W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wiza typu D – złożenie wniosku

Gdzie załatwisz sprawę?

Wniosek możesz złożyć we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Wniosek o wydanie wizy musisz złożyć osobiście. Placówka dyplomatyczna nie przyjmuje wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną.

Jak umówisz się na spotkanie?

Obowiązuje rejestracja wizyt w systemie e-konsulat.
Jeżeli istnieje konieczność złożenia kilku wniosków należy zarejestrować każdą sprawę osobno. Dotyczy to również rejestrowania wizyt dla kilku osób.
W sprawach wizowych interesanci są przyjmowani są na podstawie wniosków zarejestrowanych w systemie e-konsulat: https://secure2.e-konsulat.gov.pl/placowki/217 Wywiady wizowe przeprowadzane są przez Konsula bezpośrednio w dniu złożenia wniosku wizowego w urzędzie konsularnym.   
W celu zarezerwowania terminu złożenia wniosku o wydanie krajowej wizy pracowniczej należy:
•    wejść na stronę:  https://secure2.e-konsulat.gov.pl/placowki/217 
•    w zakładce MENU wybierz opcję „Wiza krajowa – zarejestruj formularz”, a następnie wybierz, czy aplikujesz o wizę do pracy, czy inną, i czy akceptujesz zasady składania wniosku;
•    jeśli wybierzesz „Wiza krajowa – praca” , wypełnij wstępny wniosek wizowy zawierający podstawowe Twoje dane oraz dane dokumentu uprawniającego do podjęcia pracy w Polsce. Jeżeli wprowadzone dane są poprawne, otrzymasz wiadomość e-mail z linkiem do wypełnienia pełnego wniosku o wydanie wizy. Masz 48 godzin na wprowadzenie pełnego wniosku. Wypełnij wniosek, zapisz go i wydrukuj. Jeśli dane nie zostaną poprawnie zweryfikowane lub w ciągu 48 godzin nie zostanie wypełniony pełny wniosek, rejestracja zostanie anulowana;
•    jeśli wybierzesz „Wiza krajowa – inne” wybierz termin wizyty, wypełnij wniosek wizowy, zapisz go i wydrukuj;
•    w przypadku gdy, chętnych jest więcej niż dostępnych miejsc, przydzielanie terminów wizyty nastąpi w drodze losowania elektronicznego,
•    wszystkie informacje, potwierdzenia, linki do wypełnienia wniosków są wysyłane automatycznie drogą elektroniczną na podany przez Ciebie adres e-mail,
•    w wyznaczonym/ustalonym terminie musisz przyjść do urzędu konsularnego z wydrukowanym i podpisanym formularzem wizowym, oryginałem zezwolenia na wykonywanie pracy oraz kompletem niezbędnych dokumentów.
Losowanie terminów wizyt przez system e-konsulat terminów dla spraw wizowych odbywa się w każdą sobotę. Pracownicy urzędów konsularnych nie mają możliwości ingerencji w proces losowania wniosków, którym zostanie przydzielony termin wizyty.
Po losowaniu otrzymasz informację o jego wynikach oraz:
•    gdy Twój wniosek został wylosowany otrzymujesz informację o terminie wizyty,
•    gdy Twój wniosek nie został wylosowany, wniosek zostaje anulowany i musisz powtórzyć proces składania wniosku od nowa.
Przyjmowanie wniosków o ponowne rozpatrzenie negatywnych decyzji wizowych oraz składanie dokumentów uzupełniających w sprawach wizowych odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-13.00 bez potrzeby umawiania wizyty w systemie e-konsulat.
Odbiory dokumentów w pozostałych sprawach konsularnych odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 15:30-16.30 i nie wymagają zapisu w e-konsulacie.

Dokładny termin odbioru decyzji wizowych, paszportów i innych dokumentów zostanie wskazany przez pracownika urzędu konsularnego podczas pierwszej wizyty w ambasadzie.

Jakie dokumenty musisz złożyć?

1.    Zarejestrowany w systemie e-konsulat, wydrukowany i podpisany formularz wizowy;
2.    Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:

a.    ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
b.    nie starsze niż 6 miesięcy,
c.    zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia. Do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy.

3.    Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony przeznaczone na wizy.  
4.    Kopia strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie.
5.    Osoba ubiegająca się o wydanie wizy krajowej składa osobiście dokument potwierdzający posiadanie podróżnego ubezpieczenia medycznego, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a lub dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Podróżne ubezpieczenie medyczne o kwocie ubezpieczenia nie niższej niż 30 000 EUR musi być ważne przez okres planowanego pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pokrywać wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć podczas pobytu na tym terytorium w związku z koniecznością podróży powrotnej z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią, w którym ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów udzielonych ubezpieczonemu świadczeń zdrowotnych bezpośrednio na rzecz podmiotu udzielającego takich świadczeń, na podstawie wystawionego przez ten podmiot rachunku.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/wizy --> w zakładce: Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o ubezpieczycielach i oferowanych przez nich ubezpieczeniach, spełniających warunki, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a i ust. 1b ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.

RĘCZNIE WYPEŁNIONE POLISY UBEZPIECZENIOWE NIE BĘDĄ PRZYJMOWANE.

6.    Kopia dokumentu tożsamości potwierdzającego legalne zamieszkanie na terenie okręgu konsularnego placówki, w której ubiegasz się o wizę.
7.    Potwierdzenie posiadania środków finansowych:

a.    aktualne, wydane przez bank, zaświadczenie o stanie konta,
b.    ważna karta kredytowa z zaświadczeniem o możliwych do wykorzystania środkach,
c.    aktualne zaświadczenie z miejsca pracy o dochodach z ostatnich 3 miesięcy,

8.    Dokument potwierdzający zakwaterowanie (np. oficjalne zaproszenie lub rezerwacja hotelu).
9.    Dokumenty potwierdzające cel pobytu na terytorium RP.

Dodatkowo, przy wnioskach wizowych dla osób niepełnoletnich przedstaw:

  • Pisemną, poświadczoną notarialnie zgodę rodzica/rodziców na złożenie wniosku wizowego. Jeżeli jest tylko jeden opiekun, należy to udokumentować, przedkładając akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej lub akt zgonu drugiego rodzica;
  • Paszporty rodziców – oryginał i kopia;
  • Akt urodzenia – oryginał i kopia.

Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego – złóż oddzielny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.

Pamiętaj:

  • Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania. 
  • Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może poprosić o dodatkową dokumentację.
  • Konsul ma prawo zaprosić aplikującego o wizę na rozmowę do urzędu, ale nie musi tego robić.
  • Wizy typu D pozwalają na przebywanie w innych krajach strefy Schengen przez 90 dni w każdym 180-dniowym okresie. Oznacza to, że możesz przebywać legalnie w strefie Schengen, wyłącznie jeśli w okresie ostatnich 180 dni Twój pobyt w krajach strefy nie przekroczył 90 dni.  
  • Wiza typu D może zostać wydana z maksymalnie rocznym okresem ważności.
  • Pamiętaj, że wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium Polski – ostateczną decyzję zawsze podejmuje Straż Graniczna.
Ile zapłacisz?

Opłata konsularna za złożenie aplikacji wizowe wynosi 135 euro i nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula. Opłatę należy wnieść w gotówce w walucie euro w dniu składania aplikacji wizowej w kasie placówki.

Wizy bezpłatne otrzymują:

1. członkowie rodzin obywateli UE i obywatela RP w rozumieniu art. 2 pkt 4 w związku z pkt 3 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. z 2014 r. poz. 1525);

2. posiadacze Karty Polaka.

Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula. 

Zwolnienia z opłaty przewidziane w Ustawie "Prawo konsularne" z dnia 25 czerwca 2015 r.

Art. 113. 1. Nie pobiera się opłaty konsularnej za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy od członka rodziny obywatela Unii Europejskiej w rozumieniu art. 2 pkt 4 w związku z pkt 3 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. z 2014 r. poz. 1525).

2. Nie pobiera się opłaty konsularnej za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy oraz opłaty za ponowne rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy złożonego przez małżonka obywatela polskiego, jego małoletniego bezpośredniego zstępnego lub małoletniego bezpośredniego zstępnego jego małżonka, jego bezpośredniego wstępnego lub bezpośredniego wstępnego jego małżonka, jeżeli wstępny lub zstępny pozostaje na utrzymaniu obywatela polskiego lub jego małżonka.

Art. 114. Nie pobiera się opłaty konsularnej za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy dyplomatycznej albo służbowej.

Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula. 

 

Jaki jest termin realizacji?

Decyzja o wydaniu wizy wydawana jest w ciągu 15 dni roboczych licząc od dnia dokonania opłaty. W razie konieczności szczegółowego sprawdzenia dokumentów rozpatrzenie wniosku może zostać przedłużone do 30 dni. 

Jak odbierzesz dokumenty?

Wydawanie decyzji wizowych odbywa się w dniu ukazanym na kwicie otrzymanym w momencie złożenia wniosku w godzinach od 15:30 do 16:30

Jak możesz się odwołać?

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania.

Opłata za złożenie takiego wniosku wynosi 80 EUR.

