XIX inauguracja roku w Wyższej Szkole Medycznej w Białymstoku
07.10.2021
- W tym roku przyjęliśmy ponad 200 studentów więcej niż w roku ubiegłym. Ten sukces i popularność Wyższej Szkoły Medycznej wiążemy z coraz większym zapotrzebowaniem na pracowników zawodów medycznych, ale także z bardzo dobrą opinią, jaką cieszą się nasi absolwenci na rynku pracy - mówił podczas inauguracji roku akademickiego 2021/2022 rektor WSM w Białymstoku prof. Lech Chyczewski. Wyższa Szkoła Medyczna w czwartek (7.10) oficjalnie rozpoczęła 19. rok działalności. W uroczystości wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Wyższa Szkoła Medyczna działa w Białymstoku od 18 lat. Jej powstanie zainicjował kanclerz założyciel Mikołaj Tomulewicz. To druga uczelnia medyczna, po Uniwersytecie Medycznym, działająca w stolicy Podlaskiego.
- W naszej uczelni szkolimy kandydatów do tak potrzebnych i deficytowych zawodów, jak pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne. Prężnie działa również kierunek fizjoterapii i kosmetologii. Uczelnia ma profil zawodowy i edukuje w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Kształcimy na poziomie licencjackim i magisterskim. W ubiegłym roku akademickim dyplomy licencjatów i magistrów uzyskały 262 osoby – o 40 więcej w porównaniu do roku poprzedniego - mówił rektor WSE w Białymstoku prof. Lech Chyczewski.
Największym zainteresowaniem na uczelni cieszy się pielęgniarstwo, co jest dobrym sygnałem w kontekście polityki zdrowotnej państwa. Po rocznej przerwie spowodowanej brakiem zainteresowania ratownictwem medycznym, władze szkoły reaktywowały ten kierunek kształcenia.
- Cieszę się, że powiało optymizmem ze statystyk dotyczących liczby osób zainteresowanych podejmowaniem studiów medycznych – w szczególności pielęgniarstwem i ratownictwem medycznym. Wszyscy mamy świadomość tego, że medycy są nam potrzebni. Życzę, żeby to był dobry rok, w którym jak najszerzej będziecie mogli korzystać z tradycyjnych metod kształcenia, a studenci będą mogli rozwijać swoje zainteresowania – mówił podczas inauguracji wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Wojewoda podziękował również władzom Wyższej Szkoły Medycznej za zaangażowanie w zwalczanie epidemii COVID-19 w regionie, w szczególności utworzenie przy szkole laboratorium wykonującego testy pod kątem obecności koronawirusa.
Punktem kulminacyjnym uroczystości była tradycyjna immatrykulacja oraz wyróżenienie studentów m.in. w konkursie na najlepszą pracę dyplomową.
Zwieńczeniem był wykład inauguracyjny, który wygłosił prof. Wojciech Naumnik - kierownik I Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy UMB pt. "Co łączy epidemię hiszpanki z koronawirusem SARS-CoV-2?".