Środa z profilaktyką - nadciśnienie tętnicze.
17.05.2023
Aż 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Jego bagatelizowanie grozi ciężkimi powikłaniami, a nawet śmiercią. Dlatego 17 maja w Światowym Dniu Nadciśnienia Tętniczego, Narodowy Fundusz Zdrowia szczególnie zachęca do sprawdzenia swojego ciśnienia.
Szacuje się, że nawet jedna na trzy dorosłe osoby na świecie choruje na nadciśnienie tętnicze. W Polsce zbyt wysokie słupki na ciśnieniomierzu wyświetlają się aż u 10 mln osób.
W Światowym Dniu Nadciśnienia Tętniczego NFZ przypomina o możliwości skorzystania z programu profilaktycznego chorób układu krążenia (CHUK)otwiera się w nowej karcie. Program adresowany jest do osób od 35. do 65. r.ż. Lista placówek realizujących program dostępna jest w wyszukiwarce Gdzie się leczyćotwiera się w nowej karcie.
Dlaczego możesz mieć nadciśnienie?
Główne przyczyny nadciśnienia tętniczego to:
- niewłaściwa dieta, szczególnie bogata w tłuszcze nasycone
- nadmierne spożycie soli i alkoholu
- otyłość
- palenie papierosów
- brak ruchu i ćwiczeń fizycznych
- czynniki genetyczne (dziedziczne)
- stres
Do tego zdecydowanie za rzadko mierzymy sobie ciśnienie, a to właśnie regularne używanie ciśnieniomierza jest najlepszym sposobem rozpoznania nadciśnienia.
Ruch i dieta to zdrowie
Więcej ruchu, lepsza dieta, mniej używek i regularne pomiary ciśnienia. To sprawdzone metody na dłuższe i spokojniejsze życie.
Skosztuj zdrowego planu żywieniowego DASH Nadciśnienie, na portalu Diety NFZotwiera się w nowej karcie, przyrządzonego przez NFZ według międzynarodowych standardów DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – stosowanej w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia), która polega na:
- spożywaniu dużej ilości warzyw, owoców, ryb i owoców morza, produktów zbożowych pełnoziarnistych i nasion
- redukcji spożycia czerwonego mięsa, słodyczy i napojów zawierających cukier
- zmniejszeniu spożycia soli kuchennej.
Zadbaj również o aktywność fizyczną. Gotowe zestawy ćwiczeń, które wykonasz samodzielnie w domu, znajdziesz na kanale Akademia NFZotwiera się w nowej karcie w serwisie YouTube.
Pomiary w Kiosku Profilaktycznym
W 16. oddziałach wojewódzkich NFZ funkcjonują stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Dorośli Polacy mogą wykonać w Kiosku Profilaktycznymotwiera się w nowej karcie bezpłatne pomiary, takie jak wzrost, masa i skład ciała, ciśnienie tętnicze krwi, oraz określić wskaźnik BMI. Doradca przedstawi normy dla poszczególnych pomiarów, wskaże z jakich programów profilaktycznych najlepiej skorzystać oraz zapozna z ofertą bezpłatnych planów żywieniowych DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia) dostępnych na portalu www.diety.nfz.gov.plotwiera się w nowej karcie.