Rozpoczęcie, przebieg i zakończenie specjalizacji dla fizjoterapeutów
Rozpoczęcie specjalizacji
Postępowanie kwalifikacyjne:
Postępowanie kwalifikacyjne do odbycia szkolenia specjalizacyjnego dla fizjoterapeutów przeprowadza wojewoda dwa razy do roku w terminach:
- od dnia 1 czerwca do dnia 30 czerwca
- od dnia 16 grudnia do dnia 15 stycznia
Liczba wolnych miejsc szkoleniowych w jednostkach uprawnionych do prowadzenia specjalizacji na terenie województwa pomorskiego, na aktualne postępowanie kwalifikacyjne określana i ogłaszana jest na stronie internetowej PUW w Gdańsku www.gdansk.uw.gov.pl w komunikatach Wydziału Zdrowia na, co najmniej 1 miesiąc przed rozpoczęciem postępowania.
Specjalizację w dziedzinie fizjoterapii w ramach kształcenia podyplomowego prowadzą podmioty (jednostki szkolące),
posiadające akredytację udzieloną przez dyrektora CMKP.
Lista jednostek szkolących publikowana i aktualizowana jest na stronie internetowej CMKP www.cmkp.edu.pl wraz z określeniem maksymalnej liczby miejsc szkoleniowych w zakresie danego szkolenia specjalizacyjnego dla osób mogących odbywać szkolenie specjalizacyjne, na okres 5 lat.
Jednostka szkoląca przekazuje do wojewody informacje o kosztach szkolenia specjalizacyjnego w danej dziedzinie fizjoterapii, co najmniej na 2 miesiące przed terminem danego postępowania kwalifikacyjnego.
Fizjoterapeuta ubiegający się o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego może być w danym terminie dopuszczony do postępowania kwalifikacyjnego tylko w jednej dziedzinie fizjoterapii i tylko w jednym województwie.
Warunki jakie powinien spełnić fizjoterapeuta, który zamierza przystąpić do specjalizacji:
- złożyć wniosek o rozpoczęcie specjalizacji w dziedzinie fizjoterapii do wojewody właściwego ze względu na obszar województwa, na terenie którego zamierza odbywać szkolenie specjalizacyjne
- posiadać prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty
- posiadać tytuł magistra, spełniający wymagania określone w art.13 ust.3 ustawy o zawodzie fizjoterapeuty
- zostać zakwalifikowanym do odbycia szkolenia specjalizacyjnego w postępowaniu kwalifikacyjnym
Fizjoterapeuta składa wniosek o rozpoczęcie specjalizacji wraz z załącznikami terminie:
- od dnia 30 kwietnia do dnia 31 maja na postępowanie kwalifikacyjne od dnia 1 czerwca do dnia 30 czerwca
- od dnia 15 listopada do dnia 15 grudnia na postępowanie kwalifikacyjne od dnia 16 grudnia do dnia 15 stycznia
Wymagane dokumenty:
- wniosek o rozpoczęcie specjalizacji (w wersji papierowej)
- odpis dyplomu ukończenia uczelni wyższej
- kserokopia dokumentu potwierdzającego uzyskanie stopnia naukowego doktora
- kserokopia dokumentu potwierdzającego posiadanie specjalizacji
- dokument potwierdzający okres zatrudnienia w zawodzie z wyszczególnieniem wymiaru etatu
- oświadczenie dotyczące rodzaju publikacji zawierające klauzulę następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia"
- dokument potwierdzający ukończenie szkolenia podyplomowego z zakresu fizjoterapii z wyszczególnieniem liczby godzin szkolenia (zaświadczenia wydane w języku obcym, winny być przetłumaczone na język polski i poświadczone za zgodność z oryginałem przez notariusza)
Postępowanie kwalifikacyjne obejmuje:
- ocenę formalną wniosku
- postępowanie konkursowe w przypadku, gdy liczba wnioskujących przekroczy liczbę wolnych miejsc szkoleniowych
W postępowaniu konkursowym przyznaje się punkty za:
1. w przypadku fizjoterapeuty, który rozpoczął kształcenie wg nowych przepisów (od dnia 31.05.2016 r.):
- wynik PEF - nie więcej niż 50 punktów
2. w przypadku fizjoterapeuty, który nabył kwalifikacje na podstawie dotychczasowych przepisów (do dnia 30.05.2016 r.):
- staż pracy w zawodzie fizjoterapeuty, w pełnym wymiarze czasu pracy - 2 punkty za każdy rok, nie więcej niż 6 punktów
- posiadanie stopnia naukowego doktora - 18 punktów
- opublikowanie jako autor lub współautor:
- podręcznika naukowego z zakresu fizjoterapii - 2 punkty za każdy, nie więcej niż 6 punktów
- artykułu naukowego z zakresu fizjoterapii w czasopiśmie recenzowanym - 1 punkt za każdy, nie więcej niż 10 punktów
- szkolenie podyplomowe z zakresu fizjoterapii, gdzie 100 godzin szkolenia jest równe 2 punktom, nie więcej niż 10 punktów
W przypadku gdy co najmniej dwóch kandydatów ubiegających się o miejsce szkoleniowe uzyska identyczny wynik w postępowaniu konkursowym, uwzględnia się wynik studiów na dyplomie ukończenia studiów wyższych.
