Egzaminy na inspektorów rolnictwa ekologicznego
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 23.06.2022 r. o rolnictwie ekologicznym produkcji ekologicznej, kontrola urzędowa i inne czynności urzędowe przeprowadzane przez jednostkę certyfikującą są przeprowadzane przez osoby, które:
- zostały wpisane do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego, zwane dalej „inspektorami rolnictwa ekologicznego”, w zakresie rodzajów specjalizacji w kategoriach produktów, o których mowa w art. 35 ust. 7 rozporządzenia 2018/848, zwanych dalej „rodzajami specjalizacji”, w zakresie przeprowadzanej kontroli urzędowej oraz
- spełniają obowiązek podnoszenia poziomu wiedzy, o którym mowa w art. 14 ust. 6 tej ustawy.
O wpis do rejestru może ubiegać się osoba:
- która zdała egzamin sprawdzający wiedzę z zakresu produkcji ekologicznej, w tym znajomość przepisów dotyczących rolnictwa ekologicznego, przed komisją kwalifikacyjną powołaną przez Głównego Inspektora;
- wobec której decyzja o uznaniu kwalifikacji, wydana na podstawie przepisów o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, stała się ostateczna.
Na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 23.06.2022 r. o rolnictwie ekologicznym produkcji ekologicznej i w związku z art. 35 ust. 7 rozporządzenia 2018/848, od dnia 07.07.2022 r. przyjmuje się następujące rodzaje specjalizacji inspektorów rolnictwa ekologicznego:
- Nieprzetworzone rośliny i produkty roślinne, w tym nasiona i inny materiał przeznaczony do reprodukcji roślin.
- Zwierzęta gospodarskie i nieprzetworzone produkty pochodzenia zwierzęcego.
- Algi i nieprzetworzone produkty akwakultury.
- Przetworzone produkty rolne, w tym produkty akwakultury, do wykorzystania jako żywność.
- Pasza.
- Wino.
- Inne produkty wyszczególnione w załączniku I do rozporządzenia 2018/848 lub nieobjęte kategoriami produktów wymienionymi w pkt 1, 2, 3, 4, 5, 6.