W 39. rocznicę stanu wojennego. Zapal Światło Wolności
11.12.2020
Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki po raz kolejny dołącza do akcji Instytutu Pamięci Narodowej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności". To nawiązanie do gestu solidarności, który wobec Polaków żyjących w stanie wojennym, w wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały tysiące mieszkańców wolnego świata.
Wszyscy - 13 grudnia o godzinie 19.30 zapalmy w oknach symboliczne światła wolności – apeluje IPN.
W niedzielę 13 grudnia 1981 roku gen. Wojciech Jaruzelski w telewizyjnych wystąpieniu poinformował o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku milicja otoczyła zakłady pracy, a wokół Trójmiasta skoncentrowano znaczne siły milicji i wojska. Rozpoczęto także realizację operacji „Jodła”, w ramach której na podstawie przygotowanych wcześniej list, zatrzymano tysiące osób - głównie działaczy „Solidarności” i innych organizacji walczących z reżimem komunistycznym.
Doszło do brutalnych akcji przeciwko Polakom. Podczas pacyfikacji (16 grudnia) kopalni „Wujek” zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a 22 lipca 1983 roku odwołany.
Więcej na stronach: