Automatyczna metoda klasyfikacji tusz wołowych-organizacja testu zatwierdzającego
W Polsce klasyfikacja mięsa wołowego oparta jest na ocenie wartości rzeźnej, która jest realizowana na podstawie wspólnotowego systemu klasyfikacji EUROP.
Klasyfikacja tusz wołowych odbywa się wizualnie na podstawie obserwacji uformowania tuszy przez uprawnionego i wykwalifikowanego rzeczoznawcę. Tusze wołowe poddaje się klasyfikacji niezwłocznie po uboju i oznacza się znakiem klasy jakości handlowej ustalonej dla danej tuszy. Klasa jakości handlowej wg EUROP powinny być ustalone w czasie do 1 godziny od momentu rozpoczęcia czynności ubojowych. Rzeczoznawca nadaje klasę uformowania i otłuszczenia tuszom wołowym oceniając stopień wykształcenia mięśni i stopień otłuszczenia tuszy oraz porównując uzyskaną ocenę z opisami poszczególnych klas.
Obecnie w Polsce nie stosuje się klasyfikacji automatycznej. Jednakże przepisy polskie umożliwiają stosowanie tej metody. Jej zatwierdzenie wymaga sprawdzenia dokładności poprzez przeprowadzenie testu zatwierdzającego.
W związku ze zgłoszonym wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zatwierdzenie urządzania do automatycznej klasyfikacji tusz wołowych, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczycy wyznaczył termin i miejsce realizacji testu zatwierdzającego.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej IJHARS:
Organizacja testu zatwierdzającego automatyczną metodę klasyfikacji tusz wołowych