W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zbadaj bezpłatnie swoje dziecko w kierunku cukrzycy typu I

09.08.2024

O programie badań przesiewowych dla dzieci w kierunku cukrzycy typu 1 w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku mówił profesor Artur Bossowski i zaproszeni przez niego goście, w tym wojewoda podlaski Jacek Brzozowski. Jak alarmują lekarze, zachorowalność na cukrzycę wśród dzieci jest coraz większa, a wczesna diagnoza jest w tym przypadku kluczowa.

Konferencja na temat badań przesiewowych dla dzieci w kierunku cukrzycy typu I. Przy mikrofonie wojewoda podlaski Jacek Brzozowski

Kierowana przez profesora Bossowskiego Klinika Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii UDSK jako pierwsza w Polsce wdrożyła program badań przesiewowych dla dzieci pod kątem cukrzycy typu I.

Pionierski program rodem z Białegostoku

– W kwietniu 2023 roku były pierwsze w Polsce pobrania do badań populacyjnych, przesiewowych. Można powiedzieć, że Podlasie jest w tych badaniach jest pionierskie. Przebadaliśmy prawie 3600 pacjentów i niestety, z dużym smutkiem należy stwierdzić, że odsetek pacjentów z dodatnim wynikiem jest 6,18, a więc statystycznie na 100 dzieci 6 zachoruje w najbliższym czasie na cukrzycę typu I – mówił profesor Artur Bossowski, który pełni rolę wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej.

Badania objęły nie tylko najmłodszych mieszkańców Białegostoku:

– Jestem bardzo wdzięczny władzom Białegostoku, uczelni, szpitala, że wspieracie nas w naszym działaniu. Zrobiliśmy tę akcję w praktycznie całym województwie – doprecyzował specjalista.

Od badań przesiewowych do kompleksowej opieki

Jak tłumaczył profesor, dzięki badaniom można wykryć u dziecka predyspozycje do cukrzycy typu I, a co za tym idzie – zastosować immunoterapię i przeciwdziałać powikłaniom choroby, na przykład ketokwasicy:

– Ketokwasica to ostry stan zagrożenia życia, dlatego naszymi profilaktycznymi działaniami staramy się wcześniej wyłapać tych pacjentów, aby im i ich rodzicom pomóc, nawet w celu edukacji, szkolenia. Dla rodzica jest to stres, gdy jest rozpoznana choroba, ale też jeśli się dowiadujesz, że możesz zachorować na tę chorobę – mówił profesor Bossowski.

– Od tego jest mój zespół, poradnia endokrynologiczna i diabetologiczna, cały oddział, którym mam przyjemność kierować. Pacjentów z ryzykiem zapraszamy do siebie na jednodniowe pobyty, staramy się przebadać krzywą metaboliczną, glikemię, insulinę, ale także wyłapujemy inne immunopatie – choroby tarczycy, celiakię itd.

Jak wyjaśniał profesor, dziecko trafia wtedy pod szeroko zakrojoną, skoordynowaną opiekę lekarza diabetologa, edukatora, dietetyka i psychologa.

Gdzie się zgłosić na badania?

W sobotę 10 sierpnia 2024 r. po raz kolejny będzie okazja, by bezpłatnie przebadać swoje dziecko w wieku od 1 do 9 lat. Zaproszenie skierowane jest do najmłodszych mieszkańców całego województwa podlaskiego. Lekarze będą pobierać próbki krwi w godzinach od 9 do 12 w siedzibie Ośrodka Wspierania Badań Klinicznych w budynku szpitala przy ulicy Waszyngtona 17 w Białymstoku.

– Jeśli pojawi się więcej pacjentów, ten czas zostanie wydłużony – podkreślił profesor Bossowski.

Poświęć chwilę dla zdrowia Twojego dziecka

Obecny na konferencji wojewoda podlaski Jacek Brzozowski podziękował zespołowi odpowiedzialnemu za badania i zwrócił się do mieszkańców województwa podlaskiego: – Macie Państwo unikatową szansę na to, by jutro bezpłatnie przebadać własne dzieci. Wystarczy jedna próbka krwi, która da odpowiedź na to, czy wasze dziecko znajduje się w grupie ryzyka i może zachorować na cukrzycę typu I, a ta staje się chorobą cywilizacyjną. Lepiej być mądrym przed szkodą. To nic Was poza odrobiną czasu nie kosztuje – podkreślił wojewoda podlaski.

W konferencji wzięli udział także marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym, podlaska kurator oświaty Agnieszka Krokos-Janczyło i zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Rudnicki. Wszyscy zgodnie podkreślali, jak ważna jest profilaktyka i zdrowy tryb życia.

Jak możemy przeciwdziałać cukrzycy?

– Sport przynosi zdrowie – tłumaczył profesor Bossowski. – Z perspektywy diabetologicznej, zwiększa on insulinowrażliwość i zmniejsza insulinooporność. Podziwiam biegaczy, ale wystarczy nawet regularny spacer, te 3 km dziennie. Poza tym zmiana trybu życia: nie jemy fast foodów, nie smażymy, nie używamy tłuszczów zwierzęcych – przechodzimy na tłuszcze roślinne, pieczemy i gotujemy na parze – radził wojewódzki konsultant w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej.

Badania także po wakacjach

Na stronie UDSK znaleźć można harmonogram pobrań w Białymstoku w kolejnych miesiącach. Jak podkreśla profesor Bossowski, we wrześniu, październiku i listopadzie 2024 roku pobrania zostaną przeprowadzone także w Augustowie, Hajnówce, Bielsku, Łomży i Suwałkach.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}