W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jednostki certyfikujące

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1235) Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przekazuje jednostkom certyfikującym zadania określone w art. 40 ust. 1 rozporządzenia 2018/848, w tym niektóre zadania związane z innymi czynnościami urzędowymi.

W materiałach poniżej znajduje się Rejestr jednostek certyfikujących w rolnictwie ekologicznym (13 upoważnionych jednostek certyfikujących), który zawiera informacje o szczegółowym zakresie przekazanych zadań, o których mowa w art. 40 ust. 1 rozporządzenia 2018/848.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 rozrządzenia 2018/848 właściwe organy wprowadzają wspólny katalog środków do stosowania na ich terytorium przez organy kontrolne i jednostki certyfikujące w przypadku podejrzenia wystąpienia niezgodności i stwierdzenia niezgodności. Na podstawie art. 4 ust. 2 pkt 7 ustawy o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej Główny Inspektor JHARS opracował i przekazał jednostkom certyfikującym do stosowania Wspólny katalog środków w przypadku stwierdzonych niezgodności w rolnictwie ekologicznym. Katalog ten znajduje się w materiałach poniżej.

Przekazanie zadań w zakresie kontroli urzędowych oraz zadań związanych z innymi czynnościami urzędowymi w rolnictwie ekologicznym

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej przekazanie zadań określonych w art. 40 ust. 1 rozporządzenia 2018/848 następuje w drodze decyzji, na wniosek jednostki certyfikującej ubiegającej się o przekazanie tych zadań.

Jednostka certyfikująca ubiegająca się o przekazanie zadań, o których mowa w art. 40 ust. 1 rozporządzenia 2018/848 lub zmianę zakresu zadań, powinna złożyć wniosek do Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych na formularzu, który jest do pobrania w materiałach poniżej (Wniosek o przekazanie lub zmianę zakresu zadań w zakresie kontroli urzędowych oraz zadań związanych z innymi czynnościami urzędowymi w rolnictwie ekologicznym).

Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań określonych w art. 29 lit. b i c oraz art. 31 ust. 1 rozporządzenia 2017/625 oraz wymagań określonych w art. 40 ust. 1 lit. a oraz ust. 3 rozporządzenia 2018/848, w zakresie zadań objętych wnioskiem. Szczegółowy wykaz dokumentów, które należy przekazać został wyszczególniony w formularzu wniosku.

Wnioskodawca ma obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej, w wysokości 10 zł, z chwilą złożenia wniosku, dołączając do wniosku dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej albo uwierzytelnioną kopię dowodu zapłaty. Opłaty należy dokonać na następujący nr konta:

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Centrum Obsługi Podatnika
21 1030 1508 0000 0005 5000 0070

z dopiskiem: opłata skarbowa od decyzji o przekazaniu lub zmianie zakresu zadań jednostce certyfikującej w rolnictwie ekologicznym.

Wypełniony wniosek wraz z wymaganymi dokumentami należy przesłać pocztą lub przekazać osobiście do Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (Aleje Jerozolimskie 98, 00-807 Warszawa). Wniosek wraz z dokumentami można złożyć do Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych również za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej.

{"register":{"columns":[]}}