W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Poświadczenie własnoręczności podpisu

Gdzie załatwisz sprawę?

Poświadczenie własnoręczności podpisu lub znaku ręcznego uzyskasz w dowolnie wybranym urzędzie konsularnym RP.

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Tak, aby uzyskać poświadczenie własnoręczności podpisu pod dokumentem, musisz stawić się osobiście w urzędzie konsularnym.

Jak umówisz się na spotkanie?

Na wizytę umów się za pomocą systemu e-Konsulat (w menu na stronie musisz wybrać sprawy prawne).

Jakie dokumenty musisz złożyć?

Przygotuj:

  • dokument, pod którym chcesz poświadczyć podpis;
  • ważny dokument tożsamości (paszport lub dowód osobisty).

PAMIĘTAJ! Przepisy prawa polskiego mogą wymagać dla ważności określonych czynności prawnych (np. pełnomocnictwa do zawarcia umowy przeniesienia własności nieruchomości, czy umowy o dział spadku) dochowania formy aktu notarialnego. Poświadczanie przez konsula podpisu na tego typu dokumencie sporządzonym własnoręcznie jest niemożliwe. 

Ile zapłacisz?

Opłata za poświadczenie własnoręczności podpisu wynosi 27 GBP.

Jaki jest termin realizacji?

Poświadczenie podpisu uzyskasz w czasie wizyty w konsulacie.

Jak odbierzesz dokumenty?

Nie dotyczy.

Jak możesz się odwołać?

W przypadku odmowy wykonania czynności, konsul wyda postanowienie, na które możesz  wnieść w terminie 7 dni zażalenie do Ministra Spraw Zagranicznych. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem konsula, który wydał postanowienie. 

Najczęściej zadawane pytania

Czy istnieje możliwość poświadczenia własnoręczności podpisu pod dokumentem sporządzonym w języku obcym?

Konsulat poświadcza własnoręczność podpisów i znaków ręcznych pod dokumentami sporządzonymi w języku polskim lub angielskim.

 

Kiedy zamiast podpisu można złożyć pod dokumentem inny znak ręczny np. tuszowy odcisk palca?

W tej formie oświadczenie woli może złożyć osoba niemogąca pisać. Złożenie oświadczenia woli polega w takim wypadku na tym, że osoba niemogąca pisać umieszcza na dokumencie tuszowy odcisk palca, a konsul poświadcza własnoręczność odcisku (znaku ręcznego).

 

Mój krewny cierpi na demencję i niestety nie potrafi już się podpisać. Czy w takim wypadku mogę z nim przyjechać do konsulatu, żeby umieścił pod dokumentem swój odcisk palca?

Nie ma takiej możliwości. Umieszczenie odcisku palca może zastąpić podpis przy składaniu przez osobę zainteresowaną (lecz niemogącą pisać) świadomego oświadczenia woli. W przypadku jeżeli zachodzi wątpliwość czy stan zdrowia danej osoby pozwala na zrozumienie oświadczeń zawartych w dokumencie nie istnieje możliwość zastępowania podpisu znakiem ręcznym. W wypadku osób zamieszkałych na terytorium Szkocji sugerujemy rozważenie wystąpienia do miejscowego sądu z wnioskiem o ustanowienie prawnego opiekuna dla osoby starszej, w oparciu o przepisy ustawy „Adults with Incapacity (Scotland) Act 2000”. W przypadku Irlandii Północnej przedmiotowe kwestie regulowane są pozaustawowo, przez common law.

{"register":{"columns":[]}}