"Wsparcie oprócz opieki - poszerzone wsparcie wytchnieniowe" - konsultacje
09.11.2021
Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych informuje, że trwają zapisy na konsultacje środowiskowe instrumentu w zakresie rehabilitacji społecznej osób z niepełnosprawnościami pn. "Wsparcie oprócz opieki - poszerzone wsparcie wytchnieniowe". Najbliższe spotkanie odbędzie się 15 listopada.
To jedno z działań prowadzonych w ramach realizowanego od 1 października 2020 r. przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w partnerstwie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Fundacją im. Królowej Polski św. Jadwigi projektu PO WER pt. „Aktywni niepełnosprawni – narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych”.
Celem projektu jest m.in. przygotowanie kompleksowej propozycji wdrożenia do systemu prawnego modyfikacji istniejących i nowych instrumentów w zakresie rehabilitacji społecznej osób z niepełnosprawnością zapewniających im możliwie samodzielne funkcjonowanie w społeczeństwie.
Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych do udziału w dyskusji zaprasza osoby z otoczenia osób z niepełnosprawnością, osoby zawodowo związane z problematyką niepełnosprawności, w tym przedstawicieli instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych, które już realizowały opiekę wytchnieniową.
Na konsultacje, które odbędą się 15 listopada w godz. 12.00 - 15.00, można zapisać się, wypełniając formularz dostępny pod adresem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe7Dlvgnn9qIrmfrgSGDgrCWg1XlDA_Tw6GMK1fB0fVstVfGQ/viewform.
Spotkania odbywają się online za pośrednictwem platformy Zoom, a liczba miejsc jest ograniczona.
Jednocześnie informujemy, że pod adresem http://wlaczeniespoleczne.pl/idi-fgi-warsztaty prowadzona jest rejestracja na konsultacje pozostałych instrumentów wypracowanych w ramach projektu tj.:
- Mobilny doradca włączenia społecznego,
- Bezpieczna przyszłość - fundusze powiernicze,
- Budżet osobisty,
- System wsparcia osób o złożonych potrzebach w komunikowaniu się wymagających wspomagających i alternatywnych metod komunikacji (AAC),
- Standard działania Warsztatów Terapii Zajęciowej,
- Standard usługi Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością,
- Asysta prawna jako element systemu wspieranego podejmowania decyzji.