Rzeczy są dla ludzi – nowy konkurs w programie Dostępność Plus
08.05.2020
Poprawa jakości i zapewnienie niezależności życia osób ze szczególnymi potrzebami to cele konkursu „Rzeczy są dla ludzi”. To kolejne działanie na rzecz osób ze szczególnymi potrzebami organizowane w ramach rządowego programu Dostępność Plus, który jest koordynowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Budżet konkursu to 40 milionów złotych.
Jeden cel, wiele narzędzi
Konkurs „Rzeczy są dla ludzi” to jedno z wielu działań w ramach rządowego programu Dostępność Plus. Jest pierwszym i kompleksowym ujęciem tematyki dostępności w Polsce. Jego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osobom o szczególnych potrzebach. W ramach programu są podejmowane i finansowane działania w ośmiu obszarach tematycznych: architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja. Wartość inwestycji na realizację programu w latach 2018-2025 wynosi około 23 miliardy złotych. Źródłami finansowania rządowego programu są Fundusze Europejskie, Fundusze Norweskie i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz środki z budżetu państwa, środki jednostek samorządu terytorialnego i środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Nowy konkurs, ogłoszony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jest skierowany do jednostek naukowych, firm, konsorcjów przedsiębiorstw lub konsorcjów naukowo-przemysłowych. Będą one mogły zgłaszać nowatorskie projekty odpowiadające na potrzeby zdefiniowane w zakresie tematycznym konkursu obejmującym 23 różne tematy dotyczące technologii, narzędzi i rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami lub seniorów.
Konkurs „Rzeczy są dla ludzi” został ogłoszony po raz pierwszy. Jednak nie jest to jedyne działanie na rzecz osób z niepełnosprawnościami. W 2019 roku NCBR przeprowadził trzy konkursy finansowane z Funduszy Europejskich: „Szybka Ścieżka” dla projektów realizujących program Dostępność Plus oraz konkursy „Projektowanie uniwersalne” i „Uczelnia dostępna”, w którym nabór do II edycji trwa do 8 czerwca.
Po prostu dla ludzi
Zasady konkursu „Rzeczy są dla ludzi” dają naukowcom i przedsiębiorcom dużą elastyczność w planowaniu przedmiotu i zakresu prac czy miejsca realizacji projektu i doborze partnerów. Zgłaszane projekty mogą dotyczyć między innymi:
- narzędzi i rozwiązań ICT, na przykład przyjaznych dla osób ze szczególnymi potrzebami interfejsów urządzeń codziennego użytku,
- technologii zapewniających pełny dostęp do dóbr kultury w czasie rzeczywistym,
- rozwiązań wspomagających osoby z niepełnosprawnością intelektualną w samodzielnym poruszaniu się w przestrzeni publicznej,
- projektowania i ergonomii mebli, w tym mebli sensorycznych,
- rozwiązań wspierających kształcenie studentów, w tym studentów uczelni artystycznych,
- technologii wspomagających samodzielność funkcjonowania osób starszych, w szczególności w miejscu ich zamieszkania,
- opracowania, między innymi na podstawie zasad projektowania uniwersalnego, standardów dostępności dla przestrzeni publicznej, środków transportu oraz usług powszechnych.
Minimalna wartość projektu, czyli kosztów kwalifikowanych, to 200 tysięcy złotych, a maksymalna – 3 miliony złotych. Dofinansowanie można uzyskać zarówno na realizację badań przemysłowych i wymaganych w projekcie prac rozwojowych, jak i na realizację prac przedwdrożeniowych.
Szczegółowe informacje o konkursie są dostępne na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.