W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Import

Kontrola jakości handlowej produktów w imporcie jest kontrolą obligatoryjną, zgodnie
z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 stycznia 2013 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazu artykułów rolno-spożywczych przywożonych z zagranicy oraz ich minimalnych ilości podlegających kontroli jakości handlowej (Dz. U. z 2013r. poz 174).

Kontrola jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych przywożonych z zagranicy może być dokonywana w oddziałach lub miejscach wyznaczonych na terenie działania wojewódzkiego inspektora będącego organem Inspekcji.

Kontrola jakości artykułów rolno - spożywczych sprowadzanych z zagranicy może zostać przeprowadzona po uprzednim złożeniu zgłoszenia do kontroli. Zgłoszenia należy dokonać
w oddziale granicznym lub właściwym wojewódzkim inspektoracie. Może być ono przekazane faksem.

W wyniku przeprowadzonej kontroli inspektor sporządza protokół kontroli. Kontrola jakości handlowej przeprowadzana jest na zgodność z przepisami o jakości handlowej oraz deklaracją producenta lub wprowadzającego do obrotu. Protokół kontroli stanowi podstawę do objęcia towaru procedurą dopuszczenia do obrotu w rozumieniu przepisów prawa celnego.

W przypadku konieczności wykonania badań laboratoryjnych artykuły mogą być za zgodą organu celnego:

  1. składowane w miejscu i na warunkach określonych przez organ Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, do czasu uzyskania wyników badań pobranych przez ten organ próbek, albo
  2. skierowane do miejsca przeznaczenia i poddane badaniom laboratoryjnym przez właściwy miejscowo organ Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

W przypadku stwierdzenia niewłaściwej jakości handlowej towaru sprowadzanego z zagranicy wojewódzki inspektor w drodze decyzji administracyjnej zakazuje wprowadzenia tego artykułu do obrotu. Oryginał decyzji przekazany do urzędu celnego stanowi podstawę do nadania przesyłce przeznaczenia celnego – powrotny wywóz lub nakazanie jej zniszczenia.

{"register":{"columns":[]}}