W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zgłoszenie do kontroli jakości handlowej artykułów przywożonych z zagranicy

Zgłoszenie do kontroli jakości handlowej artykułów przywożonych z zagranicy

A. Podmioty podlegające obowiązkowi zgłoszenia do kontroli jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych przywożonych z zagranicy

Artykuły rolno-spożywcze przywożone z państw niebędących członkami Unii Europejskiej, z wyłączeniem państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, mogą być dopuszczone do obrotu w rozumieniu przepisów prawa celnego, pod warunkiem przeprowadzenia kontroli jakości handlowej przez organ Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Zgłoszenia dokonują Podmioty przywożące artykuły rolno-spożywcze z państw niebędących członkami Unii Europejskiej lub EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria) wyłącznie, jeżeli przywóz dotyczy artykułów i ich ilości wyszczególnionych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 stycznia 2013 r. w sprawie wykazu artykułów rolno-spożywczych przywożonych z zagranicy oraz ich minimalnych ilości podlegających kontroli.

Artykuły rolno-spożywcze, których w rozporządzeniu nie wskazano lub artykuły rolno-spożywcze wskazane w rozporządzeniu, lecz przywożone na teren UE w ilościach mniejszych niż podano w rozporządzeniu, nie podlegają kontroli organów Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych

Przykład (pozycja 70 rozporządzenia):

Lp.

Kod CN

Nazwa towaru

Minimalna ilość podlegająca kontroli jakości handlowej

70

0902 30 00

Herbata czarna (fermentowana) i herbata częściowo fermentowana, w bezpośrednich opakowaniach o zawartości nieprzekraczającej 3 kg

1 t

Zgodnie ze wskazanym rozporządzeniem artykuł o kodzie CN 0902 30 00 podlega kontroli przez organy IJHARS jeżeli partia produkcyjna artykułu ma masę min. 1 tony.

Innymi słowy, jeżeli:

masa partii produkcyjnej sprowadzanego artykułu wynosi co najmniej 1 tonę – przywóz produktu zgłasza się do IJHARS, który prowadzi kontrolę jego jakości handlowej,

masa partii produkcyjnej sprowadzanego artykułu wynosi mniej 1 tonę – przywozu produktu nie zgłasza się do IJHARS,

sprowadza się kilka partii produkcyjnych, których łączna masa przekracza 1 tonę, ale masa każdej z partii produkcyjnych jest mniejsza niż 1 tona – nie ma potrzeby zgłaszania takiego przywozu do IJHARS.

Partia produkcyjna to  określona ilość artykułu rolno-spożywczego wyprodukowanego, przetworzonego lub zapakowanego w praktycznie takich samych warunkach.

Numer partii produkcyjnej określa producent/paczkujący w oznakowaniu artykułu.

Od 1 stycznia 2021 roku artykuły rolno-spożywcze znajdujące się w obrocie handlowym ze Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej podlegają takim samym zasadom kontroli granicznych w zakresie jakości handlowej realizowanych w Polsce przez Inspekcję JHARS, jak kontrole graniczne w obrocie z krajami trzecimi. 

B. Tryb zgłaszania i wycofania zgłoszenia

Podmiot przekazuje do Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, właściwego ze względu na miejsce przeprowadzania procedury celnej, zgłoszenie na formularzu Zgłoszenie do kontroli [wzór F-15/BKJ-01-IR-01].

Do Zgłoszenia do kontroli dołączyć należy dokumenty poświadczające ilość i rodzaj sprowadzanych artykułów oraz (jeżeli występują) dokumenty poświadczające jakość handlową żywności (wyniki badań laboratoryjnych, certyfikaty, deklaracje jakości itp.).

Dokumenty sporządzone w językach obcych należy przedłożyć wraz z tłumaczeniem urzędowym (przysięgłym) na język polski.

Zgłoszenia dokonać należy 2 dni robocze przed planowaną odprawą celną.

Zgłoszenie do kontroli wycofać można wyłącznie do momentu rozpoczęcia czynności kontrolnych zgłoszonych partii artykułów rolno-spożywczych.

Wycofanie zgłoszenia wymaga pisemnego wniosku złożonego do Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, któremu przedłożono Zgłoszenie do kontroli.

Miejsce składania dokumentów

Listownie: Opolski Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, ul. Wrocławska 170, 45-835 Opole

Osobiście: Sekretariat, ul. Wrocławska 170, 45-835 Opole

Elektronicznie: adres skrzynki e-puap: /43l1c2aobi/skrytka

Elektronicznie, e-mail: sekretariat@wijhars.opole.pl

D. Sposób załatwienia sprawy

Opolski Wojewódzki Inspektor JHARS prowadzi kontrolę artykułów rolno-spożywczych będących przedmiotem zgłoszenia.

