W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zmiany w programie Maluch+ - konsultacje z podlaskimi samorządowcami

19.03.2024

- Chcemy zmienić program Maluch+ tak, aby większa liczba samorządów wzięła w nim udział. Aby powstało więcej miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech, a rodzice mieli więcej możliwości. Województwo podlaskie jest dla nas w tych działaniach priorytetowe – mówiła we wtorek (19.03) wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska podczas spotkania z samorządowcami. Wzięli w nim również udział wojewoda Jacek Brzozowski i wicewojewoda Paweł Krutul.

Program Maluch+ - konsultacje z podlaskimi samorządowcami

W Polsce funkcjonuje dziś ponad 8 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech: żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. W województwie podlaskim – zaledwie 160. 67% podlaskich to tzw. białe plamy, gdzie takich miejsc w ogóle nie ma.

- Polityka demograficzna jest dziś dla nas dużym wyzwaniem. Myślę, że najbardziej sprawczą grupą w tej materii są samorządowcy, którzy potrzebują dobrego prawa, wsparcia finansowego i poradzą sobie z problemami, o których będziemy dziś tu mówili – podkreślał na wstępie spotkania wojewoda.

Dlatego rządowy program „Maluch+” przechodzi zmiany, które MRPiPS konsultuje z samorządowcami w całej Polsce. Najważniejsze z nich to:

  • podwyższenie kwoty jednostkowej dla gmin realizujących zadania polegające na tworzeniu nowych miejsc opieki ze środków KPO do poziomu ok. 57 tys. na 1 nowe miejsce
  • oraz wprowadzenie do programu możliwości ubiegania się o zwiększenie środków z KPO dla gmin, którym przyznano dofinansowanie w rozstrzygniętych naborach wg stawki jednostkowej w wysokości 35 862.

- Mamy niepowtarzalną szansę – mamy 5 mld zł środków unijnych z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS). To jest szansa dla nas, żeby nadgonić to, co udało się już zrobić w wielu miastach, czyli stworzyć system opieki nad małymi dziećmi – dodała wiceministra Gajewska.

Podczas wtorkowego spotkania samorządy najaktywniejsze w programie Maluch+ otrzymały z rąk wiceministry i wicewojewody Pawła Krutula podziękowania. Wśród nich znalazły się m.in. Miasto Białystok, Miasto Suwałki i Miasto Łomża, a także Gmina Wasilków czy Gmina Piątnica.

Spotkanie zakończyła dyskusja z samorządowcami.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}