Udostępnianie informacji publicznych
informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej jest udostępniana na wniosek zainteresowanego.
Jak dostarczyć wniosek?
- przesłać pocztą na adres PUW w Gdańsku (ul. Okopowa 21/27
80- 810 Gdańsk) - złożyć w Zespole Obsługi Klienta (PUW w Gdańsku, ul. Okopowa 21/27
80- 810 Gdańsk, parter, wejście B) - przesłać elektronicznie - e-mail: zok@gdansk.uw.gov.pl
- przesłać za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej (ESP) PUW w Gdańsku utworzonej na platformie ePUAP (konieczne jest posiadanie bezpłatnego konta użytkownika na platformie ePUAP) korzystając z usługi udostępnionej przez PUW: "Udostępnianie informacji publicznej na wniosek" (nie dotyczy wniosków o ponowne wykorzystywanie informacji publicznej)
Udostępnianie informacji na wniosek następuje "bez zbędnej zwłoki", nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku (art. 13 ust. 2 ustawy).
Jeżeli jest to niemożliwe, wnioskodawca jest informowany o powodach opóźnienia w przekazaniu informacji oraz o nowym terminie (nie dłuższym niż 2 miesiące).
Jeśli informacja może być przekazana niezwłocznie, w formie ustnej lub pisemnej, osoba występująca o informację nie składa pisemnego wniosku. Udostępniający informację ma obowiązek umożliwić jej skopiowanie, wydrukowanie, przesłanie lub przeniesienie na powszechnie używany nośnik informacji.
Odmowa udzielenia informacji może nastąpić jedynie ze względu na ochronę tajemnic ustawowo chronionych (np. ochrona informacji niejawnych, ochrona danych osobowych, tajemnice: skarbowa, statystyczna).
Prawo do informacji publicznej podlega również ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Ograniczenie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji, oraz przypadku, gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorca rezygnują z przysługującego im prawa.
Odmowa udzielenia informacji następuje w formie decyzji administracyjnej.
Do decyzji o odmowie udostępnienia informacji publicznej oraz do decyzji o umorzeniu postępowania o udostępnienie informacji publicznej stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, z tym że:
- odwołanie od decyzji rozpoznaje się w terminie 14 dni
- uzasadnienie decyzji o odmowie udostępnienia informacji zawiera także imiona, nazwiska i funkcje osób, które zajęły stanowisko w toku postępowania o udostępnienie informacji, oraz oznaczenie podmiotów, ze względu na których dobra, wydano decyzję o odmowie udostępnienia informacji
Dostęp do informacji publicznej jest bezpłatny
Jeżeli jednak udostępnienie informacji publicznej wymaga poniesienia dodatkowych kosztów związanych ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia lub koniecznością przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku, podmiot zobowiązany może pobrać od wnioskodawcy opłatę w wysokości odpowiadającej tym kosztom.
Jeżeli jednak udostępnienie informacji publicznej wymaga poniesienia dodatkowych kosztów związanych ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia lub koniecznością przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku, podmiot zobowiązany może pobrać od wnioskodawcy opłatę w wysokości odpowiadającej tym kosztom.
Podstawa prawna - ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej)
Materiały
Klauzula informacyjna - informacja publicznaKlauzula_informacyjna_-_informacja_publiczna.pdf 0.07MB Wzór wniosku o udostępnienie informacji publicznej
Wzór_wniosku_o_udostępnienie_informacji_publicznej.docx 0.02MB
Informacje o publikacji dokumentu
- Pierwsza publikacja:
- 18.03.2024 11:04 Monika Giedrojć
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Inspektor Wojewódzki - Monika Giedrojć
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Udostępnianie informacji publicznych | 1.0 | 18.03.2024 11:04 Monika Giedrojć |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP