W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wpis do rejestru jednostek współpracujących z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne

Aby uzyskać wpis do rejestru jednostek współpracujących z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne (RJWPRM) dla jednostki wpisywanej do rejestru na wniosek, należy:

  1. Założyć osobiste konto w Systemie Administracji P2, pod adresem https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/
  2. Wykonać poprawne zalogowanie do systemu – uzyskując automatycznie uprawnienia do złożenia wniosku o wpis/aktualizację lub usunięcie z rejestru.
  3. Złożyć wniosek w systemie informatycznym do właściwego urzędu wojewódzkiego.
  4. Złożony poprzez system informatyczny wniosek wygenerować, wydrukować i podpisać.
  5. Do wydrukowanego wniosku załączyć:
  • oświadczenie o spełnieniu wymagań określonych w art. 15 ust. 1 oraz 1a ustawy o Państwowym Ratownictwie Medyczny
  • zaświadczenia o ukończeniu kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy i uzyskaniu tytułu ratownika
  • dokumenty potwierdzające uzyskanie tytułu zawodowego "ratownik medyczny”, „pielęgniarka” lub „lekarz” oraz prawo wykonywania zawodu przez lekarza lub pielęgniarkę
  • dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej,
  • statut lub regulamin - dotyczy jednostek określonych w art. 15 ust. 9 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym,
  • podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa górskiego oraz wodnego - zgodę ministra właściwego do spraw wewnętrznych na wykonywanie właściwego ratownictwa,
  • opis rozwiązań organizacyjno-technicznych zmierzających do zapewnienia gotowości operacyjnej w określonym ustawowo czasie (przedmiotowy opis powinien zawierać zasady obsługi wykazanego numeru telefonu kontaktowego, procedury mobilizacji jednostki oraz określać sposób dotarcia ratowników do miejsca zdarzenia),
  • klauzulę informacyjną.

Ważne: Celem uzyskania wpisu do rejestru jednostek współpracujących z systemem PRM do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego należy przedłożyć oryginały ww. dokumentów lub ich odpisy  - potwierdzone za zgodność z oryginałem zgodnie z art. 76a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (k.p.a.), tj.:

  • Zgodnie z art. 76a § 2 k.p.a. „Zamiast oryginału dokumentu strona może złożyć odpis dokumentu, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym.”
  • Zgodnie z art. 76a § 2b. k.p.a. „upoważniony pracownik organu prowadzącego postępowanie, któremu został okazany oryginał dokumentu wraz z odpisem, na żądanie strony, poświadcza zgodność odpisu dokumentu z oryginałem”. W związku z tym możliwe jest przedłożenie oryginałów ww. dokumentów do Wydziału Państwowego Ratownictwa Medycznego i na Państwa żądanie upoważniony pracownik dokona poświadczenia zgodności ich kopii z oryginałem.

6. Wniosek wraz z załącznikami wysłać pocztą na adres:

Pomorski Urząd Wojewódzki

Wydział Państwowego Ratownictwa Medycznego

ul. Okopowa 21/27 80-810 Gdańsk

lub poprzez platformę ePUAP – dokumenty elektroniczne powinny być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP – na adres ESP (skrytki ePUAP) Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku:

/bntc34p17l/ezd

lub złożyć osobiście w sekretariacie Wydziału PRM, IV piętro, pok. nr 398 M.

W przypadku przesłania za pośrednictwem ePUAP poświadczenia odpisu za zgodność
z oryginałem musi dokonać notariusz albo występujący w sprawie pełnomocnik strony będący adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym – przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego lub podpisu osobistego.

Zgodnie z art. 76a § 2a k.p.a. „Jeżeli odpis dokumentu został sporządzony na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej, poświadczenia jego zgodności z oryginałem, o którym mowa w § 2, dokonuje się przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego lub podpisu osobistego.”

 

Przebieg procesu rejestracji jednostki współpracującej z systemem wpisywanej na wniosek:

  1. Zarejestrowanie użytkownika w P2 (użytkownik dostaje uprawnienia do złożenia wniosku o wpis/aktualizację/usunięcie z rejestru).
  2. Złożenie wniosku (o wpis/aktualizację/usunięcie) do konkretnego urzędu wojewódzkiego/wojewody.
  3. Rejestracja faktu formalnego wpłynięcia wniosku przez pracownika UW (określenie daty wpływu do urzędu wniosku wraz z załącznikami, wysłanego pocztą lub przez e-PUAP).
  4. Akceptacja formalna przez pracownika w UW.
  5. Akceptacja merytoryczna przez pracownika w UW.
  6. Zatwierdzenie wprowadzenia jednostki do rejestru przez wojewodę.
  7. Publikacja danych w rejestrze.

 

W przypadku wystąpienia problemów przy korzystaniu z systemu, prosimy kontakt z infolinią:

tel.: 19 239

e-mail: rjwprm@cez.gov.pl

 

Jednostka odpowiedzialna

Wydział Państwowego Ratownictwa Medycznego

Oddział Ratownictwa Medycznego

ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk

pok. nr 399 K

tel. 58 30 77 119

 

Termin załatwienia sprawy

Nie później niż w ciągu 1 miesiąca od dnia złożenia wymaganych dokumentów, w szczególnie uzasadnionych przypadkach nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia wszczęcia sprawy.

 

Podstawa prawna

1) art. 17 ustawy z dnia 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

2) ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.

 

Opłata skarbowa

Opłata skarbowa za wydanie decyzji o wpisie do rejestru jednostek współpracujących z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne wynosi 10 zł i powinna być wniesiona najpóźniej z chwilą złożenia wniosku.

W chwili składania wniosku o wpis do rejestru należy przedstawić dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej albo jego uwierzytelnioną kopię (może on mieć formę wydruku potwierdzającego dokonanie operacji bankowej).

 

Ulgi i zwolnienia

Na podstawie art. 7 pkt 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej zwalnia się od opłaty skarbowej jednostkę ubiegająca się o wpis do rejestru jednostek współpracujących z systemem PRM, jeżeli jest ona organizacją pożytku publicznego i jeżeli dokonuje zgłoszenia lub składa wniosek o dokonanie czynności urzędowej (wydanie decyzji o wpisie do rejestru) wyłącznie w związku z nieodpłatną działalnością pożytku publicznego w rozumieniu przepisów o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie).

 

Sposób wniesienia opłaty

Pobór opłaty skarbowej odbywa się gotówką w kasie Urzędu Miejskiego w Gdańsku (bez dodatkowych opłat) 80-803 Gdańsk, ul. Nowe Ogrody 8/12,

lub poprzez wpłatę na rachunek bankowy Urzędu Miasta Gdańsk rachunek 31 1240 1268 1111 0010 3877 3935 (za pośrednictwem Banków bądź Poczty i według obowiązujących cenników oraz taryf).

Opłatę skarbową można również uiszczać gotówką kasie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku jak i przelewem na rachunek bankowy Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku nr 93 1010 1140 0169 1313 9120 0000, tytułem: „opłata skarbowa za uzyskanie wpisu do rejestru jednostek współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego”.

 

Podstawa prawna wnoszenia opłat

Art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej

Materiały

Instrukcja obsługi RJWPRM:
{"register":{"columns":[]}}