W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Automatyczna metoda klasyfikacji tusz wołowych-organizacja testu zatwierdzającego

W Polsce klasyfikacja mięsa wołowego oparta jest na ocenie wartości rzeźnej, która jest realizowana na podstawie wspólnotowego systemu klasyfikacji EUROP.

6 krów brązowo-białych stoi na jasnozielonej trawie, znajdują się za ogrodzeniem z drutu.

 

Klasyfikacja tusz wołowych odbywa się wizualnie na podstawie obserwacji uformowania tuszy przez uprawnionego i wykwalifikowanego rzeczoznawcę. Tusze wołowe poddaje się klasyfikacji niezwłocznie po uboju i oznacza się znakiem klasy jakości handlowej ustalonej dla danej tuszy. Klasa jakości handlowej wg EUROP powinny być ustalone w czasie do 1 godziny od momentu rozpoczęcia czynności ubojowych. Rzeczoznawca nadaje klasę uformowania i otłuszczenia tuszom wołowym oceniając stopień wykształcenia mięśni i stopień otłuszczenia tuszy oraz porównując uzyskaną ocenę z opisami poszczególnych klas.

Obecnie w Polsce nie stosuje się klasyfikacji automatycznej. Jednakże przepisy polskie umożliwiają stosowanie tej metody. Jej zatwierdzenie wymaga sprawdzenia dokładności poprzez przeprowadzenie testu zatwierdzającego.
W związku ze zgłoszonym wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zatwierdzenie urządzania do  automatycznej klasyfikacji tusz wołowych, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczycy wyznaczył termin i miejsce realizacji testu zatwierdzającego.

 

 

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej IJHARS:

Organizacja testu zatwierdzającego automatyczną metodę klasyfikacji tusz wołowych

{"register":{"columns":[]}}