Wysokie Mazowieckie. Główna arteria jak nowa
21.10.2022
Od połowy lipca kierowcy mogą jeździć prawie 4-kilometrowym odcinkiem rozbudowanej drogi krajowej nr 66 - tzw. przejściem przez Wysokie Mazowieckie. Od piątku (21.10) dwa ronda przy tej trasie mają oficjalnych patronów - kardynała Stefana Wyszyńskiego i Pawła Tadeusza Alfreda Sulatyckiego. Uroczystość, w której wzięli udział m.in. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, była okazją do podsumowania inwestycji.
Wyczekiwana od lat
4-kilometrowy odcinek DK66 to główna arteria komunikacyjna Wysokiego Mazowieckiego. W ramach inwestycji została wzmocniona nawierzchnia jezdni głównej do przenoszenia obciążeń 11,5 tony na oś. Powstały lewoskręty na skrzyżowaniach zwykłych oraz trzy nowe ronda. Wybudowany został także nowy most nad rzeką Brok.
– Od 50 lat zabiegaliśmy o remont tej przelotowej drogi. Została zmodernizowana do granic miasta od strony Zambrowa i od granic miasta w kierunku Bielska Podlaskiego - mówił burmistrz Wysokiego Mazowieckiego Jarosław Siekierko.
W ramach inwestycji powstały chodniki dla pieszych, drogi rowerowe i ciągi pieszo-rowerowe, a także przejścia z tzw. azylem dla pieszych oraz wysepki kanalizujące ruch. Przebudowana została też infrastruktura techniczna. Miasto wzięło na siebie znaczną część finansowania (ponad 10 mln) . Dołączył urząd marszałkowski (1,2 miliona złotych) i Polska Grupa Energetyczna (2,5 mln). Cala reszta (do 71,5 mln) to fundusze rządowe, którymi dysponowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wyraził przekonanie, że samorządowi Wysokiego Mazowieckiego w zgromadzeniu pieniędzy na "wielki" remont pomogło korzystanie z innych rządowych funduszy na mniejsze zadania inwestycyjne.
Nowi patroni
Podczas piątkowej (21.10) uroczystości dwa ronda przy DK66 otrzymały patronów. Rondu niedaleko kościoła św. Jana Chrzciciela patronuje kardynał Stefan Wyszyński, który jest wielką postacią polskiego i światowego Kościoła, a pochodził z Zuzeli w diecezji łomżyńskiej, odległej od Wysokiego Mazowieckiego o nieco ponad 33 kilometry.
Patron drugiego ronda to także postać zapisana w historii Polski i miasta. Paweł Tadeusz Alfred Sulatycki urodził się w 1892 roku w zaborze austriackim, na obecnej Ukrainie. Był żołnierzem armii austriackiej, potem Wojska Polskiego. W niepodległej ojczyźnie wybrał służbę państwową. Od 1938 roku do wybuchu II wojny był ostatnim starostą wysokomazowieckim w II Rzeczpospolitej. Na uroczystość przyjechał z Sopotu jego syn, Zbigniew, emerytowany kapitan żeglugi wielkiej.
Na podst. podlaskie.eu