Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną oficjalnie otwarty
19.09.2022
Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to zakończenie uzależnienia się naszego kraju od Rosji. Przekop Mierzei Wiślanej umożliwia swobodną i całoroczną żeglugę statków morskich do portów w Elblągu, Fromborku czy Tolkmicku. Po raz pierwszy w powojennej historii Polski można swobodnie wpływać na Zalew Wiślany, bez konieczności przepływania przez wody terytorialne Rosji. Inwestycja zwiększa bezpieczeństwo transportowe Polski. Stworzy także tysiące nowych miejsc pracy i da impuls do rozwoju turystyki.
Śluzę kanału symbolicznie uruchomił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. W uroczystości udział wzięli: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki, wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki oraz przedstawiciele administracji, służb mundurowych i jednostek samorządu terytorialnego.
Symbolicznie, w dniu 83. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę, zrywamy ostatnie pęta naszego uzależnienia od Związku Radzieckiego, a później od Rosji – podkreślał obecny na wydarzeniu szef polskiego rządu.
Port w Elblągu był jedynym portem, do którego swoboda żeglugi po II wojnie światowej została ograniczona. Wynikało to z restrykcyjnych przepisów po stronie rosyjskiej, które obowiązywały statki przepływające przez Cieśninę Piławską.