W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomoc dla bezdomnych w czasie epidemii

11.04.2020

W czasie trwającej epidemii osoby bezdomne należą do grupy osób szczególnie narażonych na działanie wirusa. Przygotowaliśmy i wdrożyliśmy szereg rozwiązań, które mają pomóc im przetrwać ten trudny okres.

pomoc bezdomnym

Wytyczne dla schronisk

Wydaliśmy wytyczne dla placówek udzielających schronienia osobom bezdomnym w czasie zagrożenia epidemicznego. Zostały one zobowiązane do wdrożenia szczególnych zasad higieny, zarówno osobistej jak i powierzchni, sprzętu i wyposażenia placówki oraz przygotowania pomieszczenia izolacyjnego dla osób, u których podejrzewane jest zakażenie. Oprócz tego mają za zadanie ograniczyć do minimum ruchu osobowego w obrębie placówki, a także zorganizowania życia zbiorowego osób korzystających z placówki w taki sposób, aby ograniczyć wzajemne kontakty i unikać spotkań grupowych.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo personelu zalecamy, aby ograniczyć do minimum kadry obecnych w placówkach i na bieżąco monitorować stan zdrowia wszystkich osób w nich przebywających. Pracownicy z objawami przeziębienia lub grypy powinni mieć bezwzględny zakaz wykonywania pracy.

Placówki pomagające osobom bezdomnym mogą zwrócić się o pomoc w dostarczeniu żywienia do lokalnego ośrodka pomocy społecznej.

Pomoc żywnościowa i nie tylko

W piśmie przekazanym wojewodom poinformowaliśmy o tym, w jaki sposób mogą pozyskać żywność dla osób bezdomnych w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Pomoc żywnościową zadeklarowały również organizacje: Banki Żywności, Caritas Polska, Polski Komitet Pomocy Społecznej i Polski Czerwony Krzyż.

Nasze ministerstwo zebrało również zapotrzebowanie na środki dezynfekujące i ochrony osobistej m.in. w placówkach pomagającym osobom bezdomnym. Zaopatrzenia placówek podjęły się Fundacja KGHM Polska Miedź i Agencja Rezerw Materiałowych.

Współpraca władz wojewódzkich i samorządowych

Wojewodowie otrzymali również wytyczne odnośnie współpracy ze służbami w kontekście wsparcia osób bezdomnych. Chodzi m.in. o koordynację współpracy służb – policji, straży pożarnej (państwowych służb we współpracy z ochotniczymi jednostkami) i straży miejskiej z jednostkami pomocy społecznej oraz stacji sanitarno-epidemiologicznych, szczególnie w kwestii przekazywania informacji o osobach bezdomnych z podejrzeniem zarażenia wirusem, przygotowania miejsc oraz personelu na potencjalne przypadki pojawienia się osób chorych lub z podejrzeniem zachorowania, oraz współpracy właściwych jednostek organizacyjnych pomocy społecznej oraz stacji sanitarno-epidemiologicznych z organizacjami, które zadeklarowały pomoc żywnościową.

Organy samorządów powiatowych i gminnych zostały z kolei zobowiązane m.in. do wyodrębnienia miejsc lub budynków, w których osoby bezdomne mogłyby przebywać do czasu przyjęcia do placówki udzielających tymczasowego schronienia. Oprócz tego władze mają za zadanie wprowadzenie w tego typu placówkach i bezwzględnego przestrzegania wzmożonego reżimu sanitarnego, a także zapewnienie bezpieczeństwa osób w nich przebywających.

źródlo: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

{"register":{"columns":[]}}