Ogólne zasady
Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego ma zastosowanie:
- w państwach członkowskich Unii Europejskiej: Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji,
na Cyprze, w Czechach, Danii (z wyjątkiem Grenlandii i Wysp Faro), Estonii, Finlandii,
we Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, na Litwie, w Luksemburgu, na Łotwie, Malcie,
w Niemczech, Holandii, Polsce, Portugalii, Rumunii, na Słowacji, w Słowenii, Szwecji,
na Węgrzech, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii w tym na Gibraltarze (zasady nie obowiązują natomiast na Wyspie Man i Wyspach Normandzkich), - w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego - Islandii, Lichtensteinie
i Norwegii, na podstawie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, - w Szwajcarii, na podstawie umowy UE – Szwajcaria o swobodnym przepływie osób.
W przypadku ubiegania się o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami oraz świadczenia wychowawczego (500+) stosowne wnioski ZAWSZE składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenia.
Jeżeli jeden z członków rodziny przebywa za granicą wówczas organ właściwy (np. gmina) przekazuje wniosek wraz z dokumentami Wojewodzie.
Również w przypadku wyjazdu jednego z członków rodziny za granicę już po przyznaniu świadczenia należy o tym fakcie niezwłocznie poinformować gminę (ośrodek pomocy społecznej).
WAŻNE !!!
Przepisy o koordynacji nie mają zastosowania w przypadku wyjazdu lub pobytu turystycznego, leczniczego lub związanego z podjęciem przez dziecko kształcenia poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
Aby wojewoda mógł stwierdzić czy w danej sprawie mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, powinien zapoznać się z konkretną sprawą. Wraz z wnioskiem gmina lub ośrodek pomocy społecznej powinien zatem przekazać informacje dotyczące miejsca zamieszkania rodzica za granicą oraz dane jego pracodawcy. W tym celu opracowano formularz (oświadczenie), który zawiera wszystkie niezbędne informacje i najlepiej byłoby złożyć go razem z wnioskiem.
WAŻNE !!!
Im więcej informacji przekażesz podczas składania wniosku w organie właściwym, tym szybciej zostanie załatwiona Twoja sprawa.
W przypadku braku chociażby podstawowych danych, wojewoda nie ma możliwości ustalenia czy w danej sprawie mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Wówczas właściwe organy mają obowiązek dalszego wypłacania świadczeń.
Materiały
formularzformularz.docx 0.02MB