Wniosek możesz złożyć w czasie przyjmowania wniosków wizowowych w dni pracy urzędu w godzinach od 10:00 do 13:00

Najczęściej zadawane pytania
  • Dokumenty potwierdzające główny cel podróży

1. W celu wykonywania pracy na podstawie Zezwolenia na pracę, w rozumieniu art. 2 ust 1 pkt 43a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy:

  • oryginał i kopia zezwolenia na pracę na terytorium RP zarejestrowanego w Urzędzie Wojewódzkim, właściwym ze względu na miejsce rejestracji podmiotu powierzającego wykonywanie pracy.
  • Certyfikat albo dyplom wskazujący na kierunek wykształcenia albo posiadany zawód.
  • Książeczka pracy.
  • Świadectwa ślubu i kopia paszportu małżonka/i
  • Kopie wiz Schengen i krajowych z ostatnich 5 lat. 

2. Zgodnie ze zmianą ustawy o cudzoziemcach wiza w celu odbycia (podjęcie lub kontynuacja) studiów  pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich albo kształcenia się w szkole doktorskiej może być wydana wyłącznie jako wiza krajowa.

Dodatkowo ustawa wprowadza dwie nowe kategorie wiz: w celu odbycia stażu oraz w celu udziału w programie wolontariatu europejskiego.

Zmiany w ustawie o cudzoziemcach wprowadzają również termin 60 dni na rozpatrzenie wniosku wizowego, dla wiz krajowych wydawanych w celu:

1. odbycia studiów (student);

2. prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych (naukowiec);

3. odbycia stażu (stażysta);

4. udziału w programie wolontariatu europejskiego.

W związku z powyższym zostaje wydłużony termin rozpatrzenia wniosku wizowego dla ww. kategorii  do 30 dni od dnia złożenia wniosku. Termin ten może być przedłużony do 60 dni.

Jednocześnie uprzejmie informujemy, że osoby składające wnioski o wydanie wizy krajowej w ww. kategoriach, które złożyły wnioski niekompletne, mają prawo do uzupełnienia dokumentów niezbędnych do potwierdzenia danych zawartych we wniosku i okoliczności uzasadniających ubieganie się o wydanie wizy w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.

Dokumenty potwierdzające główny cel podróży dla wiz krajowych w celu odbycia studiów (student), prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych (naukowiec), odbycia stażu (stażysta), udziału w programie wolontariatu europejskiego:

Cudzoziemiec ubiegając się o wizę krajową z adnotacją „student” (D09), aby uzasadnić cel podróży przedkłada:

  • Zaświadczenie jednostki prowadzącej studia o przyjęciu na studia lub o kontynuacji studiów.
  • Dowód uiszczenia opłaty, jeżeli podejmuje lub kontynuuje studia odpłatne.
  • Dokument potwierdzający, że posiada wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów utrzymania i podróży powrotnej do państwa pochodzenia lub zamieszkania albo kosztów tranzytu do państwa trzeciego, które udzieli pozwolenia na wjazd, oraz kosztów studiów.

Państwo członkowskie może wymagać przy wizach w celu odbycia studiów dowodu potwierdzającego wystarczającą znajomość języka, w którym mają odbywać się studia. Zmiana ustawy o cudzoziemcach nie wprowadziła konieczności przedstawiania takiego dowodu, tym niemniej jednak konsul jest uprawniony do oceny, czy znajomość języka, w którym mają odbywać się studia posiadana przez cudzoziemca pozwoli mu na podjęcie kształcenia.

Cudzoziemiec ubiegając się o wizę krajową z adnotacją „naukowiec” (D13), aby uzasadnić cel podróży przedkłada:

  • Umowę o przyjęciu cudzoziemca w celu prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych zawartą z jednostką naukową mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako umowa o pracę, umowa o dzieło, umowa zlecenia lub inną umowę cywilną prawną. Umowa taka określa:
  • tytuł lub cel badań naukowych lub prac rozwojowych lub ich przedmiot,
  • zobowiązanie naukowca do uczestniczenia w prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych,
  • zobowiązanie jednostki naukowej do zapewnienia naukowcowi warunków do zrealizowania jego zobowiązania,
  • datę rozpoczęcia i zakończenia lub szacowany czas trwania badań naukowych lub prac rozwojowych,
  • wynagrodzenie naukowca oraz inne warunki jego pracy,
  • informację na temat planowanych badań naukowych lub prac rozwojowych na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej.
  • Dokument potwierdzający, że posiada wystarczające środki finansowe
    na pokrycie kosztów utrzymania i kosztów podróży powrotnej do państwa pochodzenia lub zamieszkania albo kosztów tranzytu do państwa trzeciego, które udzieli pozwolenia na wjazd, albo przedstawi dokumenty potwierdzające posiadanie tych środków.
  • Pisemne oświadczenie jednostki naukowej, w którym zobowiązuje się ona
    do zwrotu kosztów wydania i wykonania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca
    do powrotu, pokrytych z budżetu państwa przed upływem 6 miesięcy od dnia wygaśnięcia umowy o przyjęciu cudzoziemca, jeżeli przesłanką wydania decyzji
    o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu jest jego nielegalny pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Cudzoziemiec ubiegając się o wizę krajową z adnotacją „stażysta” (D13a), aby uzasadnić cel podróży przedkłada:

