W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie pierwszego pilotażowego Punktu Szczepień Powszechnych

19.04.2021

Dziś Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki razem ze Starostą Ostródzkim Andrzejem Wiczkowskim, Wicestarostą Ostródzkim Janem Kacprzykiem, Dyrektorem Wojewódzkiego Oddziału NFZ dr. Andrzejem Zakrzewskim, Prezesem Szpitala w Ostródzie Jackiem Dudzinem, Dyrektorem Zespołu Szkół Zawodowych im. Sandora Petöfi Henrykiem Rybackim oraz pełnomocnikiem ds. szczepień Krzysztofem Kuriatą z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego W-M UW w Olsztynie otworzyli pierwszy w województwie pilotażowy Punkt Szczepień Powszechnych w Zespole Szkół Zawodowych w Ostródzie.

osoby

,,Powstanie  tego punktu i kolejnych pozwoli na znaczne przyspieszenie procesu szczepień w naszym województwie,  jak i w całej Polsce. Naszym priorytetem jest, aby w krótkim czasie udało się zaszczepić jak najwięcej osób, co pozwoli nam na powrót do normalności. Według założeń chcemy wszystkich chętnych zaszczepić do końca sierpnia" -  poinformował wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Dzięki nowym rozwiązaniom będzie możliwość wykonania znacznie większej liczby szczepień niż dotychczas. W Punktach Szczepień Powszechnych zlokalizowanych w miastach do 50 tys. mieszkańców każdego dnia będzie wykonywanych ok. 200 szczepień. Punkty w miastach pow. 50 tys. mieszkańców mają mieć wydajność na poziomie minimum 500 dawek dziennie. Nowe punkty są tworzone m.in. w budynkach z dobrą lokalizacją oraz odpowiednią infrastrukturą (szkoły, domy kultury, hale sportowe itp.).

Wyznaczanie lokalizacji nowych punktów zostało poprzedzone przeprowadzoną przez Narodowy Fundusz Zdrowia dla całego kraju analizą poziomu wyszczepień w poszczególnych miastach i powiatach. Jednym z założeń Rządu jest bowiem równomierny przebieg i poziom wyszczepienia. Stąd szczególną uwagę zwrócono na te powiaty, w których przewidywany czas na wyszczepienie całej populacji jest znacznie dłuższy niż przyjęty dla całego kraju.

Punkty Szczepień Powszechnych są organizowane przez jednostki samorządu terytorialnego we współpracy z podmiotem wykonującym działalność leczniczą, na polecenie Wojewody, w punkcie zatwierdzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Każdy powiat może zwrócić się do Wojewody o jednorazową dotację w wysokości 5 tys. zł na utworzenie jednego nowego Punktu Szczepień Powszechnych. Za szczepienia płaci Narodowy Fundusz Zdrowia wg stawki, jak dla wszystkich Punktów Szczepień Populacyjnych, podmiotowi medycznemu odpowiadającemu za punkt szczepień. Nie ma potrzeby budowania zaawansowanych konstrukcji – powinno się wykorzystywać zasoby pozostające w dyspozycji samorządu i podległych jednostek.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}