Zmiany w funkcjonowaniu szpitali jednoimiennych
21.05.2020
- Biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną, po rozmowach z Ministerstwem Zdrowia oraz konsultantami wojewódzkimi, szczególnie w dziedzinie epidemiologii, podjąłem decyzję, aby rozpocząć proces związany z przywracaniem normalnego funkcjonowania Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Od 1 czerwca będzie przyjmował pacjentów nie tylko z koronawirusem - poinformował w czwartek (21.05) na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
- Ostatnie dane pokazują, że oprócz dwóch ognisk w kraju, liczba zakażeń na koronawirusa nie wzrasta. Stąd też decyzja polskiego rządu o tym, aby stopniowo przywracać normalne funkcjonowanie w różnych dziedzinach życia. Ten proces na szczęście obejmuje również ochronę zdrowia - konferencję prasową rozpoczął minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. - System szpitali jednoimiennych nie jest dziś w tak szerokim zakresie potrzebny - dodał.
W całej Polsce działa sieć 22 szpitali jednoimiennych, które przeznaczone są tylko dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia lub zakażonych koronawirusem. W województwie podlaskim do tej pory były to dwa szpitale: Wojewódzki w Łomży i MSWiA w Białymstoku. W walkę z SARS-CoV-2 zaangażowane są również szpitale zakaźne - wszystkie placówki łącznie zapewniają ok. 10 tysięcy miejsc dla zakażonych pacjentów.
- Cieszymy się, że polscy medycy nie musieli decydować, kogo przyjąć na oddział, kogo podłączyć do respiratora, myśmy takiej sytuacji nie mieli, dlatego teraz chcemy redukować liczbę szpitali jednoimiennych - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Dziękujemy również wszystkim pracownikom szpitali w Łomży i w Białymstoku za to, że podjęli to wyzwanie oraz mieszkańcom, którzy byli wobec decyzji o przekształceniu placówek wyrozumiali.
Wojewoda podlaski w czwartek (21.05) wydał polecenie Szpitalowi Wojewódzkiemu w Łomży, aby od 1 czerwca realizował świadczenia medyczne zakontraktowane przez Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia nie tylko dla pacjentów z podejrzeniem zakażania lub zakażonych na koronawirusa. Placówka jest jednocześnie zobowiązana do tego, aby nadal zagwarantować opiekę również takim osobom.
- Przywracanie funkcji sprzed epidemii będzie następowało stopniowo. Termin 1 czerwca ustaliliśmy z zarządcami szpitala, czyli władzami województwa oraz dyrekcją placówki. Jestem przekonany, że w tym samym czasie nastąpią zmiany również w Szpitalu MSWiA w Białymstoku, jestem w trakcie rozmów z dyrekcją - poinformował wojewoda Bohdan Paszkowski.
Szpital Wojewódzki w Łomży, mimo że będzie przyjmował wszystkich pacjentów, musi udzielać świadczeń osobom z podejrzeniem zakażenia lub zakażonym na koronawirusa w dziedzinach: hemiodializoterapii, nefrologii, neonatologii, położnictwa i ginekologii, neurologii, chorób płuc, chorób zakaźnych, okulistyki.