Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości
11.11.2021
- Choć obchody Narodowego Święta Niepodległości są w tym roku skromniejsze ze względu na trwającą pandemię, wszyscy, widząc trudną sytuację na naszej wschodniej granicy, przeżywamy je równie głęboko i uroczyście - mówił w czwartek (11.11) w Białymstoku wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zgromadzili się przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i mieszkańcy regionu.
Główne obchody Narodowego Świąta Niepodległości 11 listopada poprzedziły nabożeństwa w cerkwi pw. św. Mikołaja i białostockiej archikatedrze. Na placu przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zgromadzili się mieszkańcy, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służby mundurowe, poczty sztandarowe, kombatanci i harcerze.
W przemówieniach podkreślano konieczność zachowania jedności polskiego społeczeństwa, zwłaszcza wobec kryzysu na polsko-białoruskiej granicy.
– Naszym wyzwaniem jest w tej chwili, abyśmy tą niepodległość, suwerenność, integralność terytorialną zachowali i utrzymali. Żebyśmy mogli żyć w pokoju, ale i w niepodległym i bezpiecznym państwie – podkreślał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. – Mam przekonanie, że dzięki postawie naszej władzy, jedności społeczeństwa to, co nas dzisiaj jednoczy, uchronimy i weźmiemy przykład z tych pokoleń, o których pamięć dzisiaj przywołujemy - dodał.
– 11 listopada to jeden z najpiękniejszych dni w historii naszego kraju. Stanowi on wspaniałe wspomnienie odzyskania w 1918 roku przez Polskę niepodległości – mówił marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. – Po 123 latach zaborczej niewoli ziściły się marzenia kilku pokoleń Polaków. Na mapie Europy znowu pojawiła się wolna i suwerenna Rzeczpospolita - przypomniał.
103 lata temu, 11 listopada 1918 r. uwolniony z twierdzy magdeburskiej Józef Piłsudski przejął z rąk Rady Regencyjnej władzę wojskową, po trzech dniach władzę cywilną, by wreszcie „jako Wódz Naczelny Armii Polskiej […] notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym” powrót „Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej” na mapę świata. Po 123 latach Polska stawała się suwerennym państwem, odzyskując podmiotowość na arenie międzynarodowej.
Na zakończenie uroczystości w Białymstoku odczytano apel pamięci, była salwa honorowa i tradycyjne złożenie wieńców. Wojewoda złożył kwiaty w asyście oficerów Wojska Polskiego i służb mundurowych.
Światło Pamięci Niezwyciężonym
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości wojewoda podlaski wziął udział w wydarzeniu zorgranizowanym przez Stowarzyszenie Grupa Wschód pn. "Światło Pamięci Niezwyciężonym w Dekadę Stulecia Odzyskania Niepodległości". Setki biało-czerwonych zniczy zapłonęły na cmentarzu wojskowym w Białymstoku jako znak pamięci o żołnierzach walczących o polską wolność.