Znamy laureatów konkursu Inicjatywa Społeczna Roku 2019
02.02.2021
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski ogłosił we wtorek (2.02) wyniki konkursu Inicjatywa Społeczna Roku 2019. Kapituła tytuły laureata i wyróżnienia przyznała organizacjom pozarządowym w czterech kategoriach: edukacja i sport, kultura i dziedzictwo narodowe, budowanie wspólnoty lokalnej oraz polityka społeczna. Ze względu na pandemię COVID-19 podsumowanie konkursu odbyło się później niż w ubiegłych latach.
- Dziękuję wszystkim za zgłoszenia do naszego konkursu, ale przede wszystkim za to, że działacie – na różnych polach aktywności społecznej i podejmujecie inicjatywy, które mają wymiar przede wszystkim lokalny, ale czasem również wojewódzki, a nawet ogólnopolski i wszystkie są tak samo ważne – zwrócił się do laureatów i wyróżnionych wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Konkurs Inicjatywa Społeczna Roku ma na celu promowanie działań organizacji pozarządowych z województwa podlaskiego, które aktywizują społeczność lokalną, organizują przedsięwzięcia z myślą o najbliższym otoczeniu, promują zasady współżycia społecznego i przyczyniają się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.
- Państwo dzielicie się swoimi pomysłami, dobrymi praktykami z tymi, którzy może dopiero zaczynają, którzy spojrzą na Was i stwierdzą, że „rzeczywiście możemy w naszych niedużych miejscowościach zrobić coś nierutynowego” – mówił wicewojewoda Tomasz Madras.
Nagrodzeni
W kategorii Budowanie wspólnoty lokalnej:
- LAUREAT: Stowarzyszenie Moszczonka za inicjatywę „Moszczonka pamięta, uczy i bawi”. Projekt składał się z konkursu na „najładniejszą ławkę we wsi”, wykonania tablicy upamiętniającej kobiety ze wsi, warsztatów kulinarnych oraz festynu rodzinnego. Nagrodę odebrała prezes Stowarzyszenia Helena Kalinowska.
- WYRÓŻNIENIE: Stowarzyszenie Pro Salute za inicjatywę „Zaczarujmy patio”, która polegała na odnowieniu patio Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Nagrodę odebrał sekretarz Stowarzyszenia dr hab. Mateusz Cybulski.
W kategorii Kultura i dziedzictwo narodowe:
- LAUREAT: Stowarzyszenie Bielska Inicjatywa Społeczna za inicjatywę „Piknik militarny od Unii do Unii”, której celem była edukacja społeczeństwa w 450-lecie unii polsko-litewskiej i 15-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej, a polegała na zorganizowaniu inscenizacji potyczki z okresu I wojny światowej, strzelania z łuku i kuszy oraz prezentacji uzbrojenia historycznego i współczesnego. Nagrodę odebrał Jan Jakub Kita
- WYRÓŻNIENIE: Koło Gospodyń Wiejskich w Karakulach za inicjatywę „Odtworzenie obrzędu swaty mieszkańcom wsi Karakule i okolic”, która przypominała, jak w czasach dziadków odbywało się kojarzenie par przy udziale swata. Koło stworzyło scenariusz na podstawie prawdziwych historii zebranych od starszych mieszkańców wsi. Nagrodę odebrała Alina Ochrymiuk.
W kategorii Edukacja i sport:
- LAUREAT: Stowarzyszenie Pro Salute za inicjatywę „Uniwersytet Zdrowego Seniora i Uniwersytet Profilaktyki Psychogeriatrycznej”, która propaguje zdrowy styl życia i postawy prozdrowotne, poszerza wiedzę na ten temat wśród osób starszych oraz aktywizuje je społecznie.
- WYRÓŻNIENIE: Gminne Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Kolnie za inicjatywę „Turnieje piłki nożnej i siatkowej”. W 10 turniejach uczestniczyło ponad 500 osób: młodzież szkolna, pozaszkolna i dorośli. Nagrodę odebrał prezes Andrzej Ałajko.
W kategorii Polityka Społeczna:
- WYRÓŻNIENIE: Koło Gospodyń Wiejskich w Ignatkach za półkolonie dla dzieci pt. ”Wakacje-idą wakacje”. Jak napisały członkinie Koła: „Chciałyśmy odciągnąć dzieci od środków masowego przekazu i pokazać, że bez nich też można ciekawie spędzać czas, poznać nowe osoby i bawić się razem”.
Kapituła
Kapituła konkursu Inicjatywa Społeczna Roku obradowała w następującym składzie: wicewojewoda podlaski Tomasz Madras (przewodniczący), Roman Czepe, Adam Jakuć, Monika Korzuchowska-Dojlido, Lech Feszler, Maria Żeszko.
Poszczególne zgłoszenia oceniane były przez każdego uczestnika obrad Kapituły, uwzględniając następujące kryteria:
- znaczenie inicjatywy dla społeczności lokalnej, osiągnięta zmiana społeczna, rozwiązany problem lub zaspokojone potrzeby;
- znaczenie inicjatywy dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz promowania postaw i wartości patriotycznych, prorodzinnych, solidarności społecznej i aktywności społecznej;
- innowacyjność podjętego działania.