Program Tarcza Wschód
15.10.2024
14 października br. w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu odbyły się ćwiczenia w zakresie testowania elementów do budowy Tarczy Wschód. O programie mówi się, że "jest to przedsięwzięcie obliczone na lata".
Program Tarcza Wschód zakłada budowę fortyfikacji i naturalnych przeszkód terenowych. Budowa umocnień na odcinku ok. 800 kilometrów wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski - obejmie kluczowe województwa, czyli województwo pomorskie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, podlaskie i podkarpackie. Już w tym roku rozpocznie się budowa pierwszych elementów Tarczy Wschód na granicy północnej i wschodniej Rzeczypospolitej Polskiej. W poniedziałkowym wydarzeniu wziął udział wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król.
Wartość przedsięwzięcia to 10 mld zł. Zakończenie projektu ma nastąpić w 2028 roku. Planowane jest zaangażowanie zagranicznych partnerów. Kwestia bezpieczeństwa została wpisana w konkluzje Rady Europejskiej - podało Ministerstwo Obrony Narodowej.
Program Tarcza Wschód to międzyresortowe przedsięwzięcie, którego celem jest zabezpieczenie ściany wschodniej RP i tym samym wschodniej flanki NATO. W prace zespołu ds. koordynacji zadań w ramach programu zaangażowane są, poza Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Ministerstwo Infrastruktury.
Premier Donald Tusk, wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz i wiceminister obrony Cezary Tomczyk oraz wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król obserwowali na poligonie w Orzyszu testowanie elementów do budowy Tarczy Wschód.