W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego

16.08.2024

Była modlitwa w intencji żołnierzy, przemarsz kompanii honorowej wraz z pocztami sztandarowymi, uroczysty apel oraz piknik militarny - tak w piątek (16.08) w Olsztynie wyglądały wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego, ustanowionego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, która była decydującym starciem w wojnie polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r., zastąpioną ustawą z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.

Wojewódzkie Obchody Święta Wojska Polskiego - wojewoda Radosław Król na trybunie honorowej.

Na wspólne obchody Święta Wojska Polskiego mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego zaprosili: Dowódca 16. Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Wojciech Ziółkowski, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Radosław Król, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Marcin Kuchciński, Starosta Olsztyński Andrzej Abako i Prezydent Olsztyna Robert Szewczyk.

Ok. godz. 11.30 uczestnicy obchodów zebrali się na uroczystym apelu na Placu Solidarności przy Pomniku Wolności Ojczyzny. Po złożeniu meldunku przez Dowódcę 16. Dywizji Zmechanizowanej, podniesieniu flagi oraz wręczeniu aktów mianowań, odznaczeń i wyróżnień przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich wygłosili okolicznościowe przemówienia.

Zebraliśmy się dzisiaj, aby uczcić Święto Wojska Polskiego. Dzień, który przypomina nam o wartości i poświęceniu tych, którzy stali i stoją na straży naszej Ojczyzny. Warmia i Mazury, region o szczególnym znaczeniu strategicznym, odgrywa kluczową rolę w obronności Polski.  Zwłaszcza w kontekście sąsiedztwa z Rosją – państwem, które stale pokazuje swoją nieprzewidywalność i wrogość.

- rozpoczął wystąpienie wojewoda Radosław Król.

 

Jednoczymy się dziś wokół munduru, bo nasza historia wielokrotnie pokazywała, że zjednoczeni jesteśmy zdolni do rzeczy wielkich. Wspominamy dziś Bitwę Warszawską z 1920 roku, kiedy to pod przywództwem premiera Wincentego Witosa, premiera naszej wolności, naród zjednoczył się w obronie Ojczyzny, zatrzymując bolszewicką nawałę. To wtedy, dzięki jedności i determinacji, Polska obroniła swoją suwerenność. To był prawdziwy „Cud nad Wisłą”, który przypomina nam, jak wielką siłę ma zjednoczony naród. Dziękuję wszystkim Państwu za dzisiejszą jedność. Składam podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację naszych obchodów. Dziękuję żołnierzom, dziękuję funkcjonariuszom Straży Granicznej, dziękuję naszym sojusznikom z NATO oraz mieszkańcom Warmii i Mazur. Wspólnie budujemy dom, w którym każdy z nas może czuć się bezpiecznie.

 

- kontynuował wojewoda warmińsko-mazurski.

Uroczystość zakończyła defilada wojskowa. Po niej mieszkańcy mogli obejrzeć pokaz sprzętu wojskowego oraz skosztować wojskowej grochówki.

101 lat temu, w 1920 roku miał miejsce przełom w wojnie polsko-rosyjskiej z lat 1919-1921. Bitwa Warszawska zwana też  „Cudem nad Wisłą” to największe militarne zwycięstwo Polski w XX wieku, przeprowadzone dzięki bohaterskiej, niezłomnej postawie żołnierzy i całego narodu. Rozgromiono wielką armię sowiecką kroczącą ku zachodowi. Zwycięstwo sprawiło, iż Rzeczypospolita zachowała niepodległość i powstrzymało inwazję bolszewickiej Rosji na Europę.

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}