W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zbliża się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

17.03.2021

- Niebawem - już 1 kwietnia - rozpocznie się w całym naszym kraju, również w województwie podlaskim, Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Ostatni taki spis był przeprowadzany 10 lat temu. Spis Rolny pokazał, że zebranie informacji może się udać nawet w czasie pandemii, choć tym razem będziemy mieli do czynienia ze znaczniej liczniejszą grupą osób - mówił w środę (17.03) na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Wraz z dyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku Ewą Kamińską-Gawryluk przedstawili najważniejsze informacje o spisie.

Zbliża się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Ważny dla wszystkich

Przeprowadzenie spisu powszechnego to czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy”. Spis powszechny ludności i mieszkań obejmują całą populację ludności i mieszkań, co oznacza, że dane uzyskiwane w wyniku spisu pochodzą od wszystkich obywateli. Co istotne, w przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, jak np. wyznanie, narodowość czy stopień niepełnosprawności, spisy powszechne są dla państwa jedynym źródłem danych.

Wyniki spisu umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych w dowolnych przekrojach. Na ich podstawie rząd podejmuje najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata.

Przez Internet, telefon, w gminie lub za pośrednictwem rachmistrza

Najbliższy Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań będzie przeprowadzony od 1 kwietnia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r. Obecnie trwają prace organizacyjne i przygotowawcze. Ze względu na stan pandemii spis będzie w pełni realizowany przy użyciu interaktywnego formularza spisowego dostępnego na stronie GUS.

- Namawiamy przede wszystkim do samospisu za pomocą aplikacji. Przewidywane są również takie formuły, jak dokonania spisu telefonicznie czy też za pośrednictwem rachmistrza - mówił na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Dodał, że obecnie w parlamencie procedowana jest ustawa, która ma wydłużyć czas przeprowadzenia spisu do 30 września, po to, aby pandemia nie przeszkodziła nikomu w wypełnieniu obowiązku spisowego.

Pytania w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań poruszą wiele kwestii - od adresu zamieszkania, obywatelstwa, wykonywanego zawodu poprzez migrację, narodowość do stanu zasobów mieszkalnych. Dyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku Ewa Kamińska-Gawryluk zachęcała do tego, aby spisu nie odkładać na ostatnią chwilę.

- Przez pierwsze dwa tygodnie zastosujemy tylko spis przez Internet oraz spis przez infolinię statystyczną, która już jest uruchomiona. Jeżeli ktoś chce uzyskać jakiekolwiek informacje o spisie, może zadzwonić pod numer tel. 22 279 99 99. Od 1 kwietnia będzie można spisać się przez telefon "na żądanie", czyli zadzwonić i poprosić o spisanie - informowała dyrektor.

Osoba, która nie będzie mogła spisać się przez Internet lub telefonicznie, może udać się do urzędu statystycznego lub urzędu gminy, gdzie będą stanowiska przeznaczone do samospisu i pracownik, który pomoże w wypełnieniu ankiety. Niezależnie od tego, jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, rachmistrzowie odwiedzą te osoby, które nie mogą skorzystać z dostępnych form spisu.

Więcej informacji na stronie: https://spis.gov.pl/

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}