bez GMO
bez GMO
GMO (ang. genetically modified organism) - to organizm, którego materiał genetyczny został zmieniony w sposób niezachodzący w naturze i za pomocą metod biotechnologicznych (inżynierii genetycznej) w celu nadania mu nowych cech.
Oznakowanie odnoszące się do braku GMO można stosować tylko w przypadku żywności i pasz.
Przystąpienie do systemu znakowania żywności i pasz jako wolnych od GMO jest całkowicie dobrowolne, ale jego zasady zostały szczegółowo uregulowane w krajowej „ustawie wolne od GMO”, która nakłada na podmioty je stosujące określone obowiązki.
Znakować można tylko takie produkty, które mają w swoim składzie co najmniej 50% składników roślinnych, które posiadają odpowiedniki w jakości GMO lub składników pochodzenia zwierzęcego, które pochodzą od zwierząt, które nie były żywione paszami GMO.
Odpowiedniki GMO dopuszczone do obrotu w Unii Europejskiej, to:
☑️kukurydza,
☑️rzepak,
☑️soja,
☑️burak cukrowy,
☑️bawełna.
W celu oznakowania produktów jako wolnych od GMO wprowadzono wzory znaków graficznych i wyrażenia słowne. Można używać tylko dwóch rodzajów znaków graficznych z dwoma rodzajami wyrażeń, tj.„bez GMO” i „wyprodukowane bez stosowania GMO”, przy czym:
➡️znak graficzny „bez GMO” wraz z wyrażeniem „bez GMO” umieszcza się w odniesieniu do żywności pochodzenia roślinnego w tym żywności wieloskładnikowej jeśli znajdują się w niej wyłącznie składniki pochodzenia roślinnego oraz pasz.
➡️znak graficzny „wyprodukowano bez stosowania GMO” wraz z określeniem „wyprodukowane bez stosowania GMO” umieszcza się w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego oraz żywności wieloskładnikowej jeśli znajduje się w niej choć jeden składnik pochodzenia zwierzęcego
Zastosowanie dwóch znaków graficznych i dwóch rodzajów wyrażeń słownych wynika z potrzeby rozróżnienia między oznakowaniem produktów pochodzenia zwierzęcego takich jak jaja, mięso, mleko i ich przetworów i produktów pochodzenia roślinnego, które mają swoje odpowiedniki w jakości GMO. Zasadnicza różnica polega na tym, że w przypadku produktów pochodzenia zwierzęcego znakowanie odnosi się do procesu produkcji, natomiast w przypadku produktów roślinnych znakowanie dotyczy ich składu.
Wzory znaków graficznych określa rozporządzenie MRiRW w sprawie znaków graficznych, które stosuje się w celu oznakowania żywności i pasz jako wolnych od organizmów genetycznie zmodyfikowanych.
Znaki graficzne można pobrać ze strony MRiRW👇👇👇
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/zywnosc-i-pasze-wolne-od-gmo.