W przypadku gdy co najmniej dwóch kandydatów ubiegających się o miejsce szkoleniowe uzyska identyczny wynik studiów na dyplomie ukończenia studiów wyższych, uwzględnia się średnią ocen uzyskaną w okresie studiów liczoną do dwóch znaków po przecinku, ze wskazaniem skali ocen jaka obowiązywała na uczelni.
W przypadku uzyskania identycznych wyników, wojewoda wzywa niezwłocznie kandydatów do dostarczenia dokumentu poświadczającego średnią ocen uzyskaną w okresie studiów liczoną do dwóch znaków po przecinku.
Wynik postępowania konkursowego stanowi procent maksymalnej liczby punktów:
- uzyskanych za PEF (pkt.1) - w przypadku fizjoterapeuty, który nabył kwalifikacje na podstawie nowych przepisów
- uzyskanych za posiadane doświadczenie zawodowe (wymienione w pkt.2) - w przypadku fizjoterapeuty, który nabył kwalifikacje na podstawie dotychczasowych przepisów
Wyniki postępowania kwalifikacyjnego publikowane są na stronie internetowej PUW www.gdansk.uw.gov.pl w komunikatach Wydziału Zdrowia w dniu 1 lipca lub 16 stycznia.
Do odbywania szkolenia specjalizacyjnego kwalifikuje się fizjoterapeutów w liczbie odpowiadającej liczbie wolnych miejsc przyznanych na dane postępowanie kwalifikacyjne, w danym województwie, w kolejności od najwyższego wyniku uzyskanego w postępowaniu konkursowym.
Weryfikacja postępowania kwalifikacyjnego:
Fizjoterapeuta może zwrócić się do wojewody o weryfikację postępowania kwalifikacyjnego w terminie 20 dni od dnia ogłoszenia na stronie internetowej wojewody listy fizjoterapeutów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do rozpoczęcia danego szkolenia specjalizacyjnego.
Fizjoterapeuta, który nie został zakwalifikowany do odbycia szkolenia specjalizacyjnego, może zwrócić się do wojewody o weryfikację postępowania kwalifikacyjnego, w terminie 7 dni od dnia przekazania zawiadomienia o wyniku postępowania kwalifikacyjnego.
O rozstrzygnięciu sprawy wojewoda zawiadamia niezwłocznie fizjoterapeutę, nie później niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku.
Rozpoczęcie szkolenia specjalizacyjnego:
Fizjoterapeucie zakwalifikowanemu do odbywania szkolenia specjalizacyjnego PUW wydaje:
- skierowanie do odbywania szkolenia specjalizacyjnego do jednostki szkolącej posiadającej wolne miejsca szkoleniowe ze wskazanym okresem jego odbywania
- kartę specjalizacji (KS) z określoną planowaną datą rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego
Fizjoterapeuta rozpoczyna szkolenie specjalizacyjne w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od daty określonej w karcie specjalizacji, jako planowana data rozpoczęcia szkolenia. Kierownik specjalizacji potwierdza faktyczną datę rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego w karcie specjalizacji.
