W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakończyły się prace przy budowie zapory na granicy

30.06.2022

- Zapora na granicy z Białorusią to wyraz naszej skuteczności i przewidywalności - mówił w środę (30.06) premier Mateusz Morawiecki podczas briefingu prasowego w miejscowości Nowodziel (powiat sokólski), tuż przy granicy polsko-białoruskiej. Powodem powstania zapory była agresywna polityka Łukaszenki, który poprzez nielegalną migrację, chciał zdestabilizować sytuację w regionie, przed atakiem Rosji na Ukrainę. Dzięki budowie 186 kilometrów bariery, Polska zwiększy swoje strategiczne bezpieczeństwo i będzie mogła koncentrować się na pomocy walczącej Ukrainie.

Konferencja prasowa dotycząca zakończenia budowy fizycznej części zapory na granicy polsko-białoruskiej fot MSWiA

Premer Mateusz Morawiecki przypomniał, że pierwszym akordem wojny na Ukrainie był atak białoruskiego reżimu na polską granicę. 

- Łukaszenka postanowił przetestować naszą granicę, czyli wschodnią granicę UE – podkreślił szef rządu. - Polegało to na ściągnięciu na Białoruś migrantów z Bliskiego Wschodu. Byli oni następnie wypychani przez białoruskich pograniczników na terytorium Polski – dodał.

Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki, zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego jest polską racją stanu.

- Zapora jest wyrazem naszej skuteczności, dowodem naszej odpowiedzialności, przezorności i przewidywalności – wyjaśnił. - Dzięki naszej polityce, dziś możemy się koncentrować na tym, co jest naszym i europejskim najwyższym priorytetem, czyli na pomocy walczącej Ukrainie, w utrzymaniu jej suwerenności – zaznaczył premier.

Bariera techniczna na granicy polsko-białoruskiej 

Zapora powstała na długości ok. 186 km, wzdłuż granicy z Białorusią. Specjalne zabezpieczenie mierzy 5,5 metra wysokości. Wykonane jest z paneli stalowych o wysokości 4,5 metra i zwieńczone jest zwojem specjalnego drutu. Łącznie na wykonanie zapory przewidziane zostało 1,6 mld zł. 

Bariera utrudnia możliwość niezgodnego z prawem przekroczenia granicy, zapewnia czas na reakcję dla Straży Granicznej, a także stanowi ochronę dla polskich służb przed agresywnymi działaniami nielegalnych migrantów i służb białoruskiego reżimu. Pełna funkcjonalność bariery zostanie osiągnięta po doposażeniu jej w systemy elektroniczne (czujniki ruchu, kamery).

Zmiana zasad przebywania przy granicy po 30 czerwca 2022 r. 

30 czerwca 2022 r. upływa termin obowiązywania zakazu przebywania w strefie nadgranicznej przyległej do granicy z Białorusią, na podstawie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 28 lutego 2022 r. 

Aby jednak bezpiecznie dokończyć realizację inwestycji, tj. zainstalować elementy zabezpieczenia elektronicznego, wprowadzony zostanie zakaz przebywania w odległości 200 metrów od linii granicy. Rozwiązanie to będzie obowiązywało od 1 lipca do 15 września 2022 r. Zakaz zostanie wprowadzony na podstawie rozporządzenia wojewody podlaskiego, w oparciu o przepisy ustawy z 29 października 2021 r. o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał już rozporządzenie w tej sprawie. Na jego mocy zakaz będzie obowiązywał do 15 września 2022 r.

Wideo

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}