W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Pamięć w wagonie zamknięta"

24.06.2024

16 czerwca 2024 r. w Szepietowie miało miejsce uroczyste odsłonięcie miejsca pamięci ku czci osób wywiezionych w głąb ZSRS oraz do obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Wydarzenia te zostały upamiętnione poprzez odsłonięcie dwóch tablic pamiątkowych oraz wystawę pn.: „Pamięć
w wagonie zamknięta", która będzie wkrótce dostępna w zabytkowym wagonie.

Tablice poświęcone są Polakom-Sybirakom oraz Romom wywiezionym do Oświęcimia.
Wagon także upamiętnia Polaków wywiezionych w latach 1940-1941 ze stacji Szepietowo na Syberię oraz Romów, którzy przebywali w mieście w obozie tymczasowym. W 1943 roku Niemcy Romów wywieźli pociągiem z Szepietowa do Oświęcimia. Tam osoby z transportu po dwóch miesiącach trafiły do komór gazowych.

Pomysł upamiętnienia w formie wagonu obu tragedii, powstał kilka lat temu i zainicjowali ją sami Romowie, m.in. były Przewodniczący Międzynarodowego Związku Romów Stanisław Stankiewicz. Jedną z pomysłodawczyń była też romska działaczka z województwa warmińsko-mazurskiego Iza Stankiewicz – asystentka edukacji romskiej z Elbląga, współpracująca od 2003 r. z Warmińsko-Mazurskim Urzędem Wojewódzkim i kolejnymi wojewodami, w związku z realizacją przez placówki oświatowe projektów integracyjnych dofinansowywanych ze środków budżetu państwa.

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}