Wyniki naboru 2022 na projekty własne wojewodów w Schemacie 2C WPR „Niepodległa”
02.06.2022
Rozstrzygnięto nabór wniosków na projekty własne wojewodów w Schemacie 2C Priorytetu 2 Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na rok 2022.
Do Koordynatora Programu wpłynęło w sumie 14 wniosków z 14 województw. Wszystkie przeszły pozytywnie etap oceny formalnej i zostały zakwalifikowane do etapu oceny merytorycznej. Łączna kwota dofinansowania o jaką ubiegali się wojewodowie w roku 2022 wynosiła 1 119 830 PLN, a środki przeznaczone na ten cel w budżecie Programu to 1 000 000 PLN.
Punktacja przyznana przez ekspertów z Zespołu Oceniającego była podstawą stworzenia listy rankingowej projektów i decyzji Pełnomocnika Rządu ds. obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej o przyznaniu dofinansowania wszystkim 14 wnioskodawcom.
Ze względu na niewielkie przekroczenie zapotrzebowania na środki finansowe w stosunku do puli naboru, Pełnomocnik zdecydował o częściowym obniżeniu wnioskowanego dofinansowania.
W przypadku 6 beneficjentów, którzy otrzymali najwyższą liczbę punktów (od 75 pkt wzwyż) dofinansowanie wyniosło 100% kwoty wnioskowanej. Kolejni beneficjenci, zgodnie z punktacją i kolejnością na liście rankingowej, otrzymali od 90% do 75% kwoty wnioskowanej. Łączna suma rozdysponowanych w ten sposób środków finansowych wyniosła 1 000 000 PLN.
Szczegółowe wyniki naboru do pobrania:
Wyniki naboru wniosków w Schemacie 2C WPR Niepodległa
Dla naszego województwa przyznano kwotę blisko 80 tysięcy złotych na realizację projektu „WARMIA I MAZURY NA DRODZE KU NIEPODLEGŁOŚCI EDYCJA 2022”.
Projekt rusza 1 czerwca i potrwa do 31 grudnia 2022 r. we współpracy z instytucjami naukowymi i organizacjami lokalnymi takimi jak: Region Warmińsko-Mazurski NSZZ "Solidarność",
Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Olsztynie, Muzeum Pogranicza w Działdowie, Instytut Północny im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie, Stowarzyszenie Szkół Ekonomiczno-Handlowych im. Polaków spod znaku Rodła w Olsztynie.
Projekt ma za celu upowszechnienie w wymiarze regionalnym i ponadregionalnym procesów odzyskiwania niepodległości, budowy silnego państwa polskiego wraz z tworzeniem się pełnej administracji państwowej i służby cywilnej oraz budowy pamięci i świadomości zbiorowej Polaków.
Przedsięwzięcia organizowane w ramach projektu:
- Film/dokument fabularyzowany pt. „Atak na Region”;
- Konkurs plastyczny poświęcony Niepodległości Państwa Polskiego;
- Konferencja i wystawa pt. „Połączeni dziedzictwem”;
- Gra miejska pt. „Śladem Polaków spod znaku Rodła";
- Wystawa pt. „Prasa polska na Warmii i Mazurach w XIX w. i pierwszej połowie XX w.”
Historia Warmii i Mazur oraz przemiany polityczne, społeczne, kulturalne zachodzące na tych terenach pozwalają zauważyć, że odziedziczona kultura, wszelkie innowacje, państwowy porządek, przemiany społeczne odróżniają i zarazem scalają Warmię i Mazury z państwem polskim. Realizacja poszczególnych zadań ma przede wszystkim ochraniać odziedziczoną spuściznę, gdyż nasza przeszłość niejednokrotnie jest drogowskazem do przyszłości.