W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

WAWRZYN – 20. Literacka Nagroda Warmii i Mazur za rok 2023

29.05.2024

28 maja 2024 roku w auli widowiskowo-konferencyjnej im. Anny Wasilewskiej w Olsztynie odbyło się uroczyste wręczenie WAWRZYNA – 20. Literackiej Nagrody Warmii i Mazur za rok 2023. Wydarzenie, zorganizowane przez kapitułę działającą przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie, zgromadziło licznych miłośników literatury, autorów oraz przedstawicieli świata kultury i sztuki.

WAWRZYN – 20. Literacka Nagroda Warmii i Mazur za rok 2023

Wśród nominowanych do tegorocznej nagrody znaleźli się:

  • „Co to to” prof. Zbigniewa Chojnowskiego,
  • „Odrzania” Zbigniewa Rokity,
  • „Toń” Ishbel Szatrawskiej,
  • „Marek Jackowski. Historia twórcy Maanamu” Anny Kamińskiej,
  • „Tylko One. Polska sztuka bez mężczyzn” Sylwii Ziętek.

Laureatką nagrody została Ishbel Szatrawska za swoją książkę „Toń”, zdobywając tym samym WAWRZYN po raz drugi z rzędu. Jej zwycięstwo zostało przyjęte z wielkim entuzjazmem i uznaniem przez publiczność zgromadzoną w auli. Ta sama książka otrzymała Nagrodę Czytelników.

W uroczystości wziął udział Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski, Zbigniew Szczypiński, reprezentujący Wojewodę Radosława Króla. W swoim przemówieniu Wicewojewoda podkreślił wysoką rangę WAWRZYNA jako prestiżowej nagrody literackiej, zaznaczając, że już sama nominacja jest ogromnym wyróżnieniem dla autorów. Podkreślił również rolę czytelnictwa we współczesnym świecie, mówiąc, że w czasach, w których wszyscy używamy telefonów komórkowych w sposób nadmiarowy, bardzo ważne jest promowanie czytania książek.

Podczas wydarzenia nagrodzono również najlepiej działającą bibliotekę w województwie warmińsko-mazurskim – Miejską Bibliotekę Publiczną w Bartoszycach. Wicewojewoda odniósł się do tego w swoim przemówieniu, chwaląc działalność bibliotekarzy i ich wkład w rozwój kultury czytelniczej w regionie. Nagrodę dla najlepszego bibliotekarza roku przyznano dwóm osobom. Elżbiecie Altmajer – kustoszce z Wypożyczalni Głównej Międzybibliotecznej, oraz Annie Romanowskiej – starszej kustoszce, kierowniczce Muzoteki. Za największą ilość wypożyczonych książek (ponad 380) nagrodę Czytelnik Roku otrzymał Sławomir Sakowski. Wyróżnienie honorowe za szczególne walory edytorskie i poznawcze otrzymali autorzy książki „Być w Skorpenie” – Marek Krzynówek, oraz Paweł Laskowski.

Uroczystość zakończyła się wspólnymi zdjęciami laureatów, nominowanych autorów oraz zaproszonych gości, co stworzyło niezapomnianą atmosferę literackiego święta.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}