W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kontrola u producentów ekologicznych

02.08.2024

#bezpiecznelatozwijhars

Rolnictwo ekologiczne

Rolnictwo ekologiczne jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych systemów jakości żywności.  Logo rolnictwa ekologicznego - w postaci symbolu zielonego liścia z gwiazdkami -  znajdziemy na etykietach produktów, które pochodzą z produkcji ekologicznej. Gwarantuje to specjalny, wielowarstwowy system kontroli urzędowej, działający w Polsce i całej UE. 

Czym jest produkcja ekologiczna?
Produkcja ekologiczna jest ogólnym systemem zarządzania gospodarstwem i produkcji żywności, łączącym praktyki najkorzystniejsze dla środowiska i klimatu, wysoki stopień różnorodności biologicznej, ochronę zasobów naturalnych oraz stosowanie wysokich norm dotyczących dobrostanu zwierząt i produkcji, odpowiadających zapotrzebowaniu rosnącej liczby konsumentów na produkty wytwarzane przy użyciu naturalnych środków i procesów.

System kontroli i certyfikacji w rolnictwie ekologicznym
Systemu kontroli i certyfikacji w rolnictwie ekologicznym stanowi gwarancję dla konsumenta, produkty ekologiczne znajdujące się na rynku wyprodukowane zostały zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi rolnictwa ekologicznego.
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych sprawuje nadzór nad produkcją ekologiczną i jednostkami certyfikującymi w Polsce.
W ramach nadzoru nad produkcją ekologiczną prowadzone są kontrole weryfikujące prawidłowość stosowania ekologicznych metod produkcji oraz sposobu znakowania produktów, które mają na celu m.in. wyeliminowanie z obrotu nieekologicznych artykułów rolno-spożywczych, których oznakowanie może sugerować, że zostały one wytworzone ekologiczną metodą produkcji.

Filarami systemu kontroli i certyfikacji w rolnictwie ekologicznym są Główny Inspektor JHARS (GI) oraz jednostki certyfikujące. Jednostki certyfikujące upoważnione są przez GI do przeprowadzania urzędowych kontroli i certyfikacji w systemie rolnictwa ekologicznego, czyli do wydawania certyfikatów ekologicznych. Rejestr jednostek certyfikujących w rolnictwie ekologicznym w Polsce znajdziesz na stronie jednostek certyfikujących.
Główny Inspektor sprawując nadzór nad jednostkami certyfikującymi i nad produkcją ekologiczną, powierza wojewódzkim inspektorom przeprowadzanie kontroli u producentów ekologicznych. Kontrole te mają na celu sprawdzenie czy jednostki certyfikujące prawidłowo przeprowadzają kontrole urzędowe oraz czy producenci prowadzą swoją działalność zgodnie z przepisami dotyczącymi rolnictwa ekologicznego.

Jak wygląda kontrola WIJHARS?
Podczas kontroli Inspektorzy:
- sprawdzają czy kontrola jednostki certyfikującej została prawidłowo i rzetelnie przeprowadzona,
- sprawdzają czy producent ekologiczny posiada i prowadzi niezbędną dokumentację zgodną z przepisami prawa dotyczącego rolnictwa ekologicznego (m.in. certyfikaty, rejestry zakupów środków produkcji, rejestry produkcji roślinnej/zwierzęcej, ewidencję zbiorów i zapasów, dokumentację dot. stosowania nawozów, dokumentację finansową itp.)
- sprawdzają, czy producent wprowadził praktyczne środki celem zapewnienia zgodności z zasadami produkcji ekologicznej, - sprawdzają, czy producent opracował środki zapobiegawcze i środki ostrożności,
które podejmowane są w celu ograniczenia zagrożenia zanieczyszczenia niezatwierdzonymi substancjami,
- oceniają sytuację faktyczną zastaną w jednostce produkcyjnej,
- mogą pobrać próbki do badań laboratoryjnych w celu sprawdzenia czy występują pozostałości środków ochrony roślin niedozwolonych w rolnictwie ekologicznym (podczas ostatnich kontroli nasi Inspektorzy pobierali m.in. liście truskawek i jabłoni oraz całe rośliny kukurydzy).
W przypadku stwierdzenia niezgodności IJHARS podejmuje działania określone w przepisach prawa.
Wszystkie ustalenia z kontroli oraz ew. stwierdzone nieprawidłowości są udokumentowane przez Inspektorów WIJHARS i przekazywane do Głównego Inspektora oraz do odpowiedniej jednostki certyfikującej.

Czy wiesz, że?
Stosowanie terminów sugerujących, że produkt jest wytworzony zgodnie z ekologiczną metodą produkcji (np. ekologiczny, organic) oraz ich pochodnych i wersji skróconych, jak np. "bio" i "eko", jest zastrzeżone wyłącznie dla produktów spełniających wymogi określone w przepisach dotyczących rolnictwa ekologicznego.

Chcesz wiedzieć więcej o rolnictwie ekologicznym

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
02.08.2024 08:45 Marta Stańczyk
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Marta Stańczyk-Słoma
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Kontrola u producentów ekologicznych 6.0 02.08.2024 10:30 Paulina Pogórecka
Kontrola u producentów ekologicznych 5.0 02.08.2024 09:20 Marta Stańczyk
Kontrola u producentów ekologicznych 4.0 02.08.2024 08:56 Marta Stańczyk
Kontrola u producentów ekologicznych 3.0 02.08.2024 08:53 Marta Stańczyk
Kontrola u producentów ekologicznych 2.0 02.08.2024 08:49 Marta Stańczyk
Kontrola u producentów ekologicznych 1.0 02.08.2024 08:45 Marta Stańczyk

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}