sprzed pandemii, z zachowaniem określonego reżimu sanitarnego. Odpowiednie wytyczne opracowało Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i z Głównym Inspektoratem Sanitarnym.
Główne rekomendacje dotyczą szczepień dla pracowników szkół i uczniów w określonych grupach wiekowych (powyżej 12 lat), dezynfekcji, dystansu, higieny, maseczek, w przypadku braku możliwości zachowania dystansu i wietrzenie.
Zgodnie z wytycznymi do szkoły może przychodzić tylko uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na niego obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.