Z psychiatrią na TY! Poradnik dla dzieci i młodzieży
07.05.2021
Do Rzecznika Praw Pacjenta dociera wiele pytań ze strony rodziców i opiekunów młodych pacjentów doświadczających kryzysów psychicznych, dotyczących leczenia, postępowania z pacjentem oraz próśb, gdzie szukać pomocy. Również młodzi pacjenci chcą być bardziej świadomi swojej sytuacji wynikającej z choroby. Dlatego powstał poradnik "Z psychiatrią na Ty!" - wspólna inicjatywa Rzecznika Praw Pacjenta, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce oraz Nastoletniego Azylu.
Prowadzone w 2019 r. przez Rzeczników Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego lekcje w szkołach pokazały, że młodzi ludzie, którzy nie doświadczają sami kryzysu psychicznego, również mają wiele pytań i wątpliwości dotyczących zdrowia psychicznego. W dobie łatwo dostępnych, aczkolwiek nie zawsze rzetelnych informacji, Rzecznik Praw Pacjenta postanowił odpowiedzieć na wpływające sygnały od nastoletnich pacjentów oddziałów psychiatrii i stworzyć poradnik dla dzieci i młodzieży, a także rodziców i opiekunów o zdrowiu psychicznym.
Poradnik „Z psychiatrią na Ty!” jest realizowany w ramach porozumienia naukowego zawartego pomiędzy Rzecznikiem Praw Pacjenta a Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. Zaproszenie do współpracy nad realizacją tego projektu edukacyjnego przyjęły także Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce oraz Nastoletni Azyl. Autorami pytań są pacjenci oddziałów psychiatrii w całej Polsce.
Z psychiatrią na TY! W pytaniach i odpowiedziach. Zobacz tutaj!
Opracowanie poradnika jest niezwykle istotnym projektem z punktu widzenia młodego człowieka. Intencją Rzecznika jest stworzenie takiego miejsca, gdzie dzieci i młodzież będą mogły znaleźć wartościowe, prawdziwe informacje na nurtujące je kwestie dotyczące zdrowia psychicznego. Pozwoli także uniknąć informacji niesprawdzonych, nieprawdziwych, których wiele jest w Internecie.
- Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
Cieszy mnie, że coraz więcej dorosłych zaczyna zauważać problemy młodych ludzi i ma ochotę im pomóc. Dzięki temu poradnikowi poszerzysz swoje horyzonty oraz wyjaśnisz wiele wątpliwości, które dotyczą psychiatrii i Twojego życia.
- Angelika Friedrich, Nastoletni Azyl.
Jeśli chcesz wiedzieć jakie masz prawa, czy Twój pobyt w szpitalu jest potrzebny lub masz inne wątpliwości dotyczące Twojego leczenia, to informacje na ten temat znajdziesz w Poradniku dla dzieci i młodzieży „Z psychiatrią na Ty!” Zapraszam!
- Dorota Hildebrand-Mrowiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce.
Oddajemy w Państwa ręce pierwszą część z odpowiedzi na blisko 300 pytań zadanych przez pacjentów polskich szpitali psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży. Dotyczą one wszelkich kwestii związanych z leczeniem, organizacją opieki czy uwarunkowaniami zaburzeń psychicznych. Staraliśmy się udzielać odpowiedzi tak, by były one zarówno merytorycznie poprawne jak i zrozumiałe. Mamy nadzieję, że odpowiedzi te będą interesujące i przede wszystkim przydatne dla wszystkich osób, które mierzą się z kryzysem psychicznym bądź pomagają tym, którzy w takim kryzysie się znaleźli.
- dr hab. n. med. Maciej Pilecki, kierownik Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Poradnik będzie stopniowo rozszerzany o kolejne pytania i odpowiedzi. Będzie dostępny online na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta. Zaletą poradnika jest fakt, iż odpowiedzi na pytania przygotowują osoby, które na co dzień pracują z młodymi pacjentami:
Dorota Hildebrand - Mrowiec – Prezes Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce, sędzia Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w Sądzie Rejonowym w Zamościu.
Dr hab. n. med. Maciej Pilecki – małopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, Kierownik Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Dr Katarzyna Runowska – lekarz z Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Angelika Friedrich – założycielka Nastoletniego Azylu, studentka psychologii.
Grzegorz Saj – Dyrektor Departamentu ds. Zdrowia Psychicznego w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta.
Dominik Miedziak – Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego w woj. śląskim.
Aleksandra Wenelczyk – inspektor w Departamencie ds. Zdrowia Psychicznego w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta.
Życzymy miłej lektury!
Więcej informacji na temat Porozumienia pomiędzy Rzecznikiem Praw Pacjenta a Uniwersytetem Jagiellońskim