W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Święta 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej

17.05.2021

W uroczystości na placu apelowym wziął udział Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Wicemarszałek Województwa Marcin Kuchciński, Zastępca Prezydenta Olsztyna Ryszard Kuć, Dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Krzysztof Radomski oraz wielu innych przedstawicieli regionu, oświaty, służb mundurowych i jednostek wojskowych.

Wojewoda, żołnierze

Wojewoda Artur Chojecki docenił rolę i przeznaczenie WOT m.in. w działaniach związanych ze zwalczaniem pandemii:

"Wojska Obrony Terytorialnej to najmłodsza formacja Wojska Polskiego - formacja która cały czas jest w fazie tworzenia, ale już dziś możemy z całą pewnością powiedzieć, że jako społeczeństwo nie wyobrażamy sobie sprawnego funkcjonowania bez nich. Ostatni rok w dobitny sposób to pokazał. Jako przedstawiciel rządu w terenie, jako szef sztabu kryzysowego, ale również jako mieszkaniec tego regionu z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że bez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej nie poradzilibyśmy sobie tak skutecznie z pandemią."

Podczas swojego przemówienia Dowódca Brygady płk Mirosław Bryś zaznaczył:

"Wielu z was wykazało się wybitnym zaangażowaniem, chłonęliście wiedzę i zdobywaliście nowe umiejętności. Oliwkowy beret, który nosicie- tak charakterystyczny dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, dzięki Wam stał się symbolem pomocy świadczonej społeczeństwu w sytuacji kryzysowej. W tym wyjątkowym dniu przyjmijcie słowa szacunku i uznania. Dziękuje wam za determinację i poświęcenie podczas realizacji zadań. Za otwartość, pomysłowość i nieszablonowe podejście do rozwiązywania problemów oraz życzliwość w codziennej pracy i służbie"

Dowódca podziękował również wszystkim, którzy na co dzień współpracują i wspierają Brygadę w codziennej walce z pandemią. Słowa podziękowania kierował do Wojewody, Marszałka, Prezydentów Miast, Starostów i Burmistrzów. Dziękował Instytucjom oraz Organizacjom społecznym, służbom mundurowym, Dowódcom jednostek wojskowych oraz pracodawcom. Zaznaczył: "Dziękuje za otwartość, przychylność i wyrozumiałość wszystkim pracodawcom, którzy umożliwiają swoim pracownikom- a moim żołnierzom realizację zadań w Brygadzie".

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej tegoroczne obchody podzielili na kilka mniejszych uroczystości, które rozpoczęły się już z początkiem tygodnia. Na apelu wręczone zostały odznaczenia, listy gratulacyjne i mianowania na wyższe stopnie wojskowe.

We wtorek (11.05) delegacja składająca się z Dowódców Brygady i jej podległych batalionów i kompani wzięła udział w Obchodach przy tablicy poświęconej pamięci „Szczerbca” na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie z okazji 70. Rocznicy śmierci patrona Brygady z udziałem Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych ministra Jana Józefa Kasprzyka, Wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztofa Szwagrzyka oraz Dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Pana Jacka Pawłowicza.

W środę (12.05) na terenie Szkoły Podstawowej nr 5 w Braniewie Dowódca Brygady w asyście żołnierzy 43 batalionu lekkiej piechoty odsłonił tablicę pamiątkową oraz posadził pierwszy w Polsce dąb pamięci ppłk. Gracjana Klaudiusza Fróga. Szkoła zorganizowała również konkurs plastyczny „W hołdzie bohaterowi niezłomnemu” i zaprezentowała prace uczniów.

Piątek (14.05) na koszarach 4.W-MBOT gościliśmy klasy mundurowe z całego województwa, które zgłosiły się by wziąć udział w konkursie „Szlakiem 3. Wileńskiej Brygady AK”. Do rywalizacji przystąpiło 8 drużyn. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością nt. patrona 4.W-MBOT i sprostać postawionym im zadaniom takim jak quiz wiedzy. Rywalizacja drużyn polegała na zdobyciu jak największej liczby punktów w różnych konkurencjach. Nie zabrakło również pokazu sprzętu i żołnierskiej grochówki. Współorganizatorem konkursu było Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego.

Podczas apelu żołnierze Brygady maszerując w kompanii honorowej pozostawili jedno puste miejsce. W ten sposób uczcili pamięć zmarłego kolegi st. chor. szt. Janusza Kordalskiego, który niestety przegrał walkę z wirusem.

Terytorialsi z 42 batalionu lekkiej piechoty w Morągu odwiedzili również kpt. Jadwigę Łubniewską, żołnierza 5. Wileńskiej Brygady AK, których tradycje dziedziczymy. „Bardzo cenimy sobie spotkania z Bohaterką i cieszymy się, że w tym ważnym dla całej Brygady dniu, mogliśmy spędzić czas z Panią Kapitan” – kpr. Angelika Żmijewska.

Uroczystości Święta Terytorialsów zakończone zostały mszą świętą w intencji 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, żołnierzy i pracowników Brygady. Msza odbyła się w kościele w Bartągu. Odczytany został Apel Pamięci oraz złożone kwiaty i znicz przy pomniku i tablicy pamiątkowej 3. WBAK i ich Dowódcy ppłk. Frógu.

Na Warmii i Mazurach jest już blisko 2800 Terytorialsów. Obecnie jesteśmy 3-cią co do wielkości Brygadą w Wojskach Obrony Terytorialnej- stale się rozwijającą i budująca swój potencjał. W swoich szeregach mamy nauczycieli, prawników, lekarzy, pielęgniarki, właścicieli firm, rolników, operatorów maszyn, sprzedawców, sportowców, uczniów i studentów.

Dowództwo 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej zapowiada, że docelowo ma ona liczyć ponad 3,5 tysiąca żołnierzy.

Brygadę Obrony Terytorialnej na Warmii i Mazurach powołał Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak, na podstawie decyzji nr 15 z dnia 28 lutego 2018 roku. Tym samym nadał nazwę wyróżniającą, imię patrona i przyjęcie dziedzictwa tradycji. Święto Brygady ustanowił na 13 maja. W sobotę (15.05) żołnierze 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy swą służbę pełnią w 5 garnizonach: Olsztyn, Morąg, Giżycko, Braniewo i Ełk zebrali się na uroczystym apelu, który odbył się na terenie jednostki wojskowej w Olsztynie. Służba WOT ma być gwarantem bezpieczeństwa dlatego z uwagi na ograniczenia sanitarne i panujące obostrzenia obchody Święta warmińsko-mazurskich terytorialsów kolejny rok z rzędu były skromne, bez obecności rodzin i najbliższych naszych żołnierzy oraz z ograniczoną liczbą zaproszonych gości.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}