KS wraz z wymaganymi wpisami stanowi dowód odbycia szkolenia specjalizacyjnego zgodnie z jego programem.
W tym samym czasie można odbywać tylko jedno szkolenie specjalizacyjne.
Szkolenie specjalizacyjne jest jednostopniowe.
Przebieg specjalizacji
Program specjalizacji:
Fizjoterapeuta odbywa szkolenie specjalizacyjne według programu specjalizacji lub uzupełniającego programu specjalizacji (po specjalizacji I stopnia), zatwierdzonego przez Ministra Zdrowia, publikowanego na stronie internetowej CMKP www.cmkp.edu.pl.
Staże kierunkowe i kursy specjalizacyjne objęte programem specjalizacji prowadzą jednostki szkolące, które uzyskały akredytację. Lista staży kierunkowych i kursów specjalizacyjnych publikowana jest na stronie CMKP www.cmkp.edu.pl.
Kierownik specjalizacji:
Specjalizację odbywa się pod nadzorem kierownika specjalizacji, który jest odpowiedzialny za ustalenie szczegółowych warunków przebiegu szkolenia specjalizacyjnego w sposób zapewniający realizację programu specjalizacji.
Kierownika specjalizacji powołuje i odwołuje, za jego zgodą kierownik jednostki szkolącej.
Kierownik specjalizacji może jednocześnie sprawować nadzór nad przebiegiem specjalizacji nie więcej niż 3 osób, a w uzasadnionych przypadkach, za zgodą konsultanta krajowego - nie więcej niż 4 osób.
Kierownik specjalizacji dokonuje corocznych potwierdzeń zrealizowania zajęć objętych programem specjalizacji w terminie 14 dni od zakończenia danego roku oraz potwierdzenia odbycia szkolenia specjalizacyjnego w terminie 14 dni od jego zakończenia.
Przedłużenie specjalizacji:
1. dla specjalizacji rozpoczętych wg dotychczasowych przepisów (do dnia 30.05.2016 r.)
- czas trwania specjalizacji określony programem specjalizacji może być przedłużony, o okres nie dłuższy niż 24 miesiące
- czas trwania specjalizacji przedłuża kierownik jednostki szkolącej, na uzasadniony wniosek osoby odbywającej specjalizację, po uzyskaniu opinii kierownika specjalizacji
2. dla specjalizacji rozpoczętych wg nowych przepisów (od dnia 31.05.2016 r.)
- okres szkolenia specjalizacyjnego określony w programie specjalizacji ulega przedłużeniu o czas nieobecności w pracy osoby odbywającej szkolenie specjalizacyjne:
- o okres pobierania świadczeń, o których mowa w art.2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
- z powody urlopu bezpłatnego udzielonego przez pracodawcę na czas nie dłuższy niż 3 miesiące w okresie szkolenia specjalizacyjnego
- w przypadkach określonych w art.92, art.176-179, art.182, art.185, art.187 i art.188 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy
- z powodu przerwy nie dłuższej niż 14 dni wynikającej z procedur spowodowanych przy zmianie jednostki szkolącej
- z powodu przerwy nie dłuższej niż 12 miesięcy wynikającej z realizacji specjalizacji odbywanej w trybie poszerzenia zajęć programowych studiów doktoranckich o program specjalizacji zgodny z kierunkiem tych studiów
- okres szkolenia specjalizacyjnego zostaje dodatkowo przedłużony o okres udzielonego osobie odbywającej szkolenie przez pracodawcę urlopu wychowawczego na zasadach określonych w odrębnych przepisach
- w uzasadnionych przypadkach zgodę na dodatkowe przedłużenie okresu szkolenia specjalizacyjnego może wyrazić wojewoda na wniosek osoby odbywającej szkolenie, po uzyskaniu opinii kierownika specjalizacji. Wojewoda rozstrzyga o przedłużeniu okresu odbywania szkolenia specjalizacyjnego po zasięgnięciu opinii konsultanta wojewódzkiego w danej dziedzinie
Skrócenie specjalizacji:
1. dla specjalizacji rozpoczętych wg dotychczasowych przepisów (do dnia 30.05.2016 r.)
