Pytania i odpowiedzi
Jak otrzymać świadczenie wspierające
Otrzymanie świadczenia wspierającego uzależnione jest od posiadania decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Decyzje – dla osób posiadających pobyt stały na terenie województwa pomorskiego - wydaje Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie Pomorskim.
Decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia może otrzymać osoba z niepełnosprawnością posiadająca:
- ostateczne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności
- orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezdolności do pracy lub samodzielnej egzystencji
- orzeczenie zaliczające do jednej z grup inwalidów, czyli ważne orzeczenie organu rentowego (ZUS, MSWiA, MON), wydane przed 1 stycznia 1998 r. o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów; ważne orzeczenie KRUS o niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, wydane przed 1 stycznia 1998 r.
Ważne. Na proces wydawania decyzji nie ma znaczenia moment powstania niepełnosprawności, ani rodzaj posiadanego stopnia niepełnosprawności czy grupy inwalidzkiej.
Kto może złożyć wniosek o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia
- pełnoletnia osoba z niepełnosprawnościami
- osoba upoważniona do jej reprezentowania
- opiekun prawny – w przypadku osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie
- przedstawiciel ustawowy w przypadku osoby, która nie ukończyła 18 lat (ustalanie potrzeby wsparcia nie obejmuje osób z niepełnosprawnościami, które nie ukończyły w dniu składania wniosku 16 lat)
- za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego ośrodek pomocy społecznej albo centrum usług społecznych
Jak przekazać wniosek
- elektronicznie na adres: empatia.mpips.gov.pl
- pocztą na adres: Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk
- złożyć:
- w siedzibie Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Gdańsku, ul. Smoluchowskiego 18 budynek C parter pok. 31
- w powiatowym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności
- w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku, ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk (parter, Zespól Obsługi Klienta, w godz. 7.45-15.45, wejście od ul. Okopowej)
Pytania i odpowiedzi:
- Na czym polega ustalanie poziomu potrzeby wsparcia?
Ustalanie poziomu potrzeby wsparcia polega na ocenie zakresu wsparcia osoby niepełnosprawnej niezbędnego do zapewnienia, zwiększenia lub utrzymania jej niezależności.
Ocenę przeprowadzają zespoły specjalistów: w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej, siedzibie wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności lub w miejscu przez niego wyznaczonym. Zespół równocześnie przeprowadza obserwację, wywiad bezpośredni oraz ocenia funkcjonowanie osoby zainteresowanej. Decyzja, ustalająca poziom potrzeby wsparcia, będzie określać ten poziom z uwzględnieniem wartości punktowych ustalonych dla codziennych czynności np. dla zmiany pozycji ciała, poruszania się w znanym, nieznanym środowisku, przemieszczania się środkami transportu.
- Jak mam stawić się na ocenę funkcjonowania z osobą, która prawie nie opuszcza domu?
W takiej sytuacji, przeprowadzenie oceny przez zespół ustalający poziom potrzeby wsparcia, może odbyć się w miejscu pobytu osoby niepełnosprawnej.
- Na jak długo wydawana jest decyzja?
Decyzja o poziomie potrzeby wsparcia wydawana jest na okres, na który dana osoba została zaliczona do osób niepełnosprawnych (na podstawie ostatecznego orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności albo orzeczenia o inwalidztwie jednakże na okres nie dłuższy niż 7 lat).
- Czy poziom potrzeby wsparcia można ustalać tylko dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności?
Nie, poziom potrzeby wsparcia będzie ustalany dla osób niepełnosprawnych wymagającym wsparcia w samodzielnym funkcjonowaniu. Prawo do złożenia wniosku o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia jest niezależne od stopnia niepełnosprawności.
- Jakie są etapy rozpatrywania wniosku?
Złożenie wniosku o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia (PPW) i kwestionariusza samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem (PPW-K) rozpoczyna postępowanie przed WZON. Wniosek poddawany jest analizie formalno-prawnej. Jeśli wystąpią braki formalne, to osoba zainteresowana otrzyma wezwanie do uzupełnienia braków formalnych. Następnie przewodniczący WZON wyznaczy skład oceniający oraz termin oceny biorąc pod uwagę zgodę osoby niepełnosprawnej do przeprowadzenia czynności oceniających w miejscu jej stałego pobytu. Zawiadomienie zostanie przekazane telefonicznie lub pocztą nie później niż 7 dni przed wyznaczonym terminem.
- Jak długo będę czekać na termin ustalenia poziomu potrzeby wsparcia?
Wojewódzki Zespół ma 3 miesiące, licząc od daty wpływu, na rozpatrzenie wniosku. Jednakże, z powodu bardzo dużej liczby wniosków składanych do gdańskiego WZON termin rozpoznania wniosków może ulec wydłużeniu.
- Co mogę zrobić po otrzymaniu decyzji?
Osobie niezadowolonej z decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, przysługuje w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia możliwość złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy przez WZON. Od decyzji przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie Pomorskim, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. W trakcie biegu terminu do wniesienia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, strona może zrzec się prawa do wniesienia wniosku. Z dniem doręczenia do WZON oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.
Jeżeli po ponownym rozpatrzeniu sprawy przez WZON, wnioskodawca w dalszym ciągu nie będzie zadowolony z decyzji, może w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji wydanej w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy, odwołać się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.
Materiały
Kwestionariusz_samooceny_trudności_w_zakresie_wykonywania_czynności_związanych_z_funkcjonowaniemKwestionariusz_samooceny_trudności_w_zakresie_wykonywania_czynności_związanych_z_funkcjonowaniem.pdf 0.26MB Oświadczenie_o_zrzeczeniu_się_prawa_do_wniosku_o_ponowne_rozpatrzenie_sprawy
Oświadczenie_o_zrzeczeniu_się_prawa_do_wniosku_o_ponowne_rozpatrzenie_sprawy.docx 0.01MB ppw-wniosek-o-wydanie-decyzji-ustalajacej-poziom-potrzeby-wsparcia
ppw-wniosek-o-wydanie-decyzji-ustalajacej-poziom-potrzeby-wsparcia.pdf 0.59MB Wzór_przykładowy_pełnomocnictwa
Wzór_przykładowy_pełnomocnictwa.docx 0.01MB