W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowa aplikacja dla kandydatów na żołnierzy Wojska Polskiego

15.04.2021

Od dziś każdy kto myśli o służbie w Siłach Zbrojnych RP może skorzystać z mobilnej aplikacji Zostań Żołnierzem dostępnej w Google Play oraz AppStore. Aplikacja, którą stworzyli podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej oraz wojskowi informatycy z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, to obok portalu rekrutacyjnego www.zostanzolnierzem.pl najszybsza forma kontaktu dla kandydata do służby w Wojsku Polskim z wojskowymi rekruterami. Do tej pory ponad 22 tys. kandydatów zgłosiło swój akces do służby wykorzystując stworzony we wrześniu 2020 roku portal rekrutacyjny.

telefon, twarz żolnierza

Korzystając z aplikacji lub z portalu rekrutacyjnego osoba zainteresowana służbą w Wojsku Polskim może szybciej niż dotychczas otrzymać kartę powołania na szkolenie podstawowe w wojskach: operacyjnych czy obrony terytorialnej.

Po założeniu konta w ramach aplikacji, przesłaniu wymaganych danych, kandydatowi zostanie wyznaczony termin wizyty w Wojskowym Centrum Rekrutacji. Maksymalnie 14 dni od złożenia wniosku poprzez aplikację kandydat otrzyma informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, żeby odbyć rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz przejść badania lekarskie. W przypadku pozytywnych wyników i opinii, kandydat otrzyma na koniec dnia kartę powołania na szkolenie podstawowe (tzw. służbę przygotowawczą), trwające do 30 dni. W aplikacji użytkownicy odnajdą także najnowsze informacje o Wojsku Polskim. 

Aplikacja to obok portalu rekrutacyjnego i  ePUAP, kolejna elektroniczna forma aplikowania do wojska wpisująca się w założenia reformy procesu rekrutacji, którą przedstawił we wrześniu 2020 roku Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Głównym założeniem reformy było skrócenie i uproszczenie procesu rekrutacji. Powstały także Wojskowe Centra Rekrutacji, w których kandydaci w ciągu jednego dnia realizują wszystkie niezbędne formalności. Skrócona została służba przygotowawcza. Do tej pory wszystkie formalności związane z rekrutacją do wojska, w tym służba przygotowawcza, trwały średnio 190 dni. Nowe rozwiązania skracają ten okres do maksymalnie 50 dni. 

{"register":{"columns":[]}}