W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Fundusze europejskie na migracje granice i bezpieczeństwo Rzeczpospolita polska Dofinansowane przez Unię Europejską

Informacje o projekcie

Wojewoda Warmińsko-Mazurski przystąpił do realizacji projektu pn. „Warmińsko-Mazurskie dostępne dla legalnej migracji”

21 maja 2024 r. Wojewoda Warmińsko-Mazurski przystąpił do realizacji projektu pn. „Warmińsko-Mazurskie dostępne dla legalnej migracji” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Okres realizacji projektu: 1 kwietnia 2024 r. – 31 grudnia 2029 r.

Budżet projektu: 3 437 333,33 zł

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 2 577 999,99 zł

 

Informacje o projekcie

21 maja 2024 r. Wojewoda Warmińsko-Mazurski przystąpił do realizacji projektu pn. „Warmińsko-Mazurskie dostępne dla legalnej migracji” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

W ramach projektu przewidziano realizację następujących działań:

1) Unowocześnienie systemów służących obsłudze obywateli państw trzecich poprzez uruchomienie systemu udzielania kompleksowej informacji oraz utworzenie Punktu Informacji Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców;

2) Doposażenie stanowisk pracy pracowników prowadzących postępowania administracyjne dotyczące obywateli państw trzecich w sprzęt IT oraz fronty żaluzjowe na meble;

3) Modernizacja i rozbudowa elektronicznego Rejestru Spraw Cudzoziemców –dostosowanie systemu do zmieniających się procedur, zmiany w obiegu dokumentacji, wprowadzenie nowych funkcjonalności w zakresie informowana obywateli państw trzecich o zmianach w sprawie oraz wprowadzenia standaryzacji pism;

4) Rozwój kompetencji i umiejętności pracowników zajmujących się obsługą obywateli państw trzecich poprzez organizację szkoleń oraz wizyty studyjne.

Celem projektu jest poprawa jakości usług świadczonych na rzecz obywateli państw trzecich w sprawach legalizacji pobytu oraz zatrudnienia na terytorium RP oraz dostosowanie warunków pracy osób zajmujących się prowadzeniem postępowań w stosunku do obywateli państw trzecich, do uzasadnionych potrzeb klientów w zakresie poziomu obsługi, zapewnienia bezpieczeństwa danych, a także podniesienie jakości prowadzonych postępowań administracyjnych.

Od 2014 r. wzrasta liczba wniosków obywateli państw trzecich, składanych do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, w związku z tym konieczne jest reagowanie na ich potrzeby związane z dostępem do świadczonych usług, w tym konieczność zapewnienia szybkiego dostępu do rzetelnej informacji na temat obowiązujących procedur, jak i stanu sprawy.

Projekt przyczyni się do poprawy standardów obsługi klienta, zwiększenia dostępności do usług, a także usprawnienia procedur. Bezpośrednim rezultatem projektu będzie:

1) Przywrócenie funkcjonowania systemu udzielania kompleksowej informacji dla obywateli państw trzecich (infolinia) na różnych polach komunikacji (osobiście, telefonicznie, elektronicznie, na piśmie) oraz utworzenie Punktu Informacji Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców – zapewni kompleksowy dostęp do informacji dla obywateli państw trzecich, nie tylko z zakresu legalizacji pobytu i pracy, ale i uzyskania Karty Polaka czy obywatelstwa polskiego, oraz zwiększy możliwości organizacyjne Wydziału do przyjmowania wniosków pobytowych od obywateli państw trzecich.

2) 14 stanowisk pracy zajmujących się obsługą obywateli państw trzecich zostanie zmodernizowanych i doposażonych w niezbędny sprzęt IT, 10 pokoi zostanie zabezpieczonych przed nieuprawnionym dostępem do akt prowadzonych postępowań poprzez montaż na meblach znajdujących się na wyposażeniu Oddziału legalizacji pobytu cudzoziemców frontów żaluzjowych;

3) Modernizacja i rozbudowa elektronicznego Rejestru Spraw Cudzoziemców poprawi jakość przetwarzanych danych w sprawach obywateli państw trzecich, zwiększy zakres dostępu obywateli państw trzecich do statusu sprawy przez wypuszczenie statusu na zewnątrz, zmniejszy błędy w tworzonej i wysyłanej korespondencji przez standaryzację pism;

4) Rozwój kompetencji i umiejętności pracowników zajmujących się obsługą obywateli państw trzecich – udział w szkoleniach podniesie kompetencje pracowników zajmujących się obsługą spraw obywateli państw trzecich. Wiedza zdobyta podczas odbytych 3 wizyt studyjnych pozwoli na usprawnienie pracy w Wydziale.

Grupy docelowe projektu:

  1. Cudzoziemcy nie będący obywatelami UE, przebywający na terytorium RP legalnie, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, na podstawie:
    • wizy, o której mowa w art. 60 ust. 1 pkt. 4-6, 9-13, 17, 18a-21, 23-25,
    • zezwolenia na pobyt czasowy, pobyt stały (art. 195, z wyjątkiem ust. 1 pkt 6a, jednak wyłączenie to nie dotyczy osób, które otrzymały zgodę na pobyt ze względów humanitarnych),
    • zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE,
    • dokumentu potwierdzającego posiadanie zgody na pobyt tolerowany o nazwie „zgoda na pobyt tolerowany”,
    • zgody na pobyt ze względów humanitarnych.
  2. Dzieci ww. osób (nie będące obywatelami UE) urodzone na terytorium RP oraz dzieci obywateli Ukrainy przebywających na terytorium RP zgodnie z art. 32 ustawy o cudzoziemcach od dnia 24.02.2022 r.
  3. Cudzoziemcy przebywający na terytorium RP w ramach ruchu bezwizowego.
  4. Małżonkowie, wstępni oraz zstępni osób należących do grup ww. 1-4 oraz 7 i 8, w takim zakresie jaki jest konieczny do skutecznej realizacji działań, w tym będący obywatelami Polski lub innych krajów Unii Europejskiej.
  5. Osoby, nie będące obywatelami UE, przebywające na terytorium RP legalnie, które złożyły wniosek o udzielenie zezwolenia:
  • na pobyt czasowy,
  • na pobyt stały,
  • na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej (art. 223),
  • przedłużenie wizy Schengen lub wizy krajowej (art. 87), w którym uzasadnienie jest zgodne z jednym z następujących celów wskazanych w art. 60 ust. 1: pkt. 4-6, 9-13, 17, 18a-21, 23-25,
  • przedłużenie okresu pobytu w ramach ruchu bezwizowego na terytorium RP (art. 300) i uzyskały w dokumencie podróży odcisk stempla potwierdzającego złożenie wniosku.
  1. Cudzoziemcy nie będący obywatelami UE, przebywający na terytorium RP legalnie, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin na podstawie prawa pobytu przez okres dłuższy niż 3 miesiące lub prawa pobytu stałego .
  2. obywatele Wielkiej Brytanii legalnie przebywający na terytorium Polski od 1 .01.2021

Okres realizacji projektu: 1 kwietnia 2024 r. – 31 grudnia 2029 r.

Budżet projektu: 3 437 333,33 zł

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 2 577 999,99 zł

 

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
31.05.2024 14:01 Urszula Kalinowska
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Informacje o projekcie 2.0 31.05.2024 14:18 Urszula Kalinowska
Informacje o projekcie 1.0 31.05.2024 14:01 Urszula Kalinowska

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}