- czas trwania specjalizacji określony programem specjalizacji może być skrócony o okres nie dłuższy niż 6 miesięcy pod warunkiem pełnego zrealizowania programu specjalizacji
- czas trwania specjalizacji skraca kierownik jednostki szkolącej, na uzasadniony wniosek osoby odbywającej specjalizację, po uzyskaniu opinii kierownika specjalizacji
2. dla specjalizacji rozpoczętych wg nowych przepisów (od dnia 31.05.2016 r.)
- okres szkolenia specjalizacyjnego określony w programie specjalizacji może być skrócony na uzasadniony wniosek osoby odbywającej szkolenie specjalizacyjne, pod warunkiem pełnego zrealizowania programu specjalizacji, o okres nie dłuższy niż 1/2 okresu szkolenia
- wniosek o skrócenie okresu szkolenia specjalizacyjnego osoba odbywająca szkolenie składa do dyrektora CMKP, który rozstrzyga w formie decyzji o skróceniu okresu szkolenia specjalizacyjnego na podstawie opinii powołanego przez siebie zespołu
Zmiana miejsca odbywania specjalizacji:
Jeżeli jednostka szkoląca ulegnie likwidacji albo z innych powodów zaprzestaje prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego albo utraci akredytację, wojewoda w porozumieniu z kierownikiem specjalizacji i kierownikiem innej jednostki szkolącej wskazuje miejsce i termin kontynuowania szkolenia specjalizacyjnego w skierowaniu do odbywania szkolenia specjalizacyjnego.
W szczególnie uzasadnionym przypadku wojewoda może, na wniosek fizjoterapeuty odbywającego szkolenie specjalizacyjne, wydać mu skierowanie do odbywania szkolenia specjalizacyjnego w innej jednostce szkolącej posiadającej akredytację oraz wolne miejsce szkoleniowe.
Jeżeli jednostka szkoląca znajduje się na obszarze innego województwa, zmiana miejsca szkolenia specjalizacyjnego następuje po wyrażeniu zgody przez właściwego wojewodę oraz właściwego konsultanta wojewódzkiego województwa, na którego obszarze fizjoterapeuta ma kontynuować odbywanie tego szkolenia.
Skreślenie z rejestru:
1. dla specjalizacji rozpoczętych wg dotychczasowych przepisów (do dnia 30.05.2016 r.)
PUW w Gdańsku skreśla osobę odbywającą specjalizację z rejestru w przypadku:
- nierozpoczęcia realizacji programu specjalizacji w terminie 1 miesiąca od dnia wskazanego jako termin rozpoczęcia specjalizacji w karcie specjalizacji
- upływu czasu, w którym osoba zobowiązana była ukończyć specjalizację
- wniosku kierownika specjalizacji po uzyskaniu opinii konsultanta wojewódzkiego w danej dziedzinie w przypadku gdy osoba odbywająca specjalizację nie realizuje lub nie może realizować programu specjalizacji
- upływu okresu, w którym osoba zobowiązana była ukończyć specjalizację
PUW w Gdańsku o skreśleniu niezwłocznie powiadamia osobę odbywającą specjalizację za pośrednictwem kierownika specjalizacji.
Osoba odbywająca specjalizację w ciągu 14 dni od otrzymania informacji o skreśleniu z rejestru może wystąpić do PUW w Gdańsku o przywrócenie możliwości kontynuowania specjalizacji.
2. dla specjalizacji rozpoczętych wg nowych przepisów (od dnia 31.05.2016 r.)
Wojewoda wydaje decyzję o skreśleniu z rejestru fizjoterapeuty odbywającego szkolenie specjalizacyjne na obszarze danego województwa w przypadku:
- nierozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego w terminie 3 miesięcy od daty określonej w karcie specjalizacji, jako planowana data rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego
- upływu czasu, w którym fizjoterapeuta zobowiązany był ukończyć szkolenie specjalizacyjne
- zawiadomienia przez kierownika specjalizacji i po uzyskaniu opinii konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie fizjoterapii, w przypadku gdy fizjoterapeuta odbywający szkolenie specjalizacyjne nie realizuje lub nie może realizować programu specjalizacji
- wniosku fizjoterapeuty odbywającego szkolenie specjalizacyjne
- niedokonania potwierdzeń zaliczenia i zakończenia szkolenia specjalizacyjnego w okresie 3 miesięcy od dokonania ostatniego wpisu z przyczyn leżących po stronie fizjoterapeuty
Państwowy Egzamin Specjalizacyjny Fizjoterapeutów (PESFZ)
Przystąpienie do egzaminu:
W związku z wejściem w życie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty od sesji jesiennej 2016 ulegają zmianie zasady przeprowadzania PESFZ.
Szczegółowe informacje na stronie CEM www.cem.edu.pl
Terminy składania dokumentów:
Fizjoterapeuci, którzy dotąd nie zostali dopuszczeni do PESFZ:
składają do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku wniosek o przystąpienie do PESFZ pobrany ze strony CEM wraz z kompletem dokumentów w terminie do dnia:
- 15 stycznia - na sesję wiosenną w terminie od 2 maja do 15 czerwca
- 15 lipca - na sesję jesienną w terminie od 2 listopada do 15 grudnia
Po weryfikacji dokumentów przez PUW w Gdańsku oraz właściwego konsultanta krajowego wojewoda potwierdza zakończenie szkolenia specjalizacyjnego i podejmuje decyzję o dopuszczeniu do PESFZ.
Wykaz podstawowych dokumentów:
- Wniosek o przystąpienie do PESFZ. Formularz wniosku jest generowany elektronicznie i pobierany na stronie internetowej CEM. Potwierdzony przez CEM, wypełniony i własnoręcznie podpisany wniosek składa się do PUW WZ-PCZP.
- Dokument potwierdzający wniesienie na konto CEM opłaty za PESFZ.
- Karta specjalizacji z:
- potwierdzeniem przebiegu szkolenia teoretycznego
- potwierdzeniem przebiegu staży kierunkowych
- opinią dotyczącą przebiegu specjalizacji potwierdzoną przez kierownika specjalizacji
- zaliczeniem specjalizacji przez kierownika specjalizacji
- Zaświadczenia o ukończonych kursach wymaganych programem specjalizacji.
- Dokumentacja potwierdzająca wykonanie obowiązku samokształcenia zgodnie z obowiązującym daną osobę programem specjalizacji.
- Kserokopia dyplomu ukończenia szkoły wyższej potwierdzona za zgodność z oryginałem (przez szkołę wyższą, która wydała dyplom lub notariusza).
- Potwierdzenie wykazania się znajomością języka obcego w sposób określony w programie specjalizacji.
- Dwie prace poglądowe z fizjoterapii zaakceptowane przez kierownika specjalizacji.
- Świadectwo potwierdzające znajomość języka obcego (angielski, francuski, niemiecki, hiszpański lub rosyjski).
Uwaga!
Powyższa lista zawiera jedynie wykaz podstawowych dokumentów, jakie są wymagane do PESFZ. W przypadku, gdy programy specjalizacji określają dodatkowe wymogi muszą być one spełnione.
Fizjoterapeuci, którzy byli już dopuszczeni do PESFZ:
składają do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku wniosek o przystąpienie do PESFZ pobrany ze strony CEM w terminie do dnia:
- 15 stycznia - na sesję wiosenną w terminie od 2 maja do 15 czerwca
- 15 lipca - na sesję jesienną w terminie od 2 listopada do 15 grudnia
Akty prawne
- Ustawa z dnia 11 maja 2023 r. o zawodzie fizjoterapeuty (Dz.U. 2023, poz. 1213 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 lipca 2023 r. w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez fizjoterapeutów (Dz.U. 2023 poz. 1647 z późn. zm.)
Materiały
Wniosek o rozpoczęcie specjalizacji z dziedziny fizjoterapiiWniosek o rozpoczęcie specjalizacji z dziedziny fizjoterapia.docx 0.02MB Klauzula informacyjna Załącznik 1
Klauzula nformacyjna Załącznik 1 .docx 0.02MB
- Pierwsza publikacja:
- 27.08.2024 11:43 Katarzyna Bieńkowska
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Katarzyna Bieńkowska
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Rozpoczęcie, przebieg i zakończenie specjalizacji dla fizjoterapeutów | 1.0 | 27.08.2024 11:43 Katarzyna Bieńkowska |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP