W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa zabytkowych kafli supraskich

18.06.2021

Od piątku (18.06) w Bibliotece Publicznej w Supraślu można oglądać wystawę kafli supraskich. To zabytki pochodzące z badań archeologicznych, poszukiwań i przypadkowych znalezisk podczas prac terenowych prowadzonych na terenie monasteru pod wezwaniem Przenajświętszej Bogarodzicy w Supraślu i w jego okolicach. W uroczystym otwarciu wystawy wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Wystawa zabytkowych kafli supraskich

Wystawę zabytkowych kafli zorganizował burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski oraz Muzeum Podlaskie w Białymstoku Wydział Archeologii. Na I piętrze Biblioteki w tzw. Skarbcu Supraskim można oglądać ułożone w gablotach zabytkowe kafle, różnego rodzaju artefakty archeologiczne oraz kafle zrekonstruowane cyfrowo i wydrukowane w technologii 3D.

Kolekcja kafli znajdujących się w zbiorach Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego i Collegium Suprasliense jest wyjątkowa ze względu na bardzo dobry stan zachowania, wysokie walory artystyczne i niezwykle różnorodną ornamentykę, związaną z historią oraz kulturą duchową i materialną supraskiego ośrodka monastycznego, będącego unikatowym zjawiskiem na architektonicznej i kulturowej mapie Polski.

Płytki kafli piecowych zdobią przedstawienia o różnorodnym przekazie ikonograficznym: biblijnym, religijnym, heraldycznym, architektonicznym, roślinnym czy geometrycznym.

Autorzy wystawy - Irena Taranta i Radosław Dobrowolski - zdecydowali się wyeksponować nawet niewielkie fragmenty, na których zostały umieszczone motywy, niekiedy umożliwiające pełną rekonstrukcję dekoracji kafla.

Ornamentyka kafli przedstawia obraz wypełnionego wiarą chrześcijańską życia mnichów, odzwierciedla przynależność państwową monasteru, przybliża tożsamość dostojników kościelnych i ziemskich, związanych z klasztorem oraz wydarzenia historyczne i ich skutki, w szczególności unię brzeską z 1596 r.

Dzieje klasztoru supraskiego jak w soczewce odbijają skomplikowaną, zadziwiającą w swoich powiązaniach i jednocześnie pełną różnorodności tradycję Wielkiego Księstwa Litewskiego i Korony Królestwa Polskiego. Kafle z pieców tego klasztoru od początku jego istnienia były odbiciem stylu danej epoki, panującego ducha i przynależności wyznaniowej.

Wystawa zagości w Bibliotece Publicznej w Supraślu na długo - do 31 października przyszłego roku.

źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}