Kontrola przeprowadzana jest na zgodność z przepisami o jakości handlowej oraz na zgodność z deklarowanymi cechami żywności i obejmuje co najmniej jedną z czynności:

sprawdzenie dokumentów umożliwiających identyfikację artykułu rolno-spożywczego, atestów jakościowych, wyników badań laboratoryjnych oraz innych dokumentów świadczących o jego jakości handlowej,

sprawdzenie opakowania, oznakowania, prezentacji artykułu oraz warunków jego przechowywania i transportu,

oględziny artykułu rolno-spożywczego (oględziny mogą obejmować sprawdzenie cech organoleptycznych),

pobranie próbek oraz ich ocenę lub badanie laboratoryjne,

ustalenie klasy jakości artykułu rolno – spożywczego.

W przypadku konieczności wykonania badań laboratoryjnych, artykuły rolno – spożywcze mogą być za zgodą organu celnego:

składowane w miejscu i na warunkach określonych przez Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora JHARS, do czasu uzyskania wyników badań próbek pobranych przez organy Inspekcji, albo

skierowane do miejsca przeznaczenia i poddane badaniom laboratoryjnym przez właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektora JHARS.

W przypadku pozytywnego wyniku kontroli z przeprowadzonych czynności sporządza się Protokół kontroli jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych przywożonych z zagranicy.

W przypadku negatywnego wyniku kontroli z przeprowadzonych czynności sporządza się Protokół kontroli jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych przywożonych z zagranicy oraz w drodze decyzji administracyjnej zakazuje się wprowadzenia artykułu do obrotu.

Decyzja przekazana do urzędu celnego stanowi podstawę do odmowy przyjęcia zgłoszenia celnego, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.

Jeżeli:

towar pozostanie na ternie odprawy (nie zostanie przez Zgłaszającego przemieszczony),

usunięta zostanie wada towaru uniemożliwiająca wprowadzenie go do obrotu,

ponowna kontrola przeprowadzona przez Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych potwierdzi usunięcie wady

to po takiej korekcie Organ stwierdzi wygaśnięcie decyzji zakazującej wprowadzenia artykułu do obrotu, gdyż po usunięciu nieprawidłowości, stała się ona bezprzedmiotowa.

E. Opłaty

Podmiot kontrolowany jest obowiązany wnieść opłaty za czynności przeprowadzone w ramach kontroli granicznej jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych – w wyniku której stwierdzono, że artykuły rolno-spożywcze nie odpowiadają wymaganiom w zakresie jakości handlowej wynikającym z przepisów o jakości handlowej lub wymaganiom dodatkowym zadeklarowanym przez producenta.

Wysokość opłaty jest przekazywana kontrolowanemu w formie informacji zawierającej sposób obliczenia tej opłaty, w terminie 30 dni od dnia podpisania protokołu z kontroli albo przekazania wyników badań laboratoryjnych, jeżeli ich przekazanie nastąpiło po podpisaniu protokołu z kontroli.

Kontrolowany wnosi opłatę na rachunek bankowy odpowiednio Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Opolu w terminie 30 dni od dnia doręczenia informacji.

F. Wydział odpowiedzialny za załatwienie sprawy

Wydział Kontroli
ul. Wrocławska 170, 45-835 Opole

W przypadku niewniesienia opłaty za czynności kontrolne, Opolski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wydaje decyzję w sprawie wysokości tej opłaty.

Materiały

Karta informacyjna zgłoszenie do kontroli importu
Karta informacyjna zgłoszenie do kontroli importu.PDF 0.20MB
Zgłoszenie do kontroli - import
F-15​_BKJ-01-IR-01​_Zgloszenie​_do​_kontroli​_-​_import1.docx 0.03MB
Załącznik do zgłoszenia kontroli
Zalacznik​_do​_zgloszenia​_do​_kontroli.docx 0.12MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
04.05.2023 11:17 NORBERT RZEPCZYK
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Norbert Rzepczyk
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Zgłoszenie do kontroli jakości handlowej artykułów przywożonych z zagranicy 7.0 02.10.2023 14:05 NORBERT RZEPCZYK
Zgłoszenie do kontroli jakości handlowej artykułów przywożonych z zagranicy 6.0 03.08.2023 08:31 NORBERT RZEPCZYK
Zgłoszenie do kontroli jakości handlowej artykułów przywożonych z zagranicy 5.0 26.05.2023 14:02 NORBERT RZEPCZYK
Zgłoszenie do kontroli jakości handlowej artykułów przywożonych z zagranicy 4.0 26.05.2023 11:41 NORBERT RZEPCZYK
Zgłoszenie do kontroli jakości handlowej artykułów przywożonych z zagranicy 3.0 26.05.2023 11:37 NORBERT RZEPCZYK
Zgłoszenie do kontroli jakości handlowej artykułów przywożonych z zagranicy 2.0 04.05.2023 12:55 NORBERT RZEPCZYK
Zgłoszenie do kontroli jakości handlowej artykułów przywożonych z zagranicy 1.0 04.05.2023 11:17 NORBERT RZEPCZYK

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}