  • Dokument potwierdzający ukończenie studiów wyższych w ciągu 2 lat bezpośrednio poprzedzających złożenie wniosku lub dokument potwierdzający odbywanie poza granicami Unii Europejskiej studiów wyższych.
  • Dokument potwierdzający, że ma zapewnione na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsce zamieszkania.
  • Dokument potwierdzający, że posiada wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów utrzymania i podróży powrotnej do państwa pochodzenia lub zamieszkana albo kosztów tranzytu do państwa trzeciego, które udzieli pozwolenia na wjazd, oraz kosztów odbywania stażu.
  • Pisemne oświadczenie organizatora stażu, w którym zobowiązuje się on
    do poniesienia kosztów związanych z wydaniem i wykonaniem decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu.
  • Umowę zawartą w formie pisemnej z organizatorem stażu na podstawie której będzie odbywał staż. Umowa ta określa:
  • Opis programu stażu, zawierający informacje o jego celu edukacyjnym lub składnikach edukacyjnych, szkoleniu teoretycznym i praktycznym, stanowisku, na którym będzie odbywać się staż, języku, w którym będzie odbywał się staż, poziomie biegłości językowej niezbędnej do odbywania stażu, zakresie i rodzaju wykonywanych zadań, zakresie wiedzy, umiejętności praktycznych i doświadczenia zawodowego, przewidzianych do nabycia w wyniku realizacji stażu.
  • Czas trwania stażu.
  • Warunki odbywania i nadzorowania stażu, w tym określenie miejsca wykonywania stażu oraz wyznaczenia opiekuna stażysty.
  • Godziny odbywania stażu.
  • Prawa i obowiązki stron dotyczące (pokrywania kosztów odbywania stażu, niezbędnych badań lekarskich, ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, dni wolnych oraz warunków rozwiązania umowy).
  • Sposób potwierdzenia zdobytej wiedzy, umiejętności praktycznych
    i doświadczania zawodowego.
  • Ponadto staż ma być adekwatny do dziedziny i poziomu ukończonych lub odbywanych studiów.
  • Informację, że cudzoziemiec ukończył kurs języka polskiego lub innego języka,
    w którym odbywa się staż, lub odbywa taki kurs, na poziomie biegłości językowej niezbędnym do odbywania stażu.

Cudzoziemiec ubiegając się o wizę krajową z adnotacją „wolontariusz” (D13b), aby uzasadnić cel podróży przedkłada:

  • Dokument potwierdzający, że ma zapewnione na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsce zamieszkania.
  • Dokument potwierdzający, że posiada wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów utrzymania i podróży powrotnej do państwa pochodzenia lub zamieszkania albo kosztów tranzytu do państwa trzeciego, które udzieli pozwolenia na wjazd.
  • Umowę zawartą z jednostką organizacyjną, na rzecz której cudzoziemiec ma wykonywać świadczenia jako wolontariusz. Umowa ta określa:
  • Opis trwania wolontariatu
  • Czas trwania wolontariatu
  • Warunki odbywania i nadzorowania wolontariatu
  • Godziny wykonywania świadczeń
  • Środki na pokrycie kosztów utrzymania i zakwaterowania cudzoziemca
    i minimalną kwotę kieszonkowego otrzymywanego przez cudzoziemca
  • Szkolenia cudzoziemca, które są niezbędne do wykonywania świadczeń.

3. W celu korzystania z uprawnień wynikających z posiadania Karty Polaka:

  • oryginał i kopia Karty Polaka.

W przypadku złożenia wniosku na podstawie Karty Polaka można aplikować wyłącznie o wizę krajową.

4. Na zaproszenie rodziny lub przyjaciół.

  • Zaproszenie zarejestrowane w Urzędzie Wojewódzkim (oryginał + kopia)
  • Świadectwa ślubu i kopia paszportu małżonka/i
  • Kopie wiz Schengen i krajowych z ostatnich 5 lat.
  • Dokumenty potwierdzające stopień pokrewieństwa w przypadku zaproszenia przez bliską rodzinę.
{"register":{"columns":[]}}