W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmawiali o wyzwaniach służby zdrowia

20.04.2023

W Elblągu odbyła się I Konferencja ,,Elbląg Public Health: zdrowie, edukacja, nauka”. Organizatorem wydarzenia była Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu. Celem konferencji była interdyscyplinarna dyskusja z udziałem ekspertów z obszarów zarządzania opieką zdrowotną oraz edukacji medycznej w kontekście braków kadrowych w jednostkach opieki zdrowotnej w Polsce. Wydarzenie było skierowane do lekarzy, pielęgniarek, położnych, ratowników studentów kierunków medycznych i humanistycznych, organizatorów ochrony zdrowia, edukatorów.

 I Konferencja ,,Elbląg Public Health”

Udział w konferencji wzięli: Minister Zdrowia Adam Niedzielski, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Senator Bogusława Orzechowska, Poseł Leonard Krasulski, a także przedstawiciele lekarzy, pielęgniarek, ratowników i innych zawodów medycznych. W roku akademickim 2022/2023 -  7 uczelni niemedycznych uzyskało pozwolenie na utworzenie jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim. Są to:

  •     Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie,
  •     Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku,
  •     Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu,
  •     Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu,
  •     Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie,
  •     Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach,
  •     Akademia Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu. 

Większość z tych uczelni znajduje się w byłych miastach wojewódzkich, w których funkcjonują szpitale wojewódzkie.

Zdaniem wojewody dla zapewnienia odpowiedniego poziomu publicznej służby zdrowia konieczne jest kompleksowe spojrzenie ze strony państwa i ekspertów:

Tak ważne jest kształcenie kadr medycznych, profilaktyka, nowoczesne leczenie i diagnostyka i powiązanie tego z uczelniami, które będą kształciły kadry” – powiedział wojewoda.

Wojewoda pogratulował Rektor Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych dr Magdalenie Dubiella-Polakowskiej, prof. uczelni oraz całemu Komitetowi Organizacyjnemu przygotowania tego jakże istotnego wydarzenia.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}