Eksport
Żywność wywożona z Unii Europejskiej w celu wprowadzenia na rynek w państwie trzecim powinna być zgodna z wymogami prawa żywnościowego, chyba że władze kraju przywozu postanowiły inaczej lub przepisy ustawowe, wykonawcze, normy, kodeksy praktyk oraz inne procedury prawne i administracyjne obowiązujące w kraju przywozu stanowią inaczej.
Jeżeli zastosowanie mają postanowienia umowy dwustronnej zawartej przez Unię Europejską i państwo trzecie, żywność wywożona z Unii Europejskiej do państwa trzeciego musi być zgodna z tą umową.
Kontrola jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych kierowanych na eksport ma charakter dobrowolny i może zostać przeprowadzona wyłącznie na wniosek przedsiębiorcy w ramach oceny jakości handlowej. Potwierdzeniem spełnienia przez oceniany artykuł rolno-spożywczy wymagań określonych w przepisach o jakości handlowej oraz deklarowanych przez producenta jest Świadectwo jakości handlowej wydawane przez wojewódzkiego inspektora.
W przypadku świeżych owoców i warzyw, dla których ustanowiono normy handlowe Unii Europejskiej, zgodnie z rozporządzeniem nr 543/2011, kontrola jest prowadzona na podstawie analizy ryzyka uwzględniającej wyniki wcześniejszych kontroli Państwa Członkowskiego (więcej informacji znajdziesz w zakładce Owoce i Warzywa).