W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W unijną podróż z mObywatelem

01.07.2021

W całej Unii Europejskiej od dziś uznawane są Unijne Certyfikaty COVID (UCC). Jak zdobyć swój certyfikat? Znajdziecie go m.in. w aplikacji mObywatel. Do tej pory z naszej apki certyfikaty pobrało ponad milion osób.

covid

Unijny Certyfikat COVID umożliwia swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej. Poza naszą aplikacją mObywatel można go pobrać też z aplikacji Ministerstwa Zdrowia IKP oraz z Internetowego Konta Pacjenta.

UCC i w drogę

Przypomnijmy, certyfikat mogą pobrać osoby:

  • w pełni zaszczepione – które otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę. Certyfikat jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki lub
  • które otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu to 48 godzin) lub
  • które wyzdrowiały po COVID-19 (certyfikat jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).

- Od 21 czerwca, czyli dnia, w którym w naszej aplikacji pojawił się Unijny Certyfikat COVID – pobrało go z niej ponad milion osób, dokładnie 1 164 123– mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - UCC w mObywatelu to przede wszystkim wygoda. Dostępny w naszej aplikacji certyfikat działa także w trybie offline. A to oznacza, że jeśli dodamy go do aplikacji, np. przed wyjazdem na zagraniczne wakacje, aby go pokazać za granicą nie będziemy musieli mieć dostępu do sieci – dodaje.

To niejedyne zalety UCC w mObywatelu. Oto kolejne:

  • zawiera zdjęcie z dowodu osobistego - zdjęcie ułatwia szybką kontrolę, wyraźnie wskazuje, kto jest właścicielem certyfikatu.
  • ma duży, wyraźny kod QR - to minimalizuje błędy podczas skanowania kodu.
  • szczegółowe dane zostały ukryte przed wzrokiem osób postronnych - aby wyświetlić szczegóły certyfikatu należy rozwinąć sekcję „Dodatkowe dane”. Dane, które zawierają więcej informacji zostały ukryte przed wzrokiem osoby kontrolującej (w krajach UE certyfikat może być wykorzystywany nie tylko podczas odprawy granicznej).
  • pozwala na szybkie okazanie dokumentów - jeśli podczas kontroli wymagane jest okazanie dodatkowego dokumentu, można to zrobić z poziomu aplikacji. W dolnym menu UCC wystarczy wybrać „mObywatel”.
  • prezentuje trzy statusy: osoby zaszczepionej; osoby, która powróciła do zdrowia (ozdrowieńca); osoby z negatywnym testem w kierunku COVID-19. W każdym kraju UE mogą obowiązywać inne zasady związane z danym statusem.
  • pozwala na międzynarodową weryfikację - certyfikat UCC z mObywatela może być zweryfikowany podczas odprawy aplikacją, którą dysponują służby graniczne danego kraju.
  • nie wymaga tłumaczenia - Unijny Certyfikat COVID w mObywatelu jest dostępny w języku polskim i po angielsku. W takiej formie jest akceptowany w całej Unii Europejskiej.
  • jest bezpłatny i dobrowolny - aplikacja mObywatel, zawarty w niej certyfikat i pozostałe dostępne w apce dokumenty wydawane są bezpłatnie. Nie ma obowiązku posiadania Unijnego Certyfikatu COVID. Certyfikat można w każdej chwili pobrać lub usunąć.

Certyfikat w telefonie

Jeśli nie masz jeszcze naszej aplikacji – pobierz ją już dziś ze sklepów Google Play lub AppStore. Co dalej?

  1. Uruchom aplikację.
  2. Na głównym ekranie aplikacji wybierz „Dodaj swój pierwszy dokument”
  3. Z listy dokumentów wybierz Unijny Certyfikat COVID.
  4. Potwierdź swoje dane korzystając z profilu zaufanego. Jeśli jeszcze go nie masz - załóż.
  5. Zapoznaj się z regulaminem usługi i zaakceptuj go, następnie wybierz Dalej. Gotowe!

Osoby, które mają naszą aplikację mObywatel – a jest ich już ponad 3,6 miliona – wystarczy, że ją zaktualizują do najnowszej wersji:

  • Apple iOS: Sklep App Store - aplikacja mObywatel, wersja 2.3.4 (541) lub nowsza – pobierz.
  • Google Android: Google Play - aplikacja mObywatel, wersja 3.0.3 (18.109) lub nowsza – pobierz.

A dalej:

  1. Uruchom zaktualizowaną aplikację.
  2. Dostaniesz komunikat o dostępności Unijnego Certyfikatu COVID.
  3. Zapoznaj się z treścią komunikatu i wyraź zgodę na zmianę certyfikatu krajowego na unijny.
  4. Twoja aplikacja pobierze niezbędne dane.

I gotowe!

Aplikacja mObywatel, podobnie jak Unijny Certyfikat COVID, jest dobrowolna i bezpłatna. Przygotowuje ją zespół NASK - Państwowy Instytut Badawczy. Poza Unijnym Certyfikatem COVID można w niej znaleźć m.in. mPrawo Jazdy, dane z dowodu osobistego, dowodu rejestracyjnego, swoje e-recepty i wiele innych przydatnych dokumentów.

Pobierz ją już dziś, warto!

  • Jeśli używasz urządzenia z systemem Android – pobierz tutaj.
  • Jeśli używasz urządzenia z systemem iOS – pobierz tutaj.

Więcej informacji o aplikacji na gov.pl/mObywatel

{"register":{"columns":[]}}