Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości 2024
11.11.2024
Uroczystości pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, ale i wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, rodzinne warsztaty i bieg na 1918 metrów – tak wyglądały obchody 11 listopada w Białymstoku
Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski rozpoczął świąteczny dzień od złożenia wieńca na cmentarzu wojskowym w Białymstoku, w asyście generała Arkadiusza Szkutnika – dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej i zarazem dowódcy operacji „Bezpieczne Podlasie” – oraz pułkownika Piotra Ciapki – dowódcy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.
Wszyscy śpiewamy „Jeszcze Polska nie zginęła”
Oficjalne uroczystości zostały poprzedzone nabożeństwami w intencji Niepodległej Ojczyzny w archikatedrze pw. Wniebowzięcia NMP i w cerkwi pw. św. Mikołaja.
W południe na Rynku Kościuszki przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i miejskich, a także mieszkańcy Białegostoku spotkali się pod ratuszem, by wziąć udział w akcji „Niepodległa do hymnu”. Tradycja zapoczątkowana w 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania niepodległości, stała się bardzo lubianym elementem obchodów święta.
Wśród zgromadzonych rozdawano śpiewniki, aby każdy mógł wykonać wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Na najmłodszych czekało stoisko z flagami i zajęcia plastyczne przygotowane przez Muzeum Podlaskie.
W tym szczególnym dniu chciałbym powiedzieć, że takie słowa jak suwerenność, niepodległość, bezpieczeństwo to najważniejsze tematy, którymi dzisiaj, w tym szczególnym czasie, musimy się zajmować. Tylko Polska bezpieczna będzie gwarantowała nam te wartości.
Świętujmy ten wielki dzień, przywołujmy pamięć bohaterów i dziękujmy wszystkim, dzięki którym możemy żyć w wolnym, niepodległym i bezpiecznym kraju.
- mówił do zgromadzonych wojewoda Jacek Brzozowski.
Pół godziny później przedstawiciele władz, służb mundurowych i kombatantów oraz mieszkańcy spotkali się na oficjalnych obchodach Święta Niepodległości pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.
Wieńce, przemówienia i defilada
Na uroczystości obecni byli żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, Zgrupowania Zadaniowego „Podlasie” z 18. Dywizji Zmechanizowanej, 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej i Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich.
Na uroczystość tradycyjnie złożyły się przemówienia, apel pamięci, salwa honorowa i ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem Marszałka. Wojewoda podlaski złożył wieniec w asyście przedstawicieli służb mundurowych.
W swoim przemówieniu Jacek Brzozowski mówił:
O wolności, o niepodległości mówić można długo. Są to wartości, których znaczenie wydaje się bezdyskusyjne. Związane z tym deklaracje powinny być jednak przede wszystkim stale wypełniane treścią. Tylko konkretne działania pozwoliły nam odzyskać i obronić niepodległość przed laty, świat zaś nie stał się od tamtych czasów miejscem bezpieczniejszym.
Nasza narodowa solidarność to warunek konieczny, by myśleć o realnym bezpieczeństwie. Niezbędne są również działania związane z umacnianiem naszych sojuszy zewnętrznych, również tych opartych na współpracy wojskowej, z których najważniejszym pozostaje NATO. Polska jako część świata wyznającego wartości demokratyczne i gotowego do ich czynnej obrony – to jedyna realna gwarancja, pozwalająca nam wierzyć, że w obliczu zagrożenia nie pozostaniemy sami.
Wojewoda przypomniał o działaniach rządu, nastawionych na utrzymanie bezpieczeństwa wschodniej granicy państwa, a także o przygotowywanej już Tarczy Wschód:
Pamiętamy, że na straży naszego spokoju stoi już dziś sześć tysięcy żołnierzy służących w naszym regionie w ramach operacji „Bezpieczne Podlasie”. Wiemy, że powstaje zupełnie nowy związek taktyczny – Pierwsza Dywizja Piechoty Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego; będzie to docelowo 30 tysięcy żołnierzy, wyposażonych w nowoczesny sprzęt, stacjonujących między innymi tu – w Białymstoku.
Wiemy również o tym, że trwają wciąż prace związane z umacnianiem naszej wschodniej granicy. Rozpoczęły się już także inwestycje mające na celu stworzenie Tarczy Wschód. Dzięki inwestycji, której koszt szacuje się wstępnie na 10 miliardów złotych, powstanie w najbliższych latach na naszej granicy zintegrowany system obronny, który sprawi, iż będziemy przygotowani nie tylko na działania hybrydowe, z jakimi mamy do czynienia obecnie, ale również na pełnoskalowe działania wojenne.
Jacek Brzozowski podkreślał zaangażowanie służb mundurowych, wspomniał też sierżanta Sitka, który zginął, chroniąc polsko-białoruskiej granicy:
W dniu tak uroczystym, jak dzisiejszy, nie możemy zapomnieć o naszej głębokiej wdzięczności dla tych, którzy już dziś prowadzą codzienną walkę w obronie naszego bezpieczeństwa. To właśnie oni, strzegący naszej granicy – przeszło 2100 funkcjonariuszy Straży Granicznej, 3000 wspierających ich na co dzień żołnierzy, niemal 600 policjantów – to oni przypominają nam każdego dnia, że obrona wolności to przede wszystkim gotowość do wszelkich poświęceń w jej imię. Łącznie z ofiarą najwyższą, jak dowodzi przykład sierżanta Mateusza Sitka, który stracił życie w służbie na straży granic naszej ojczyzny. To on i jego towarzysze broni są polskimi bohaterami naszych czasów. To im właśnie należą się dziś nie tylko podziękowania, ale również zapewnienie, że mogą liczyć na naszą solidarność i wsparcie w realizacji ich zadań.
Wydarzenie zakończyła defilada wojskowa. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Miejska Orkiestra Dęta im. Franciszka Mocarskiego.
Atrakcje od podlaskich wojskowych
Na mieszkańców Białegostoku i regionu, którzy przybyli w świąteczny dzień na Rynek Kościuszki, czekały różne atrakcje. Swoje stoiska przygotowały jednostki wojskowe, można było obejrzeć taki sprzęt, jak haubica samobieżna K9A1 THUNDER, wyrzutnia rakietowa dalekiego zasięgu systemu Homar, KTO RAK, KTO ROSOMAK, Gladius – bezzałogowy system poszukiwawczo-uderzeniowy czy TUR – polski pojazd opancerzony. Szczególne zainteresowanie wzbudził czołg Abrams 1, który na cześć poległego na granicy żołnierza otrzymał miano Sitek-1.
Żołnierze częstowali chętnych grochówką przygotowaną przez kuchmistrzów z 25 Wojskowego Oddziału Gospodarczego.
Świętowanie na sportowo
Wojewoda Jacek Brzozowski wziął udział w otwarciu rodzinnej imprezy „Biegnę dla Niepodległej”, zorganizowanej przez Fundację Białystok Biega.
Biegowi przyjaciele, często biegamy razem i chociaż dziś obowiązki służbowe nie pozwalają mi dołączyć do biegu, sercem jestem z Wami. Najważniejsze jest, że jesteśmy dzisiaj razem, zjednoczeni pod biało-czerwoną i cieszymy się z tego, że odzyskaliśmy niepodległość.
- mówił na otwarciu biegu wojewoda Jacek Brzozowski.
W imprezie wzięło udział 3300 osób, w tym 1200 dzieci. Do wyboru były bieg na 10 km lub na symbolicznym dystansie 1918 m oraz marsz na dystansie 4,5 km. Dzieci, w zależności od wieku, miały do pokonania 100, 400 lub 600 metrów. Bieg rozpoczynał się i kończył na alei Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na mecie uczestnicy otrzymali medale z wizerunkiem Wojciecha Korfantego.
Kilka godzin później na boisku bocznym Chorten Arena odbył się „Mecz dla Niepodległej”, w którym reprezentanci służby mundurowych zmierzyli się z przedstawicielami władz samorządowych, białostockich uczelni i instytucji kultury.