Zrzeczenie się obywatelstwa polskiego
Niniejsza informacja nie stanowi źródła prawa. Autorzy dołożyli należytej staranności, aby była ona zgodna z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Należy jednak pamiętać, że dotyczy ona typowych, mogących często występować przypadków i może nie w pełni odnosić się do poszczególnych spraw. Liczba i rodzaj dokumentów, których mogą żądać organy administracji w toku postępowania mogą różnić się od podanych w zależności od konkretnej sprawy. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z organem właściwym do rozpoznania indywidualnej sprawy, względnie zapoznać się z przepisami prawa samodzielnie.
-
PODSTAWOWE INFORMACJE
Obywatel polski traci obywatelstwo polskie na swój wniosek po uzyskaniu zgody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego.
- Wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego następuje w formie postanowienia.
- Wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego przez małoletniego pozostającego pod wyłączną władzą rodzicielską osoby lub osób nie posiadających obywatelstwa polskiego następuje na wniosek jego przedstawicieli ustawowych. W przypadku braku porozumienia między przedstawicielami ustawowymi każdy z nich może zwrócić się o rozstrzygnięcie do sądu.
- WYMAGANE DOKUMENTY
- wniosek o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego (do pobrania poniżej);
wniosek składa się na formularzu, którego wzór określają przepisy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 sierpnia 2012 r. w sprawie określenia wzoru formularza wniosku o zrzeczenie się obywatelstwa polskiego, wymogów dotyczących fotografii dołączanej do wniosku oraz wzoru zawiadomienia o treści postanowienia w sprawie wyrażenia zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego (Dz. U. z 2012 r., poz. 928), - posiadane dokumenty potwierdzające, że wnioskodawca jest obywatelem polskim: (np. kopia dowodu osobistego lub polskiego paszportu, decyzja właściwego wojewody potwierdzająca posiadanie obywatelstwa polskiego),
- oryginały odpisów: aktu urodzenia i aktu małżeństwa - wydanych przez polski urząd stanu cywilnego; dane w odpisach powinny być zgodne,
- dokument potwierdzający posiadanie obywatelstwa innego państwa lub przyrzeczenie jego nadania,
- aktualna fotografia osoby objętej (osób objętych) wnioskiem. Fotografia winna być kolorowa o wymiarach 4,5 x 3,5 cm, wykonana w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, mająca dobrą ostrość oraz pokazująca wyraźnie oczy i twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80 % fotografii. Fotografia ma przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami. Osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami wzroku może dołączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami, a osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania – fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy. Nakrycie głowy nie może zakrywać ani zniekształcać owalu twarzy.
Jeżeli wniosek o zrzeczenie się obywatelstwa polskiego obejmuje małoletnie dziecko należy dodatkowo dołączyć:
- odpis skrócony aktu urodzenia dziecka wydany przez polski urząd stanu cywilnego,
- oświadczenie o wyrażeniu zgody drugiego z rodziców na utratę przez dziecko obywatelstwa polskiego, przyjęte do protokołu przed właściwym wojewodą lub konsulem,
- oświadczenie dziecka o wyrażeniu zgody na utratę przez nie obywatelstwa polskiego, jeżeli dziecko objęte wnioskiem ukończyło 16 lat, przyjęte do protokołu przed właściwym wojewodą lub konsulem.
OPŁATA SKARBOWA
Wniosek o nadanie obywatelstwa polskiego przez Prezydenta RP nie podlega opłacie skarbowej.
- 17 PLN tytułem złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa, jeżeli działasz przez pełnomocnika, a Twoim pełnomocnikiem nie jest małżonek, wstępny, zstępny lub rodzeństwo. Stosunek pokrewieństwa powinny potwierdzać załączone do wniosku dokumenty.
Numer rachunku:
Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku
NBP O/O Gdańsk
93 1010 1140 0169 1313 9120 0000 lub w Urzędzie (płatność wyłącznie kartą)
MIEJSCE SKŁADANIA WNIOSKU
W siedzibie Urzędu:
- po WCZEŚNIEJSZYM ZAREZERWOWANIU WIZYTY na konkretny dzień i godzinę na stronie internetowej https://rezerwacja.gdansk.uw.gov.pl:8445, stanowisko nr 1 na hali obsługi Oddziału Paszportów,
- w Zespole Obsługi Klienta (pok. 24, wejście A od ul. Okopowej)
Pocztą na adres:
Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku
Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców
ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk
UWAGA: NIEZALEŻNIE OD SPOSOBU ZŁOŻENIA WNIOSKU WSZYSTKIE KOPIE DOKUMENTÓW DOŁĄCZONE DO WNIOSKU MUSZĄ BYĆ POTWIERDZONE PRZEZ NOTARIUSZA. PRACOWNIK URZĘDU NIE MA UPRAWNIEŃ DO POTWIERDZANIA KOPII DOKUMENTÓW ZA ZGODNOŚĆ Z ORYGINAŁEM.
WNIOSEK WYSYŁANY POCZTĄ MUSI ZAWIERAĆ PODPIS URZĘDOWO POŚWIADCZONY (TJ. POTWIERDZONY PRZEZ POLSKIEGO NOTARIUSZA).
CZAS OCZEKIWANIA NA PODSTANOWIENIE PREZYDENTA
Prawidłowo wypełniony wniosek wraz z kompletem dokumentów wraz z opinią jest przekazywany Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji albo bezpośrednio do Kancelarii Prezydenta RP z opinią Wojewody Pomorskiego i kompletem dokumentów.
Jeżeli wniosek zawiera braki formalne lub nie dołączono do niego wszystkich dokumentów, Urząd wzywa do usunięcia tych braków w terminie do 30 dni od dnia otrzymania wezwania. Po upływie tego terminu wniosek pozostawia się bez rozpoznania.
UZUPEŁNIANIE BRAKUJĄCYCH DOKUMENTÓW W SPRAWIE:
Dokumenty w sprawie należy uzupełniać zgodnie z treścią otrzymanych wezwań we wskazanym w nich miejscu i terminie.
TRYB ODWOŁAWCZY: Od rozstrzygnięcia Prezydenta RP nie można złożyć odwołania.
Materiały
Klauzula dot. RODO - nabycie i zrzeczenie obywatelstwaklauzula_RODO_nabycie_i_zrzeczenie_się_obywatelstfwa_polskiego.docx 0.02MB Wniosek o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego
wzor_wniosku_o_wyrazenie_zgody_na_zrzeczenie_sie_obywatelstwa.pdf 1.47MB