Spotkanie z leśnikami Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku
04.03.2024
Certyfikacja FSC, zmiany klimatyczne, Plany Urządzania Lasu i Trójmiejski Park Krajobrazowy – to główne tematy spotkania wojewody pomorskiej Beaty Rutkiewicz i marszałka województwa Mieczysława Struka z leśnikami Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.
- Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku jako pierwsza otrzymała i jako pierwsza zrezygnowała z certyfikatu FSC, który przyznawany jest za zrównoważony rozwój gospodarek leśnych – przypomniała wojewoda pomorska. - W Pomorskiem mamy 5 tysięcy przedsiębiorstw zajmujących się gospodarką drzewno-leśną, dla nich nieposiadanie drewna z certyfikacją to potężne wyzwanie dla pracy, dla produktu, dla sprzedaży.
Jak tłumaczył Andrzej Schleser, dyrektor gdańskiej RDLP, certyfikat FSC potwierdza, że drewno pozyskane jest zgodnie z prawem i z poszanowaniem interesów lokalnych społeczności. Jego brak oznacza straty dla przemysłu drzewnego.
– Konkurencja na rynkach światowych jest ogromna. Drewno bez certyfikatu jedzie do Chin, bo tam certyfikat jest zbędny. Ale nie o to chodzi, żebyśmy sprzedawali drewno okrągłe, nie przerabiali go i żeby nasz przemysł na tym nie zarabiał. Jeżeli w gdańskiej dyrekcji pozyskuje się półtora miliona metrów sześciennych drewna, to chciałbym i będę robił wszystko, żeby jak najwięcej zarobić na tym surowcu - zaznaczył.
Wojewoda zapowiedziała również otwarte konsultacje dotyczące Planu Urządzania Lasów. To dokument uchwalany co dziesięć lat, regulujący sposób zarządzania lasami np. obszarami chronionymi czy wycinką drzew. –Ponad 30 proc. województwa pomorskiego jest związane z lasami, na pewno więc potrzebna jest dyskusja, dialog i współpraca z samorządami – podkreśliła.
Z kolei Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, zwrócił uwagę na uchwalone przez sejmik województwa pomorskiego plany ochrony parków krajobrazowych określające zasady korzystania z tych terenów, a także z części Lasów Państwowych. - Jaka ma być skala cięć sanitarnych drzew? Chcielibyśmy być współuczestnikami tego procesu – zaznaczył.
Przypomnijmy, że wchodzi w życie plan ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Naczelny Sąd Administracyjny umorzył postępowanie kasacyjne w związku z cofnięciem przez wojewodę pomorską Beatę Rutkiewicz skargi kasacyjnej, wniesionej przez poprzedniego wojewodę, od wyroku WSA w Gdańsku. Plan dla TPK zawiera m.in. realizację postulatów mieszkańców regionu, którzy domagali się powstrzymania wycinki. Plany ochrony określają kierunki i zasady ochrony środowiska przyrodniczego, zasobów kulturowych i walorów krajobrazowych. TPK, w skład którego wchodzi 10 rezerwatów przyrody, został utworzony w 1979 r.
Spotkanie odbyło się w Sali Okrągłej urzędu marszałkowskiego w Gdańsku.
Materiały
Wyzwania i prognozy rozwoju sektora leśno-drzewnego w kontekście strategii rozwoju PomorzaRDLP_prezentacja.pdf 14.96MB