95. urodziny kpt. Adama Jaworskiego
08.02.2021
4 lutego 2021 roku kpt. Adam JAWORSKI ps. "Czapla", żołnierz 36 Brygady Armii Krajowej „Żejmiana”, skończył 95 lat! Pamiętali o tym żołnierze 43 Batalionu Lekkiej Piechoty, wchodzącego w skład 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy z tortem i życzeniami odwiedzili Bohatera Walk o Niepodległość.
Uczestnik operacji "Ostra Brama", Polak, Patriota pochodzący z wojskowej rodziny z tradycjami, niesamowity człowiek, którego zaszczytem było poznać, a jeszcze większym jest móc spędzać z Nim czas rozmawiając i słuchając opowieści z okresu konspiracji.
- Tak bardzo się cieszę, że Was widzę. To wielki zaszczyt i radość, że pamiętacie o mnie, że słowa Bóg Honor Ojczyzna są dla Was tak samo ważne, jak dla nas wówczas, że są jeszcze ludzie, którzy pamiętają tamte czasy i doceniają tradycje patriotyczne. Jesteście dla nas jak rodzina. Nie wszyscy moi koledzy doczekali takiej chwili. Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. – powiedział kpt. Adam Jaworski.
Na wniosek Dowódcy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej , został awansowany na stopień kapitana w czerwcu 2020r.
Kapitan Adam Jaworski urodził się 4 lutego 1926 roku w Hoduciszkach. Od 1 lutego 1943 roku był członkiem siatki konspiracyjnej święciańskiego obwodu Armii Krajowej. Pełnił funkcję łącznika-gońca komendy, przenosząc rozkazy, prasę konspiracyjną, sprzęt łącznościowy, broń i amunicję na terenie powiatu. Uczestniczył także w działaniach grupy dywersyjnej, polegających na szkoleniu wojskowym oraz zdobywaniu broni, amunicji i wyposażenia wojskowego. Zagrożony dekonspiracją, w początkach czerwca 1944 roku, został skierowany do oddziału leśnego AK „Żejmiana“. 17 lipca 1944 roku Adam Jaworski został osadzony w obozie w Miednikach. Po kilku dniach uciekł, przedostał się do domu w Podbrodziu. Po przebytej chorobie (tyfus) wrócił do pracy w nadleśnictwie. Wiosną 1945 roku został aresztowany przez KGB. Około miesiąca przebywał w więzieniu w Święcianach. Został zwolniony dzięki staraniom rodziny. Wyjechał do „nowej” Polski pierwszym transportem w sierpniu 1945 roku. 1 maja 1947 roku zamieszkał w Kętrzynie. Nigdy nie należał do żadnej partii politycznej. Odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, dwukrotnie Medalem Wojska, Krzyżem Partyzanckim, Medalem Zwycięstwa i Wolności, a także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, koło w Kętrzynie.